fbpx
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaEnergetykaOlbrzymia inwestycja Orlenu na Bałtyku

Olbrzymia inwestycja Orlenu na Bałtyku

Orlen zapowiedział wybudowanie farmy wiatrowej na Morzu Bałtyckim. Wartość inwestycji wyniesie prawie 5 miliardów euro.

Orlen poinformował, że jego Rada Nadzorcza wydała warunkową decyzję inwestycyjną dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power, a rozpoczęcie pierwszej fazy budowy planowane jest jeszcze w tym roku. Będzie to najbardziej zaawansowany projekt offshore wind na Bałtyku.

Omawiana inwestycja będzie realizowana we współpracy z Northland Power, ale to Orlen posiada w niej ponad 51 proc. udziałów. W komunikacie prasowym wyjaśniono, że finansowanie inwestycji realizowane będzie w formule Project Finance, czyli modelu, w którym spłata zobowiązań oparta będzie na przyszłych nadwyżkach finansowych generowanych przez projekt.

Efektami transformacji energetycznej są czysta, powszechnie dostępna energia oraz konkurencyjna i nowoczesna gospodarka. Do 2030 roku Grupa ORLEN dokona skokowego rozwoju odnawialnych źródeł energii, osiągając 9 GW zainstalowanych mocy. Kluczowym elementem tej zmiany będzie właśnie morska energetyka wiatrowa. Jako regionalni pionierzy w tym obszarze, musieliśmy wykonać olbrzymią pracę przygotowawczą i administracyjną oraz zbudować nowe kompetencje, które będziemy mogli wykorzystać przy kolejnych projektach. Dzisiejsza decyzja to kamień milowy, który znacząco przybliża nas do osiągnięcia strategicznych celów koncernu

– powiedział Daniel Obajtek, prezes zarządu Orlen S.A.

Zgodnie z planem farma wiatrowa Orlenu ma powstać około 23 km od brzegu, na wysokości Łeby i Choczewa. W sumie ma się na nią składać aż 76 najnowocześniejszych turbin wiatrowych o mocy jednostkowej 15 MW. Budowa ma się zakończyć w 2026 roku, a produkowany przez farmę prąd będzie zasilał ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych.

Źródło: Orlen
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA

Czekają nas olbrzymie podwyżki za prąd?

Jeśli rząd odejdzie od zamrożenia cen energii, to w 2024 roku Polacy będą musieli zapłacić za prąd o wiele więcej niż dzisiaj.
2 MIN CZYTANIA

Polska stanie się regionalnym hubem energetycznym?

Polski rząd liczy na to, że dzięki rozwojowi Terminalu FSRU 2 w rejonie Gdańska, nasz kraj stanie się hubem energetycznym dla państw regionu.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

Dobra pogoda martwi polską branżę odzieżową

Polska branża odzieżowa przeżywa zastój, a wielu firmom grozi utrata płynności finansowej i – ostatecznie – zamknięcie interesu.
2 MIN CZYTANIA

Polskie gofry podbijają świat!

Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o eksport gofrów i wafli, które są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich.
< 1 MIN CZYTANIA