fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatOPEC+ staje po stronie Rosji

OPEC+ staje po stronie Rosji

Na szczycie OPEC+ (OPEC+Rosja) podjęto decyzję o zmniejszeniu wydobycia ropy naftowej o łącznie 2 mln baryłek dziennie.

Mniejsza ilość ropy na rynku oznacza wzrost jej ceny. Jak pisze na blogu Puls Lewantu Tomasz Rydelek, w listopadzie cena za baryłkę ropy przekroczy 100 dolarów (jeszcze kilka dni temu było to ok. 80 dolarów). Podwyżki cen mogą być nawet większe, bo nie wiadomo, jaki wpływ na eksport rosyjskiej ropy będzie miała decyzja krajów G7 o wprowadzeniu limitów cenowych na rosyjską ropę.

Analityk zauważa, że choć przedstawiciele krajów członkowskich OPEC+ kilkukrotnie deklarowali, że decyzja o zmniejszeniu wydobycia podyktowana jest globalną sytuacją gospodarczą, a nie polityką, to „trudno jednak nie ulec wrażeniu, że decyzja OPEC+ miała bardzo duży związek z sytuacją geopolityczną i ciążeniem takich krajów jak Arabia Saudyjska czy Zjednoczone Emiraty Arabskie ku Rosji”.

Amerykańscy dyplomaci są mocno rozczarowani postawą OPEC+ i uważają, że decyzja krajów bloku jest w interesie Rosji, która wykorzystuje surowce jako narzędzia nacisku na Zachód. Według Agencji Reuter rzeczniczka Białego Domu miała powiedzieć, że decyzja o ograniczeniu wydobycia ropy to oczywisty dowód na to, że OPEC+ staje po stronie Rosji.

„Decyzja OPEC+ pokazuje, jak bardzo niebezpieczny może być sojusz KSA [Arabii Saudyjskiej] z Rosją dla światowych cen ropy. Trzeba pamiętać też, że ten sojusz nie wziął się znikąd, a zacieśnianie relacji między tymi dwoma krajami trwa od lat – sojusz OPEC+ (OPEC+Rosja) powstał w 2016 r. Od tamtego czasu to Rijad i Moskwa dyktują światowe ceny ropy naftowej. Saudowie w bardzo zręczny sposób wykorzystują ten sojusz z Rosją jako lewar w swoich stosunkach z USA. Zwłaszcza obecnie, gdy Amerykanie są coraz mniej zainteresowani regionem Bliskiego Wschodu (np. wyjście z Afganistanu, fiasko rozmów z Iranem), a Saudowie uznali to za idealną okazję do uniezależnienia się od Ameryki” – komentuje Tomasz Rydelek.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Niemcy będą kontrolować, na co migranci wydają pieniądze

Władze Hamburga przestały wypłacać gotówkę ubiegającym się o azyl migrantom i zastąpiły ją doładowaniami określonych kwot na karty płatnicze.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Etapy rozwoju Unii

Niektórzy zarzucają mi, że bez powodu nienawidzę Unii Europejskiej. Albo uważają, że nawet jeśli mam jakiś powód, to nie mam racji, bo przecież Unia jest taka wspaniała i chce wyłącznie naszego dobrobytu. To kompletna nieprawda.
5 MIN CZYTANIA

Sri Lanka nie tylko tuk tukiem

Podczas targów książki w Łodzi, na których odbyła się prapremiera mojej najnowszej książki „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”, jedna z czytelniczek napomknęła, że planuje wyjazd na Sri Lankę. Odpowiedziałem, że właśnie cały styczeń przebywałem w tym kraju i co nieco wiem o wyspie. Kobieta spytała mnie, czy da się tam przeżyć za 20 dolarów. Spytałem, czy ma na myśli jeden dzień, ale po jej minie wywnioskowałem, że chyba myślała o znacznie dłuższym okresie czasu. Stwierdziłem, że jeden dzień jedna osoba może jakoś przeżyć za tę kwotę, ale na pewno nie cała rodzina przez miesiąc.
7 MIN CZYTANIA

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA