fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaEnergetykaOrganizacje przetwórcze apelują do premiera Morawieckiego

Organizacje przetwórcze apelują do premiera Morawieckiego

Polscy producenci żywności zaapelowali do premiera o objęcie ich ochroną przed rosnącymi cenami prądu i gazu.

Organizacje przetwórcze i produkujące żywność są głęboko zaniepokojeni przyszłością swojej branży, która według nich jest zagrożona rosnącymi cenami energii. Twórcy apelu wskazują, że przygotowywana ustawa osłonowa nie uwzględnia wsparcia dla dużych przedsiębiorstw sektora rolno-spożywczego – w tym dużych spółdzielni rolniczych, których właścicielami są sami rolnicy.

„Zaproponowane zmiany nie gwarantują zastosowania mechanizmu ceny gwarantowanej dla dużych podmiotów, które są największymi producentami żywności, skupują i przetwarzają najwięcej żywności gwarantując konsumentom bezpieczeństwo dostaw żywności, a rolnikom gwarancję odbioru wyprodukowanych płodów rolnych” – wskazali producenci żywności. „Musimy wyraźnie zaznaczyć, że brak takiego rozwiązania ograniczy skuteczność całego mechanizmu osłonowego. Spowoduje to, że dla ogromnej grupy podmiotów, ceny energii będą znacząco wyższe, co przełoży się na ceny żywności”.

Według sygnatariuszy apelu taka sytuacja sprawi, że koszty prowadzenia biznesu staną się na tyle wysokie, że produkcja będzie nieopłacalna i zacznie być ograniczana. To z kolei będzie skutkowało spadkiem konkurencyjności polskich producentów za granicą i utratą rynków eksportowych.

„Warto przy tym wyraźnie zaznaczyć, że to właśnie duże przedsiębiorstwa stanowią ponad 60 procent wartości produkcji oraz ponad 70 proc. wartości polskiego eksportu” – podkreślono.

W apelu wskazano też, że może dojść do katastrofy polskiego sektora żywnościowego, a małe i średnie firmy, które już teraz stoją na skraju upadku, nie będą mogły zaspokoić potrzeb polskiego społeczeństwa.

Pod apelem podpisali się przedstawiciele ośmiu organizacji branżowych, w tym Polskiej Izby Mleka, Polskiej Federacji Producentów Żywności, Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mlecznego, Związku Polskie Mięso i NSZZ Solidarność Przemysł Spożywczy.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Orlen chce budować globalną markę i zmienia nazwę

Polski Koncern Naftowy Orlen Spółka Akcyjna oficjalnie zmieni nazwę na krótszą. Może to nastąpić już za miesiąc.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy chcą rozwijać morską energetykę wiatrową

Polskie przedsiębiorstwa są zainteresowane wspieraniem budowy farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Niektóre z naszych firm już w tym uczestniczą.
2 MIN CZYTANIA

TAURON przekaże fortunę na sieci elektroenergetyczne

TAURON przeznaczy w tym roku ponad 2 mld złotych na inwestycje w sieci elektroenergetyczne i będzie to największy strumień finansowy na dystrybucję w ostatnich latach.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Cyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Zdecydowana większość polskich firm nie ma zamiaru zmieniać wysokości wydatków ponoszonych na transformację cyfrową – wynika z badania KPMG.
2 MIN CZYTANIA

Prawo podatkowe nadal będzie upraszczane

Ministerstwo Finansów chce kontynuować upraszczanie prawa podatkowego w Polsce, a także wprowadzać do niego nowe technologie.
2 MIN CZYTANIA

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA