fbpx
piątek, 8 grudnia, 2023
Strona głównaSportZnamy szczegóły otwarcia zimowych igrzysk w Pekinie

Znamy szczegóły otwarcia zimowych igrzysk w Pekinie

Znany chiński reżyser Zhang Yimou przygotuje oprawę filmową ceremonii otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, które startują już 4 lutego. Jak mówi, produkcja ma „wznieść globalnego ducha w czasie szalejącej na świecie pandemii koronawirusa”. Mottem olimpiady ma być hasło: „Szybciej, wyżej, silniej – razem”, a hasłem „Razem dla wspólnej przyszłości”.

W wyniku pandemii świat potrzebuje nowej i silniejszej wizji, w której ludzie na całym świecie spotykają się, aby stawić czoła trudnościom i patrzeć z optymizmem w przyszłość – powiedział Zhang Yimou.

Zhang Yimou jest reżyserem takich filmów jak: „Podnieś Czerwoną Latarnię”, „Bohater”, „Dom Latających Sztyletów”, czy „Klątwa Złotego Kwiatu”. Przygotowywał także produkcję podczas Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2008 roku.

Przedstawienie potrwa około 100 minut. Według planów weźmie w niej udział ok. 3000 artystów. Zastosowana technologia realizacji ma sprawić, że ceremonia stanie się „eteryczna i romantyczna”, podkreślając piękno natury, ludzkości i sportu, a jednocześnie wzbudzając zaufanie w świecie spustoszonym przez pandemię. Inauguracja igrzysk odbędzie się na Stadionie Narodowym w Pekinie (miejscu inauguracji Letnich Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2008 r.).

Od początku lutego, przed rozpoczęciem oficjalnej trzydniowej sztafety z pochodniami, które odbędzie się od 2 do 4 lutego w Pekinie, Jilinie i innych miastach dostępna będzie olimpijska wystawa płomieni i pochodni. Gospodarzami sztafety z pochodniami (z trasą ilustrującą historię i kulturę Chin) będą trzy strefy Zimowych Igrzysk – Pekin, Yanqing i Zhangjiakou.

South China Morning Post/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ile zarobiły kobiety na mistrzostwach świata w piłce nożnej?

Każdy kolejny turniej kobiecych mistrzostw świata w piłce nożnej przynosi zdecydowany wzrost nagród pieniężnych przewidzianych dla uczestniczek oraz federacji piłkarskich.
2 MIN CZYTANIA

Europa już nie będzie ziemią obiecaną dla piłkarzy

Kolejni czołowi piłkarze europejskich klubów decydują się na kontynuowanie swoich karier na innych kontynentach, gdzie mogą liczyć na znacznie wyższe kontrakty niż w Europie.
2 MIN CZYTANIA

Prywatyzacja klubu sportowego? Zdecydowana większość na TAK

Biorący udział w e-referendum jednoznacznie i zdecydowanie opowiedzieli się za sprzedażą słynnego klubu sportowego ze Śląska prywatnemu inwestorowi.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Republikanie blokują pakiet pomocy dla Ukrainy

Republikanie w amerykańskim Senacie zablokowali przyjęcie ustawy pomocowej dla Ukrainy po tym, gdy nie uzyskali w zamian zapewnienia odpowiednich funduszy na wsparcia granicy z Meksykiem. Pakiet o wartości 110 mld dolarów obejmował 61 mld dolarów dla Ukrainy, a także fundusze dla Izraela i pomoc dla Gazy.
2 MIN CZYTANIA

Polskie nastolatki coraz słabsze w matematyce i rozumieniu tekstu

Polskie nastolatki osiągają coraz gorsze wyniki w matematyce i w rozumieniu tekstu – wynika z badania OECD. Polska młodzież jest w grupie krajów o największym spadku poziomu wiedzy. Choć wciąż są powyżej unijnej średniej, wypadli z grona europejskich liderów. Tym, co szczególnie niepokoi, jest rosnący odsetek nastolatków, którym brakuje umiejętności czytania ze zrozumieniem.
3 MIN CZYTANIA

Azja szybciej niż Zachód zwiększa udział OZE w miksie energetycznym

Od 2015 r. Azja szybciej niż Ameryka Północna i Europa zwiększyła produkcję czystej energii elektrycznej i ograniczyła wykorzystanie paliw kopalnych – wynika z danych przeanalizowanych przez Agencję Reutera. Mimo tego Zachód naciska na kraje azjatyckie, by ograniczyły prywatne finansowanie energetyki węglowej.
2 MIN CZYTANIA