fbpx
niedziela, 8 grudnia, 2024
Strona głównaPodatkiOpodatkowali napoje słodzone, więc ludzie przerzucili się na... piwo

Opodatkowali napoje słodzone, więc ludzie przerzucili się na… piwo

W 2018 r. amerykańskie miasto Seattle wprowadziło podatek od gazowanych napojów słodzonych, którego celem była poprawa stanu zdrowia mieszkańców. Jednak nowe badanie pokazuje, że podatek przyniósł odwrotny skutek od zamierzonego.

Badanie wykazało, że konsumenci w reakcji na podatek kupowali mniej napojów gazowanych, a zastępowali je piwem. Raport podaje, że 2 lata po wprowadzeniu podatku sprzedaż piwa w Seattle wzrosła o 7 proc. w stosunku do pobliskiego Portland, które nie wprowadziło takiego podatku.

– Istnieją dowody na to, że po wprowadzeniu podatku [od napojów słodzonych] w Seattle zastępowano je piwem – podsumowali badacze Lisa M. Powell i Julien Lader.

Czy więc nowy podatek przyczynił się do polepszenia zdrowia mieszkańców Seattle? Wiadomo, że spożywanie alkoholu niesie za sobą szereg negatywnych konsekwencji zdrowotnych. A piwo bogate w kalorie może przyczynić się do otyłości, czyli właśnie tego problemu, który nowy podatek miał rozwiązać.

– Ludzie reagują na każdą zasadę, regulację i porządek narzucony przez rządy, a ich reakcje skutkują wynikami, które mogą być zupełnie inne niż te, które zamierzyli ustawodawcy – komentują ekonomista Antony Davies i politolog James Harrigan.

– Wielkie rządowe plany zarządzania naszym życiem niezawodnie zawodzą. Ile razy musi to nastąpić, zanim wybrani urzędnicy zdadzą sobie sprawę z tej rzeczywistości? – zastanawia się Brad Polumbo, dziennikarz i korespondent Foundation for Economic Education, autor artykułu w serwisie fee.org.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Fundacja rodzinna – obrót majątkiem z podatkiem czy bez?

W przypadku gdy fundacja rodzinna nabędzie nieruchomość lub inne mienie, a następnie je odsprzeda, narazi się na konieczność zapłaty 25-procentowego podatku dochodowego. Wbrew stanowisku fiskusa nie będzie jednak podlegać opodatkowaniu, jeśli nabyty majątek wniesie aportem do spółki.
3 MIN CZYTANIA

W tym roku Dzień Wolności Podatkowej przypada jeszcze później niż w roku ubiegłym!

Już po raz trzydziesty pierwszy Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień Wolności Podatkowej. W tym roku przypada on w piątek 28 czerwca, dopiero w 180 dzień roku! Na opłacenie wszystkich danin, czyli podatków, niezależnie od tego, jak się nazywają, w tym opłat i składek, które są przymusowe, pracujemy 179 (sto siedemdziesiąt dziewięć) z 366 dni, czyli o 8 dni dłużej niż w roku 2023.
5 MIN CZYTANIA

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA