fbpx
wtorek, 25 czerwca, 2024
Strona głównaEnergetykaOrban: embargo na rosyjski gaz zniszczy gospodarkę Europy

Orban: embargo na rosyjski gaz zniszczy gospodarkę Europy

Według premiera Węgier zakaz sprowadzania gazu z Federacji Rosyjskiej może doprowadzić do całkowitej dewastacji gospodarek krajów europejskich.

Wiktor Orban zwraca uwagę, że bardzo dobrze zdają egzamin środki antyinflacyjne wprowadzone na Węgrzech. Chodzi tu o maksymalny limit cen paliwa (obowiązujący od listopada ubiegłego roku), energii oraz niektórych podstawowych produktów spożywczych (limity te weszły w życie w lutym tego roku). Według premiera Węgier, gdyby nie te działania, to inflacja w jego państwie sięgałaby poziomu 15-16 procent, podczas gdy obecnie utrzymuje się poniżej 11 procent. Gdyby nie interwencja państwa, cena paliwa na stacjach byłaby prawie dwa razy większa niż jest obecnie – uważa Orban.

Dlatego obowiązujące zasady mają być przedłużane tak długo, jak będzie istniało ryzyko niepewności wynikające z wojny na Ukrainie.

Szef węgierskiego rządu podtrzymuje też zasadność braku limitu cen na paliwo dla obcokrajowców – samochody z zagranicznymi numerami rejestracyjnymi nie korzystają z preferencyjnych stawek i płacą wyższe kwoty na stacjach paliw. Orban utrzymuje, że obecna sytuacja jest niezwykła i aby sobie z nią poradzić konieczne są nadzwyczajne rozwiązania.

Wiktor Orban podkreśla, że planowane przez Brukselę ograniczenie dostaw gazu z Rosji zniszczy gospodarkę Unii Europejskiej.

Reuters

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA