fbpx
poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaEkologiaPolska skutecznie zaskarżyła Niemcy

Polska skutecznie zaskarżyła Niemcy

Komisja Europejska wydała opinię, z której wynika, że Niemcy faktycznie uchybiły zobowiązaniom unijnym w sprawie nielegalnego składowania odpadów w Polsce.

Polska zaskarżyła Niemcy w sprawie nielegalnego składowania odpadów w kilku miejscach. Skarga została złożona przez Polskę w lipcu tego roku. Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że chodziło w sumie o 35 tys. ton odpadów, które trafiły w latach 2015-2018 do województw: lubuskiego, dolnośląskiego, śląskiego i wielkopolskiego. Pod koniec września br. przed Komisją Europejską odbyło się wysłuchanie w związku ze skargą.

KE przyznaje Polsce rację

Z opinii Komisji Europejskiej wynika, że Republika Federalna Niemiec uchybiła obowiązkowi polegającemu na odbiorze nielegalnie przemieszczonych odpadów w miejscowościach Tuplice i Stary Jawor.

Niemcy mają zabrać nielegalnie składowane śmieci w Polsce! Komisja Europejska przyznaje Polsce rację w sporze z Niemcami. Żądamy, aby władze w Berlinie w najbliższych dniach odebrały pozostawione odpady. Jeśli tego nie zrobią natychmiastowo, kolejnym krokiem jest wniosek do TSUE

– napisała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa na platformie X (dawniej Twitter).

KE broni Niemcy

Komisja Europejska uznała, że twierdzenie Polski, iż Niemcy naruszyły art. 28 ust. 2 rozporządzenia nie akceptując klasyfikacji odpadów, jest bezpodstawne. Ponadto Komisja nie stwierdziła naruszenia przez Niemcy traktatowej zasady lojalnej współpracy.

Artykuł 259 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej pozwala krajowi członkowskiemu, który uważa, że inny kraj członkowski uchybił jednemu ze zobowiązań, które na nim ciążą na mocy traktatów, wnieść sprawę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Teraz, po przyjęciu uzasadnionej opinii, Polska może się zdecydować na ten krok w sprawie niemieckich śmieci.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Opłata recyklingowa powinna być wyższa?

System kaucyjny ma ruszyć w Polsce za rok, ale już teraz pojawiają się pierwsze głosy, że proponowana stawka kaucji na poziomie 50 groszy będzie za niska.
2 MIN CZYTANIA

Czy przez UE do Europy wróci malaria?

Komisja Środowiska Parlamentu Europejskiego przegłosowała przyjęcie rozporządzenia Nature Restoration Law, które ma na celu przywracanie terenów bagiennych w krajach członkowskich.
2 MIN CZYTANIA

W tej branży długi również urosły

Przedsiębiorstwa zajmujące się gospodarką odpadami mają coraz większe zadłużenie, które w ciągu roku urosło o 10 milionów złotych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Wenezuelczycy poparli przejęcie sąsiedniego kraju

Mieszkańcy Wenezueli w referendum poparli propozycję, by należący do Gujany region Essequibo został zaanektowany przez władze w Caracas.
2 MIN CZYTANIA

Droższe paliwo do starszych aut

Unia Europejska zdecydowała, że paliwa muszą mieć więcej biokomponentów. Oznacza to, że kierowcy starszych samochodów będą musieli tankować droższą benzynę.
2 MIN CZYTANIA

KE przedłużyła zgodę na stosowanie glifosatu

Pod koniec listopada 2023 r. Komisja Europejska przyjęła rozporządzenie wykonawcze, które przedłużyło zatwierdzenie potencjalnie rakotwórczej substancji glifosat o 10 lat.
2 MIN CZYTANIA