fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaEkologiaOpłaty za plastikowe opakowania jednak niższe?

Opłaty za plastikowe opakowania jednak niższe?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska najprawdopodobniej obniży stawki opłat za plastikowe opakowania względem propozycji z majowego projektu rozporządzenia.

Źródła zbliżone do rządu poinformowały Polską Agencję Prasową, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska poważnie rozpatruje obniżenie stawek opłat za plastikowe opakowania jednorazowe, którym mają zostać objęte firmy. Ma to być ukłon w stronę polskich przedsiębiorców.

Nowe opłaty to wymóg Unii Europejskiej

Wprowadzenie nowych opłat za jednorazowe opakowania z tworzyw sztucznych to konieczność związana z wdrażaniem do polskich przepisów unijnych ograniczeń dotyczących stosowania jednorazowego plastiku i wycofania niektórych produktów wykonanych z tworzyw sztucznych ze sprzedaży (dyrektywa single use plastic – SUP).

Warto przypomnieć, że pierwotny plan resortu zakładał, że kubki na napoje wraz z pokrywkami i wieczkami zostaną objęte opłatą w wysokości 20 groszy za sztukę, a w przypadku pojemników na żywność, z pokrywką lub bez, obciążenie wyniesie 25 groszy. Poza tym rozporządzenie wprowadzi opłaty za chusteczki nawilżane oraz wyroby tytoniowe z filtrami zawierającymi tworzywa sztuczne i filtry zawierające tworzywa sztuczne sprzedawane do użytku łącznie z wyrobami tytoniowymi, dla których to produktów opłata wyniesie 1 grosz za sztukę.

Nowe wymogi spotkały się z niezadowoleniem branży, ale też niektórych polityków. Wyraźny sprzeciw wobec narzuconych unijnymi wymogami opłatom wyraziła Konfederacja.

Rząd pójdzie firmom na rękę w sprawie opłat

Według Polskiej Agencji Prasowej ostateczne stawki wynikające z konieczności wprowadzenia unijnej dyrektywy będą jednak w Polsce niższe niż pierwotnie proponowano.

Ostateczna stawka pozostanie na poziomie zbliżonym do tego, co proponują organizacje reprezentujące przedsiębiorców, czyli zdecydowanie niższa niż w pierwotnej propozycji. Argumenty, które zostały przedstawione w ramach konsultacji, są jak najbardziej uzasadnione. Myślę, że będzie to kompromis, który spotka się z zadowoleniem branży

– powiedział informator PAP.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA

Ponowne nawadnianie torfowisk to realne zyski ekonomiczne

Znaczna większość mokradeł w Polsce i w Europie została już osuszona do różnych celów. Tymczasem osuszanie torfowisk i np. wprowadzanie tam lasu daje znacznie mniejsze zyski ekonomiczne niż ponowne ich nawadnianie. Zespół naukowców z udziałem Polaków wykazał, że w skali Litwy ponowne nawodnienie osuszonych leśnych torfowisk przyniosłoby zyski sięgające nawet 170 mln euro rocznie.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA