fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajOpłaty za badania techniczne faktycznie pójdą w górę?

Opłaty za badania techniczne faktycznie pójdą w górę?

Ministerstwo Infrastruktury rozpatruje możliwości związane ze zmianą stawki opłat za badania techniczne pojazdów.

Ministerstwo Infrastruktury wydało komunikat, z którego wynika, że prowadzone są analizy wysokości opłat za badania techniczne pojazdów. W ten sposób resort wychodzi naprzeciw oczekiwaniom branży, która od lat apeluje o zmiany.

Rzecznik prasowy resortu infrastruktury Rafał Jaśkowski poinformował, że rząd chce znaleźć rozwiązanie, które również nie uderzy po kieszeni właścicieli aut.

W Ministerstwie Infrastruktury odbyło się spotkanie z przedstawicielami przedsiębiorców prowadzących stacje kontroli pojazdów, którzy postulują zmianę tabeli opłat za badania techniczne pojazdów. Obecnie prowadzone są w tej sprawie analizy

– powiedział Rafał Jaśkowski.

Rzecznik dodał, że na razie jest za wcześnie, by mówić o konkretnych planach i rozwiązaniach systemowych w tej kwestii.

Opłaty za badania techniczne są za niskie?

Kwestia opłat już od lat jest podnoszona przez przedsiębiorców prowadzących stacje kontroli pojazdów. Branża wskazuje, że obowiązująca już od 2004 roku stawka 98 złotych za badanie techniczne samochodu osobowego jest zbyt niska na obecne realia i nie pozwala na utrzymanie biznesu. Przedsiębiorcy wskazują, że aż jedna trzecia z tej kwoty jest zjadana przez podatki, przez co zostają 64 złote, z których trzeba pokryć rosnące wynagrodzenia pracowników i rachunki za prąd. Do tego dochodzi konieczność utrzymania sprzętu diagnostycznego. W efekcie opłacalność prowadzenia stacji diagnostycznej jest dzisiaj wątpliwa.

W związku z tym pod koniec stycznia 2024 roku w Ministerstwie Infrastruktury odbyło się spotkanie z przedstawicielami Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów, podczas którego padła propozycja podniesienia stawki opłaty za kontrolę pojazdów do 246 złotych.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA