fbpx
wtorek, 23 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatOrban nie ulega europresji i nie zamierza zmieniać węgierskiego prawa migracyjnego

Orban nie ulega europresji i nie zamierza zmieniać węgierskiego prawa migracyjnego

Premier Węgier Viktor Orban zapewnił, że nie zamierza modyfikować obowiązującego prawa migracyjnego ani tym bardziej zmieniać swojej polityki wobec uchodźców, czego domaga się Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE).

Konflikt na linii Budapeszt – Bruksela narasta. Wszystko za sprawą ustawy azylowej nazywanej „Stop soros”. Zgodnie z obowiązującymi na Węgrzech od 2018 r. przepisami status uchodźcy nie przysługuje osobom, które przed dotarciem na Węgry przekroczyły granice państw, w których były bezpieczne. W ten oto sposób w zasadzie niemożliwym stało się uzyskanie opieki politycznej przez napływających do Europy imigrantów. Ponadto spenalizowano wszelkie formy pomocy udzielanej osobom, które w sposób nielegalny przedostały się na terytorium Węgier. Mimo iż przepisy ustawy „Stop soros” dotyczyły tylko i wyłącznie polityki migracyjnej tego kraju, w sprawie postanowiła wypowiedzieć się Komisja Europejska, a finalnie Trybunał Sprawiedliwości UE. Już w 2020 r. TSUE orzekł, że działanie Budapesztu jest niezgodne z regulacjami unijnymi. W kolejnym, wydanym w listopadzie 2021 r. wyroku trybunał potwierdził swoje dotychczasowe stanowisko.

Mimo presji wywieranej wobec Węgier przez europejskie elity Orban pozostaje nieugięty. Na niedawnej konferencji prasowej zapytany o ewentualną możliwość zmiany dotychczasowych przepisów azylowych stanowczo odrzucił taką możliwość. Zdaniem Orbana kluczowe w przedmiotowej sprawie jest stanowisko węgierskiego Trybunału Konstytucyjnego, który na początku grudnia 2021 r. stwierdził zgodność regulacji azylowych z węgierską ustawą zasadniczą.

Co więcej, węgierski premier oskarżył Komisję Europejską o szantaż i próbę sabotażu przyszłorocznych wyborów parlamentarnych na Węgrzech. Jego zdaniem Unia, wstrzymując wypłatę środków przeznaczonych na walkę ze skutkami pandemii, chce skłonić Węgrów do głosowania na wspieranego przez eurokratów lidera węgierskiej opozycji Petera Marki-Zaya.

– Unia Europejska chce, aby na Węgrzech był rząd, który nie stawia oporu wobec Brukseli. Komisja Europejska nie ma podstawy prawnej, aby nie wypłacić pieniędzy w ramach planu odbudowy przede wszystkim dlatego, że jest to pożyczka finansowana ze środków, na które składali się wszyscy obywatele Unii, w tym także Węgrzy – skomentował Orban.

Tymczasem już 18 z 27 państw członkowskich UE dostało pierwsze wypłaty z Funduszu Odbudowy. Węgry, którym przyznano wsparcie w kwocie około 7 mld euro, podobnie jak Polska wciąż nie otrzymały pieniędzy.

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA