fbpx
niedziela, 28 maja, 2023
Strona głównaEkologiaOpłaty za plastikowe opakowania jednak niższe?

Opłaty za plastikowe opakowania jednak niższe?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska najprawdopodobniej obniży stawki opłat za plastikowe opakowania względem propozycji z majowego projektu rozporządzenia.

Źródła zbliżone do rządu poinformowały Polską Agencję Prasową, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska poważnie rozpatruje obniżenie stawek opłat za plastikowe opakowania jednorazowe, którym mają zostać objęte firmy. Ma to być ukłon w stronę polskich przedsiębiorców.

Nowe opłaty to wymóg Unii Europejskiej

Wprowadzenie nowych opłat za jednorazowe opakowania z tworzyw sztucznych to konieczność związana z wdrażaniem do polskich przepisów unijnych ograniczeń dotyczących stosowania jednorazowego plastiku i wycofania niektórych produktów wykonanych z tworzyw sztucznych ze sprzedaży (dyrektywa single use plastic – SUP).

Warto przypomnieć, że pierwotny plan resortu zakładał, że kubki na napoje wraz z pokrywkami i wieczkami zostaną objęte opłatą w wysokości 20 groszy za sztukę, a w przypadku pojemników na żywność, z pokrywką lub bez, obciążenie wyniesie 25 groszy. Poza tym rozporządzenie wprowadzi opłaty za chusteczki nawilżane oraz wyroby tytoniowe z filtrami zawierającymi tworzywa sztuczne i filtry zawierające tworzywa sztuczne sprzedawane do użytku łącznie z wyrobami tytoniowymi, dla których to produktów opłata wyniesie 1 grosz za sztukę.

Nowe wymogi spotkały się z niezadowoleniem branży, ale też niektórych polityków. Wyraźny sprzeciw wobec narzuconych unijnymi wymogami opłatom wyraziła Konfederacja.

Rząd pójdzie firmom na rękę w sprawie opłat

Według Polskiej Agencji Prasowej ostateczne stawki wynikające z konieczności wprowadzenia unijnej dyrektywy będą jednak w Polsce niższe niż pierwotnie proponowano.

Ostateczna stawka pozostanie na poziomie zbliżonym do tego, co proponują organizacje reprezentujące przedsiębiorców, czyli zdecydowanie niższa niż w pierwotnej propozycji. Argumenty, które zostały przedstawione w ramach konsultacji, są jak najbardziej uzasadnione. Myślę, że będzie to kompromis, który spotka się z zadowoleniem branży

– powiedział informator PAP.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Konfederacja przeciwko opłacie opakowaniowej i końcu jednorazowego plastiku

Politycy Konfederacji podczas konferencji prasowej zwrócili uwagę, że aktualnie podatek od plastiku pobierany przez UE kosztuje Polaków ok. 2 mld zł rocznie, a nowy zakaz wprowadzania do obrotu plastikowych jednorazówek to kolejny 1 mld zł straty.
3 MIN CZYTANIA

Za unijny system ETS2 zapłacą najubożsi Polacy

Wprowadzenie w Unii Europejskiej ETS2, czyli objęcie system handlu emisjami CO2 ogrzewania budynków mieszkalnych i transportu prywatnego mocno odbije się na kieszeniach Polaków.
2 MIN CZYTANIA

Producenci będą płacić za zaśmiecanie miast?

Koszty oczyszczania terenów publicznych z plastikowego śmiecia będą mieli pokrywać sami jego wytwórcy – do projektu nowego rozporządzenia w tej sprawie dotarł portal ecoekonomia.pl. Coraz większe zanieczyszczenie plastikiem jest niewątpliwie narastającym problemem. Sposób jego rozwiązania nasuwa jednak zasadnicze wątpliwości.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Dlaczego Polki nie decydują się na macierzyństwo?

Brak stabilności finansowej jest główną przyczyną, dla której Polki niechętnie decydują się na zajście w ciążę lub w ogóle rezygnują z macierzyństwa.
2 MIN CZYTANIA

Czy praktyki i staże zawsze powinny być płatne?

Jedna z młodzieżowych przybudówek partyjnych przygotowała projekt ustawy, który zakłada objęcie praktyk i staży przepisami o minimalnym wynagrodzeniu.
2 MIN CZYTANIA

TAURON przekaże fortunę na sieci elektroenergetyczne

TAURON przeznaczy w tym roku ponad 2 mld złotych na inwestycje w sieci elektroenergetyczne i będzie to największy strumień finansowy na dystrybucję w ostatnich latach.
2 MIN CZYTANIA