fbpx
wtorek, 14 stycznia, 2025
Strona głównaKrajOpłaty za badania techniczne faktycznie pójdą w górę?

Opłaty za badania techniczne faktycznie pójdą w górę?

Ministerstwo Infrastruktury rozpatruje możliwości związane ze zmianą stawki opłat za badania techniczne pojazdów.

Ministerstwo Infrastruktury wydało komunikat, z którego wynika, że prowadzone są analizy wysokości opłat za badania techniczne pojazdów. W ten sposób resort wychodzi naprzeciw oczekiwaniom branży, która od lat apeluje o zmiany.

Rzecznik prasowy resortu infrastruktury Rafał Jaśkowski poinformował, że rząd chce znaleźć rozwiązanie, które również nie uderzy po kieszeni właścicieli aut.

W Ministerstwie Infrastruktury odbyło się spotkanie z przedstawicielami przedsiębiorców prowadzących stacje kontroli pojazdów, którzy postulują zmianę tabeli opłat za badania techniczne pojazdów. Obecnie prowadzone są w tej sprawie analizy

– powiedział Rafał Jaśkowski.

Rzecznik dodał, że na razie jest za wcześnie, by mówić o konkretnych planach i rozwiązaniach systemowych w tej kwestii.

Opłaty za badania techniczne są za niskie?

Kwestia opłat już od lat jest podnoszona przez przedsiębiorców prowadzących stacje kontroli pojazdów. Branża wskazuje, że obowiązująca już od 2004 roku stawka 98 złotych za badanie techniczne samochodu osobowego jest zbyt niska na obecne realia i nie pozwala na utrzymanie biznesu. Przedsiębiorcy wskazują, że aż jedna trzecia z tej kwoty jest zjadana przez podatki, przez co zostają 64 złote, z których trzeba pokryć rosnące wynagrodzenia pracowników i rachunki za prąd. Do tego dochodzi konieczność utrzymania sprzętu diagnostycznego. W efekcie opłacalność prowadzenia stacji diagnostycznej jest dzisiaj wątpliwa.

W związku z tym pod koniec stycznia 2024 roku w Ministerstwie Infrastruktury odbyło się spotkanie z przedstawicielami Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów, podczas którego padła propozycja podniesienia stawki opłaty za kontrolę pojazdów do 246 złotych.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żądamy przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej! – kampania byłego rzecznika MŚP

Wzywam wszystkich do jak najszybszego podpisania petycji, w której zwracamy się do premiera i polityków rządzącej koalicji o przywrócenie składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu – mówi Adam Abramowicz. Były rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystartował z ogólnopolską kampanią przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA