fbpx
sobota, 23 września, 2023
Strona głównaEkologiaOpłata za torby foliowe przyniosła mniej wpływów niż zakładano

Opłata za torby foliowe przyniosła mniej wpływów niż zakładano

Obowiązujące od pięciu lat przepisy wymagające od sklepów pobierania opłat za wydawanie toreb foliowych przyniosły Skarbowi Państwa mniej wpływów niż zakładano.

Od początku 2018 roku sklepy w Polsce muszą pobierać opłatę za wydawanie klientom jednorazowych worków foliowych. Ustawą objęto wówczas torby o grubości od 15 do 50 mikrometrów, ale ze względu na próby obchodzenia tych przepisów od września 2019 roku opłata dotyczy wszystkich toreb wydawanych w sklepach, poza tzw. zrywkami, które służą do pakowania na przykład owoców. Przez pięć lat do Skarbu Państwa z opłaty foliówkowej wpłynęło znacznie mniej pieniędzy, niż zakładał rząd. Mowa tu o miliardach złotych.

Opłata za torby foliowe mniej opłacalna dla rządu

Według informacji przekazanych PAP przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska od stycznia 2018 roku z tytułu opłaty foliówkowej rząd zebrał 684 mln zł. To znacznie mniej niż szacowane w ocenie skutków regulacji 4,5 mld zł, które miały przez ten czas zasilić budżet państwa. Tylko za pierwszy rok obowiązywania opłaty foliówkowej do Skarbu Państwa miało wpłynąć ponad 1,1 mld zł, a w rzeczywistości było to… 71 mln zł.

Resort klimatu zaznaczył jednak, że korzyścią wprowadzenia opłaty recyklingowej jest drastyczne zmniejszenie zużycia jednorazowych toreb na zakupy. Według ministerialnych szacunków w 2017 roku zużycie toreb na zakupy z plastiku o różnej grubości wynosiło ok. 300 sztuk rocznie na osobę. W 2019 roku było to natomiast ok. 16 sztuk rocznie.

W związku z powyższym należy przyjąć, że założony cel redukcji zużycia toreb na zakupy z tworzywa sztucznego został osiągnięty i nie jest wymagana interwencja w tym zakresie

– zauważyło ministerstwo w odpowiedzi przekazanej PAP.

Mimo niższych wpływów budżetowych z opłaty recyklingowej ministerstwo klimatu nie planuje podniesienia jej stawki ani rozszerzenia jej na inne kategorie toreb, np. papierowe.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Afryka chce opodatkować świat, żeby dostać pieniądze na walkę z ociepleniem klimatu

Przywódcy afrykańskich państw spotkali się na konferencji w stolicy Kenii, aby uzgodnić swoje stanowisko w sprawie walki ze zmianami klimatu.
< 1 MIN CZYTANIA

Banki nie przejmują się zmianami klimatu i hojnie finansują inwestycje w paliwa kopalne

Największe banki świata przyznały w ostatnich latach miliardy dolarów pożyczek na inwestycje w wydobycie paliw kopalnych oraz rozwój rolnictwa przemysłowego.
1 MIN CZYTANIA

Klimatyczne szaleństwo przybiera coraz bardziej absurdalne kształty

Nowa religia zeroemisyjności chce cofnąć człowieka do ery przedprzemysłowej. Grunt pod „niezbędne” zmiany mające ratować planetę intensywnie urabiają także brytyjscy naukowcy.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy często korzystają z rozwiązań fintechu

Zdecydowana większość polskiego społeczeństwa w zarządzaniu własnymi finansami wykorzystuje najnowsze technologie finansowe.
2 MIN CZYTANIA

Polska turystyka zatrudnia wielu cudzoziemców

Aż jedna czwarta polskich firmz branży turystycznej zatrudnia cudzoziemców, a zdecydowana większość z nich to obywatele Ukrainy.
2 MIN CZYTANIA

Polacy przestają się bać utraty pracy?

We wrześniu w Polsce odnotowano wzrost poczucia bezpieczeństwa zatrudnienia, co oznacza, że Polacy coraz mniej boją się bezrobocia.
2 MIN CZYTANIA