fbpx
środa, 11 września, 2024
Strona głównaSportZnamy szczegóły otwarcia zimowych igrzysk w Pekinie

Znamy szczegóły otwarcia zimowych igrzysk w Pekinie

Znany chiński reżyser Zhang Yimou przygotuje oprawę filmową ceremonii otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, które startują już 4 lutego. Jak mówi, produkcja ma „wznieść globalnego ducha w czasie szalejącej na świecie pandemii koronawirusa”. Mottem olimpiady ma być hasło: „Szybciej, wyżej, silniej – razem”, a hasłem „Razem dla wspólnej przyszłości”.

W wyniku pandemii świat potrzebuje nowej i silniejszej wizji, w której ludzie na całym świecie spotykają się, aby stawić czoła trudnościom i patrzeć z optymizmem w przyszłość – powiedział Zhang Yimou.

Zhang Yimou jest reżyserem takich filmów jak: „Podnieś Czerwoną Latarnię”, „Bohater”, „Dom Latających Sztyletów”, czy „Klątwa Złotego Kwiatu”. Przygotowywał także produkcję podczas Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2008 roku.

Przedstawienie potrwa około 100 minut. Według planów weźmie w niej udział ok. 3000 artystów. Zastosowana technologia realizacji ma sprawić, że ceremonia stanie się „eteryczna i romantyczna”, podkreślając piękno natury, ludzkości i sportu, a jednocześnie wzbudzając zaufanie w świecie spustoszonym przez pandemię. Inauguracja igrzysk odbędzie się na Stadionie Narodowym w Pekinie (miejscu inauguracji Letnich Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2008 r.).

Od początku lutego, przed rozpoczęciem oficjalnej trzydniowej sztafety z pochodniami, które odbędzie się od 2 do 4 lutego w Pekinie, Jilinie i innych miastach dostępna będzie olimpijska wystawa płomieni i pochodni. Gospodarzami sztafety z pochodniami (z trasą ilustrującą historię i kulturę Chin) będą trzy strefy Zimowych Igrzysk – Pekin, Yanqing i Zhangjiakou.

South China Morning Post/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Iga Świątek kroczy od rekordu do rekordu. Czas na kolejne – w Wielkim Szlemie

W miniony weekend Iga Świątek sięgnęła po swój 20. tytuł WTA. W finale turnieju w Madrycie pokonała wiceliderkę rankingu Arynę Sabalenkę. Na tę chwilę Polka wydaje się nie do zatrzymania. Pytanie, czy to wystarczy do triumfu w wielkoszlemowych turniejach w tym roku. Najbliższy, czyli Roland Garros, rozpoczyna się już 26 maja…
4 MIN CZYTANIA

Real Madryt zanotował królewskie przychody

Real Madryt pierwszy raz od pięciu lat znalazł się na czele zestawienia klubów piłkarskich świata, które uwzględnia największe przychody generowane przez poszczególne drużyny.
2 MIN CZYTANIA

Niemiecki klub pozbawiony rosyjskich pieniędzy stacza się w przepaść

Jeden z najbardziej utytułowanych niemieckich klubów piłkarskich Schalke 04 latami otrzymywał miliony euro od Gazpromu. Teraz grozi mu spadek do trzeciej ligi.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA