fbpx
wtorek, 23 lipca, 2024
Strona głównaInnowacjeOpracowana w Polsce amunicja krążąca WARMATE podbija zagraniczne rynki

Opracowana w Polsce amunicja krążąca WARMATE podbija zagraniczne rynki

GRUPA WB podpisała umowę na dostawy najnowszej wersji amunicji krążącej WARMATE. Kolejna partia opracowanych w Polsce modułowych systemów uderzeniowych z wymiennymi głowicami bojowymi trafi do sił zbrojnych zagranicznego odbiorcy.

– Zawarliśmy kolejny kontrakt z tym samym klientem na dostawy amunicji krążącej WARMATE. Potwierdza to, że GRUPA WB dysponuje dojrzałym i sprawdzonym systemem, konkurencyjnym na światowym rynku. Cieszymy się z zaufania zagranicznego odbiorcy do innowacyjnych rozwiązań, które w całości zostały opracowane przez polskich inżynierów – poinformował Piotr Wojciechowski, prezes zarządu GRUPY WB .

Po zrealizowaniu dostaw w ramach podpisanej obecnie umowy, siły zbrojne państwa odbiorcy będą miały w wyposażeniu łącznie kilkaset WARMATE. Zamówienia obejmują amunicję krążącą w odmianie 3.0. o ulepszonych charakterystykach.

System uderzeniowy WARMATE został wybrany przez siły zbrojne zagranicznego odbiorcy w wyniku długotrwałej procedury, obejmującej także próby porównawcze. Testy potwierdziły przewagę polskiej amunicji krążącej nad konkurencyjnymi systemami m.in. pod względem właściwości lotnych i działania w trudnych warunkach, a także celności ataku.

– W pierwszej połowie 2022 roku liczba zamówionych WARMATE powinna przekroczyć tysiąc. Amunicja krążąca skonstruowana przez GRUPĘ WB jest stale rozwijana. Planujemy wprowadzanie nowych odmian wymiennych głowic, co zwiększy możliwości naszego systemu – dodał prezes Piotr Wojciechowski.

System uderzeniowy w odmianie 3.0 charakteryzuje się poprawionymi parametrami. Obejmują między innymi zwiększenie zasięgu łącza radiowego, a tym samym zasięgu operacyjnego. Nowa wersja została wyposażona w napęd o znacznie niższej sygnaturze akustycznej. System ma możliwość automatycznego złożenia łopat śmigła w terminalnej fazie ataku.

WARMATE 3.0 jest dostosowany do autonomicznego współdziałania w ramach roju, czy prowadzenia ataków wielokierunkowych. Po ustaleniu położenia „powietrznego magazynu” amunicji krążącej, obejmującej nawet do kilkunastu systemów, poszczególne systemy samodzielnie wypracowują separację (minimalną odległość w pionie i poziomie między statkami powietrznymi).

Polską amunicję krążąca cechuje modułowa konstrukcja o otwartej architekturze, umożliwiająca wprowadzenie dodatkowego wyposażenia i łatwą wymianę zastosowanych komponentów. W najnowszej wersji wprowadzono także algorytmy sztucznej inteligencji. Służą zarówno do wspomagania ataku, jak i nawigacji.

WARMATE 3.0 jako element w postaci inteligentnego roju jest prezentowany na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach na stoisku GRUPY WB w hali F. Amunicja krążąca tego typu jest pokazywana także na wystawie Sił Zbrojnych RP w części poświęconej Wojskom Obrony Terytorialnej. WOT to jedyny użytkownik systemu WARMATE w Wojsku Polskim.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA