fbpx
czwartek, 18 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatOrban nie ulega europresji i nie zamierza zmieniać węgierskiego prawa migracyjnego

Orban nie ulega europresji i nie zamierza zmieniać węgierskiego prawa migracyjnego

Premier Węgier Viktor Orban zapewnił, że nie zamierza modyfikować obowiązującego prawa migracyjnego ani tym bardziej zmieniać swojej polityki wobec uchodźców, czego domaga się Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE).

Konflikt na linii Budapeszt – Bruksela narasta. Wszystko za sprawą ustawy azylowej nazywanej „Stop soros”. Zgodnie z obowiązującymi na Węgrzech od 2018 r. przepisami status uchodźcy nie przysługuje osobom, które przed dotarciem na Węgry przekroczyły granice państw, w których były bezpieczne. W ten oto sposób w zasadzie niemożliwym stało się uzyskanie opieki politycznej przez napływających do Europy imigrantów. Ponadto spenalizowano wszelkie formy pomocy udzielanej osobom, które w sposób nielegalny przedostały się na terytorium Węgier. Mimo iż przepisy ustawy „Stop soros” dotyczyły tylko i wyłącznie polityki migracyjnej tego kraju, w sprawie postanowiła wypowiedzieć się Komisja Europejska, a finalnie Trybunał Sprawiedliwości UE. Już w 2020 r. TSUE orzekł, że działanie Budapesztu jest niezgodne z regulacjami unijnymi. W kolejnym, wydanym w listopadzie 2021 r. wyroku trybunał potwierdził swoje dotychczasowe stanowisko.

Mimo presji wywieranej wobec Węgier przez europejskie elity Orban pozostaje nieugięty. Na niedawnej konferencji prasowej zapytany o ewentualną możliwość zmiany dotychczasowych przepisów azylowych stanowczo odrzucił taką możliwość. Zdaniem Orbana kluczowe w przedmiotowej sprawie jest stanowisko węgierskiego Trybunału Konstytucyjnego, który na początku grudnia 2021 r. stwierdził zgodność regulacji azylowych z węgierską ustawą zasadniczą.

Co więcej, węgierski premier oskarżył Komisję Europejską o szantaż i próbę sabotażu przyszłorocznych wyborów parlamentarnych na Węgrzech. Jego zdaniem Unia, wstrzymując wypłatę środków przeznaczonych na walkę ze skutkami pandemii, chce skłonić Węgrów do głosowania na wspieranego przez eurokratów lidera węgierskiej opozycji Petera Marki-Zaya.

– Unia Europejska chce, aby na Węgrzech był rząd, który nie stawia oporu wobec Brukseli. Komisja Europejska nie ma podstawy prawnej, aby nie wypłacić pieniędzy w ramach planu odbudowy przede wszystkim dlatego, że jest to pożyczka finansowana ze środków, na które składali się wszyscy obywatele Unii, w tym także Węgrzy – skomentował Orban.

Tymczasem już 18 z 27 państw członkowskich UE dostało pierwsze wypłaty z Funduszu Odbudowy. Węgry, którym przyznano wsparcie w kwocie około 7 mld euro, podobnie jak Polska wciąż nie otrzymały pieniędzy.

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Niemcy będą kontrolować, na co migranci wydają pieniądze

Władze Hamburga przestały wypłacać gotówkę ubiegającym się o azyl migrantom i zastąpiły ją doładowaniami określonych kwot na karty płatnicze.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA