fbpx
sobota, 2 grudnia, 2023
Strona głównaPodatkiOlbrzymi wzrost opodatkowania Amerykanów

Olbrzymi wzrost opodatkowania Amerykanów

Planowany budżet prezydenta Josepha Bidena na rok 2023 oznacza radykalne podniesienie stawek podatkowych w USA do najwyższych poziomów w krajach rozwiniętych.

Budżet USA na rok obrotowy 2023 proponuje kilka nowych podwyżek podatków dla osób i firm o wysokich dochodach, co w połączeniu z ustawą o budowie lepszej przyszłości wprowadziłoby w USA najwyższe stawki podatkowe od osób fizycznych i prawnych w krajach rozwiniętych.

Tax Foundation wyliczyła, o ile wzrosną stawki poszczególnych podatków (włączając w to podatki stanowe i lokalne):

– najwyższa stawka podatku dochodowego od osób fizycznych wzrośnie z 42,9 proc. do 57,3 proc.

– najwyższa stawka podatku dochodowego od osób prawnych wzrośnie z 25,8 proc. do 32,3 proc.

– najwyższa stawka podatku od dochodów kapitałowych wzrośnie z 29,2 proc. do 48,9 proc.

– połączona zintegrowana stawka podatkowa od dochodów korporacyjnych wzrośnie z 47,5 proc. do 65,4 proc.

Największą proponowaną podwyżką podatku jest podniesienie stawki podatku od osób prawnych z 21 do 28 proc., co według szacunków administracji przyniosłoby 1,3 biliona dolarów dodatkowych wpływów w ciągu 10 lat. Analitycy szacowali, że taka podwyżka podatków, która była proponowana w ubiegłorocznym budżecie, pozyskałaby 954 miliardy dolarów w ciągu 10 lat, a jednocześnie zredukowałaby gospodarkę o 0,7 proc. i zlikwidowała 145 tys. miejsc pracy. Inna propozycja, przejęta z zeszłorocznego budżetu, opodatkowanie niezrealizowanych zysków kapitałowych w momencie śmierci i podniesienie najwyższej stawki podatku od zysków kapitałowych i dywidend z 20 do 39,6 proc., zredukowałaby gospodarkę o około 0,3 proc. i zlikwidowała 27 tys. miejsc pracy.

Ponadto administracja prezydenta Bidena proponuje nowatorską i złożoną podwyżkę podatku od niezrealizowanych zysków kapitałowych osób zamożnych, uderzającą w przedsiębiorczych założycieli wielu największych i najbardziej kreatywnych amerykańskich firm, mimo że zgodnie z obowiązującym prawem firmy te płacą już podatek od osób prawnych, a akcjonariusze płacą podatki od dywidend.

Po co amerykańskiej administracji dodatkowe dochody? Po stronie wydatków w budżecie zapisano zwiększenie wydatków na kilka programów infrastruktury publicznej, w tym 8 mld dolarów na mosty, 1,4 mld dolarów na ładowarki do pojazdów elektrycznych i 4,7 mld dolarów na koleje. Ma być także więcej wydatków na programy socjalne: 50 mld dolarów więcej na programy tanich mieszkań, a także miliardy dolarów na różne programy związane z edukacją, opieką nad dziećmi, opieką zdrowotną oraz na klimatem.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy są gotowi płacić wyższe podatki dla klimatu?

Większość Polaków zgodziłaby się płacić wyższe podatki dochodowe, aby pomóc gospodarstwom domowym o niższych dochodach w poradzeniu sobie z kosztami zielonej transformacji.
2 MIN CZYTANIA

Polacy myślą, że nie płacą podatków!

Zdecydowana większość Polaków jest przekonanych, że nie płaci VAT i akcyzy, mimo że daniny te są uwzględnione w naszych codziennych zakupach.
2 MIN CZYTANIA

Konfederacja przeciwko podniesieniu stawki VAT na żywność

Konfederacja wnosi o przedłużenie zerowej stawki VAT na żywność o kolejne pół roku poprzez rozporządzenie, a nie ustawę, jak proponuje partia rządząca.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Nie tylko Konfederacja przeciwko zmianom ustawy wiatrakowej

Nie tylko politycy Konfederacji sprzeciwiają się proponowanemu poselskiemu projektowi nowelizacji ustawy wiatrakowej, wskazując na konkretne zagrożenia z tym związane.
2 MIN CZYTANIA

Rybołówstwo rekreacyjne w Polsce przestało istnieć

Po wprowadzeniu przez Unię Europejską zakazu połowów dorsza zarówno rybacy komercyjni, jak i rekreacyjni nie otrzymali ani złotówki rekompensat. Chcemy usiąść do rozmów z rządem. Skoro coś się nam zakazuje, to trzeba to zrekompensować – mówi Michał Niedźwiecki, przedstawiciel rybołówstwa rekreacyjnego.
7 MIN CZYTANIA

Czy przez UE do Europy wróci malaria?

Komisja Środowiska Parlamentu Europejskiego przegłosowała przyjęcie rozporządzenia Nature Restoration Law, które ma na celu przywracanie terenów bagiennych w krajach członkowskich.
2 MIN CZYTANIA