fbpx
piątek, 8 grudnia, 2023
Strona głównaPodatkiOpodatkowali napoje słodzone, więc ludzie przerzucili się na... piwo

Opodatkowali napoje słodzone, więc ludzie przerzucili się na… piwo

W 2018 r. amerykańskie miasto Seattle wprowadziło podatek od gazowanych napojów słodzonych, którego celem była poprawa stanu zdrowia mieszkańców. Jednak nowe badanie pokazuje, że podatek przyniósł odwrotny skutek od zamierzonego.

Badanie wykazało, że konsumenci w reakcji na podatek kupowali mniej napojów gazowanych, a zastępowali je piwem. Raport podaje, że 2 lata po wprowadzeniu podatku sprzedaż piwa w Seattle wzrosła o 7 proc. w stosunku do pobliskiego Portland, które nie wprowadziło takiego podatku.

– Istnieją dowody na to, że po wprowadzeniu podatku [od napojów słodzonych] w Seattle zastępowano je piwem – podsumowali badacze Lisa M. Powell i Julien Lader.

Czy więc nowy podatek przyczynił się do polepszenia zdrowia mieszkańców Seattle? Wiadomo, że spożywanie alkoholu niesie za sobą szereg negatywnych konsekwencji zdrowotnych. A piwo bogate w kalorie może przyczynić się do otyłości, czyli właśnie tego problemu, który nowy podatek miał rozwiązać.

– Ludzie reagują na każdą zasadę, regulację i porządek narzucony przez rządy, a ich reakcje skutkują wynikami, które mogą być zupełnie inne niż te, które zamierzyli ustawodawcy – komentują ekonomista Antony Davies i politolog James Harrigan.

– Wielkie rządowe plany zarządzania naszym życiem niezawodnie zawodzą. Ile razy musi to nastąpić, zanim wybrani urzędnicy zdadzą sobie sprawę z tej rzeczywistości? – zastanawia się Brad Polumbo, dziennikarz i korespondent Foundation for Economic Education, autor artykułu w serwisie fee.org.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Będą ułatwienia podatkowe dla przedsiębiorców?

Ministerstwo Finansów pracuje nad podatkowymi ułatwieniami dla przedsiębiorców. Chodzi o kwestię rozliczania wydatków inwestycyjnych.
2 MIN CZYTANIA

Ostatni miesiąc na obniżenie podatku za 2023 rok dzięki IKZE

Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze mogą odliczyć od dochodu dokonane w tym roku wpłaty na IKZE. Podatkowy zysk z takiej inwestycji zależy od tego, w jakiej formie płacony jest podatek.
4 MIN CZYTANIA

Polacy są gotowi płacić wyższe podatki dla klimatu?

Większość Polaków zgodziłaby się płacić wyższe podatki dochodowe, aby pomóc gospodarstwom domowym o niższych dochodach w poradzeniu sobie z kosztami zielonej transformacji.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unijny zamach na kawę

W wyniku unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów w Unii Europejskiej już w 2025 r. może zabraknąć nie tylko kawy, ale także oleju palmowego oraz kakao.
2 MIN CZYTANIA

Czy także obronę oddamy w ręce Brukseli?

Jeszcze zmiany unijnych traktatów nie zostały zatwierdzone przez kraje członkowskie Unii Europejskiej, a eurokraci już próbują realizować jeden z proponowanych postulatów.
2 MIN CZYTANIA

Konfederacja chce likwidacji zamrażarki sejmowej

Poseł Michał Wawer z Konfederacji ogłosił inicjatywę partii dotyczącą likwidacji tzw. zamrażarki sejmowej. W obliczu obietnic nowej większości rządzącej Konfederacja – jak sama twierdzi – podjęła działania mające na celu przywrócenie demokratycznego porządku w polskim parlamencie.
< 1 MIN CZYTANIA