Znany chiński reżyser Zhang Yimou przygotuje oprawę filmową ceremonii otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, które startują już 4 lutego. Jak mówi, produkcja ma „wznieść globalnego ducha w czasie szalejącej na świecie pandemii koronawirusa”. Mottem olimpiady ma być hasło: „Szybciej, wyżej, silniej – razem”, a hasłem „Razem dla wspólnej przyszłości”.

W wyniku pandemii świat potrzebuje nowej i silniejszej wizji, w której ludzie na całym świecie spotykają się, aby stawić czoła trudnościom i patrzeć z optymizmem w przyszłość – powiedział Zhang Yimou.

Zhang Yimou jest reżyserem takich filmów jak: „Podnieś Czerwoną Latarnię”, „Bohater”, „Dom Latających Sztyletów”, czy „Klątwa Złotego Kwiatu”. Przygotowywał także produkcję podczas Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2008 roku.

Przedstawienie potrwa około 100 minut. Według planów weźmie w niej udział ok. 3000 artystów. Zastosowana technologia realizacji ma sprawić, że ceremonia stanie się „eteryczna i romantyczna”, podkreślając piękno natury, ludzkości i sportu, a jednocześnie wzbudzając zaufanie w świecie spustoszonym przez pandemię. Inauguracja igrzysk odbędzie się na Stadionie Narodowym w Pekinie (miejscu inauguracji Letnich Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2008 r.).

Od początku lutego, przed rozpoczęciem oficjalnej trzydniowej sztafety z pochodniami, które odbędzie się od 2 do 4 lutego w Pekinie, Jilinie i innych miastach dostępna będzie olimpijska wystawa płomieni i pochodni. Gospodarzami sztafety z pochodniami (z trasą ilustrującą historię i kulturę Chin) będą trzy strefy Zimowych Igrzysk – Pekin, Yanqing i Zhangjiakou.

South China Morning Post/KR

Poprzedni artykułPKN ORLEN przedstawił formułę fuzji z Grupą LOTOS
Następny artykułBędą unijne kary za zerowy VAT?