fbpx
sobota, 14 grudnia, 2024
Strona głównaBiznesOPEC+ zmniejsza wydobycie ropy naftowej, by podbić ceny

OPEC+ zmniejsza wydobycie ropy naftowej, by podbić ceny

Producenci ropy naftowej współpracujący w ramach OPEC+ nie zamierzają uczestniczyć w rozwiązaniu problemu inflacyjnego.

Rzadko tak nieistotny ruch może mieć tak poważne konsekwencje. 5 września br. OPEC+ ogłosił zmniejszenie wydobycia ropy naftowej o 100 tys. baryłek dziennie, co oznacza zmniejszenie światowego wydobycia ropy naftowej zaledwie o 0,1 proc. Ruch ten spowodował jednak wzrost cen za ropę naftową na kontraktach terminowych, które w szczycie sesji przekroczyły 4 proc. Eksperci nie mają wątpliwości, że reakcja rynków była odpowiedzią na przesłanie, które OPEC razem z krajami stowarzyszonymi (na czele z Rosją) wysłały światu, a mianowicie, że nie będą one uczestniczyć w rozwiązaniu problemu inflacyjnego, który zagraża rozwiniętym gospodarkom.

Tą decyzją OPEC+ porzucił politykę zwiększania produkcji i wraca na ścieżkę cięć. W ten oto sposób organizacja zamierza walczyć z wciąż spadającymi cenami za surowiec. Aktualnie za baryłkę ropy Brent płaci się około 100 dolarów, czyli najmniej od ataku Rosji na Ukrainę. Spadek popytu wynika ze światowej sytuacji gospodarczej, która znajduje się niebezpiecznie blisko recesji. Innymi słowy – OPEC+ nie będzie częścią rozwiązania, a raczej może być częścią problemu światowego niedoboru surowców i rosnących cen.

Zdaniem ekspertów Commerzbanku „marginalna obniżka produkcji nie robi żadnej różnicy. Sytuacja ulegnie pogorszeniu, jeżeli OPEC+ walcząc z obniżką cen dokona dalszych cięć produkcji”.

Wzrost cen ropy to również efekt drastycznego wzrostu cen gazu. Im wyższa cena za gaz, tym większy popyt na olej napędowy niezbędny do produkcji energii elektrycznej. Co więcej, wzrost cen gazu podnosi również koszty przerobu ropy naftowej.

Co dla nas oznacza zmniejszenie wydobycia?

Aktualnie Europa przechodzi przez jeden z najbardziej skomplikowanych momentów pod względem dostaw energii. Zmniejszeniu wydobycia ropy towarzyszy zakręcenie gazociągu Nord Stream 1. W krajach, których gospodarki są silnie uzależnione od rosyjskiego gazu istnieje poważne ryzyko, że tej zimy niedobory energii zmuszają do racjonowania jego dostaw, a w konsekwencji do zamykania znacznej części przemysłu. Innymi słowy – nad Europą wisi widmo recesji.

Rosnące ceny surowców, to rosnąca inflacja, z kolei rosnąca inflacja, to rosnące stopy procentowe, które osłabiają konsumpcję. Chociaż Polski rząd zapewnia, że nasz kraj jest energetycznie bezpieczny, to brak surowców w pozostałej części Europy stanowi poważne zagrożenie dla polskiej gospodarki. Szanse, że nasz kraj pozostanie zieloną wyspą, jak to miało miejsce podczas kryzysu w 2008 r., są bardzo małe. Unijna gospodarka to system naczyń połączonych, a polska koniunktura w znacznej mierze zależy od Niemiec. Wśród zagrożonych sektorów można wskazać branżę motoryzacyjną, której aż 15 proc. dochodów pochodzi z eksportu do naszego zachodniego sąsiada. Recesja w Europie to również problem dla polskiej branży odzieżowej, meblarskiej czy specjalizującej się w produkcji części do maszyn.

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Strefa komfortu, czyli śmiertelna pułapka dla przedsiębiorcy [WYWIAD]

„Ceną wolności jest wieczna czujność” – ten cytat pasuje idealnie do naszych czasów, które – jak dla mnie – są bardziej niż przerażające. Mimo faktu, że z pewnością nie należę do osób strachliwych – mówi nam Krzysztof Oppenheim. Z naszym ekspertem finansowym, wieloletnim przedsiębiorcą znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima” rozmawiamy o śmiertlenej pułapce, jaką nie tylko dla ludzi biznesu jest pozostawanie w „strefie komfortu”.
10 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA