fbpx
niedziela, 4 czerwca, 2023
Strona głównaEkologiaOpłaty za plastikowe opakowania jednak niższe?

Opłaty za plastikowe opakowania jednak niższe?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska najprawdopodobniej obniży stawki opłat za plastikowe opakowania względem propozycji z majowego projektu rozporządzenia.

Źródła zbliżone do rządu poinformowały Polską Agencję Prasową, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska poważnie rozpatruje obniżenie stawek opłat za plastikowe opakowania jednorazowe, którym mają zostać objęte firmy. Ma to być ukłon w stronę polskich przedsiębiorców.

Nowe opłaty to wymóg Unii Europejskiej

Wprowadzenie nowych opłat za jednorazowe opakowania z tworzyw sztucznych to konieczność związana z wdrażaniem do polskich przepisów unijnych ograniczeń dotyczących stosowania jednorazowego plastiku i wycofania niektórych produktów wykonanych z tworzyw sztucznych ze sprzedaży (dyrektywa single use plastic – SUP).

Warto przypomnieć, że pierwotny plan resortu zakładał, że kubki na napoje wraz z pokrywkami i wieczkami zostaną objęte opłatą w wysokości 20 groszy za sztukę, a w przypadku pojemników na żywność, z pokrywką lub bez, obciążenie wyniesie 25 groszy. Poza tym rozporządzenie wprowadzi opłaty za chusteczki nawilżane oraz wyroby tytoniowe z filtrami zawierającymi tworzywa sztuczne i filtry zawierające tworzywa sztuczne sprzedawane do użytku łącznie z wyrobami tytoniowymi, dla których to produktów opłata wyniesie 1 grosz za sztukę.

Nowe wymogi spotkały się z niezadowoleniem branży, ale też niektórych polityków. Wyraźny sprzeciw wobec narzuconych unijnymi wymogami opłatom wyraziła Konfederacja.

Rząd pójdzie firmom na rękę w sprawie opłat

Według Polskiej Agencji Prasowej ostateczne stawki wynikające z konieczności wprowadzenia unijnej dyrektywy będą jednak w Polsce niższe niż pierwotnie proponowano.

Ostateczna stawka pozostanie na poziomie zbliżonym do tego, co proponują organizacje reprezentujące przedsiębiorców, czyli zdecydowanie niższa niż w pierwotnej propozycji. Argumenty, które zostały przedstawione w ramach konsultacji, są jak najbardziej uzasadnione. Myślę, że będzie to kompromis, który spotka się z zadowoleniem branży

– powiedział informator PAP.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przedsiębiorcy (niektórzy) skorzystają na zielonej transformacji

Na zielonej transformacji zarobią przedsiębiorcy instalujący wentylację i klimatyzację, produkujący magazyny energii i ciepła oraz firmy z branży termomodernizacyjnej i fotowoltaicznej.
2 MIN CZYTANIA

Węgiel czy zielone inwestycje – co wolą polskie firmy?

Zróżnicowane źródła zielonej energii są według najmniejszych polskich przedsiębiorstw przyszłością polskiego bezpieczeństwa energetycznego.
2 MIN CZYTANIA

Konfederacja przeciwko opłacie opakowaniowej i końcu jednorazowego plastiku

Politycy Konfederacji podczas konferencji prasowej zwrócili uwagę, że aktualnie podatek od plastiku pobierany przez UE kosztuje Polaków ok. 2 mld zł rocznie, a nowy zakaz wprowadzania do obrotu plastikowych jednorazówek to kolejny 1 mld zł straty.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski rynek usług pocztowych rośnie

Wartość polskiego rynku usług pocztowych rośnie już kolejny rok z rzędu. Wszystko dzięki prężnie działającemu sektorowi e-commerce.
2 MIN CZYTANIA

Producenci frytek wykorzystują rolników?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie w sprawie możliwego wykorzystywania przewagi kontraktowej na rynku frytek i chipsów.
< 1 MIN CZYTANIA

Coraz więcej inwestycji greenfield w Polsce

W 2022 roku Polska znalazła się w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o liczbę projektów inwestycyjnych typu greenfield.
2 MIN CZYTANIA