fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaOrganizacje przetwórcze apelują do premiera Morawieckiego

Organizacje przetwórcze apelują do premiera Morawieckiego

Polscy producenci żywności zaapelowali do premiera o objęcie ich ochroną przed rosnącymi cenami prądu i gazu.

Organizacje przetwórcze i produkujące żywność są głęboko zaniepokojeni przyszłością swojej branży, która według nich jest zagrożona rosnącymi cenami energii. Twórcy apelu wskazują, że przygotowywana ustawa osłonowa nie uwzględnia wsparcia dla dużych przedsiębiorstw sektora rolno-spożywczego – w tym dużych spółdzielni rolniczych, których właścicielami są sami rolnicy.

„Zaproponowane zmiany nie gwarantują zastosowania mechanizmu ceny gwarantowanej dla dużych podmiotów, które są największymi producentami żywności, skupują i przetwarzają najwięcej żywności gwarantując konsumentom bezpieczeństwo dostaw żywności, a rolnikom gwarancję odbioru wyprodukowanych płodów rolnych” – wskazali producenci żywności. „Musimy wyraźnie zaznaczyć, że brak takiego rozwiązania ograniczy skuteczność całego mechanizmu osłonowego. Spowoduje to, że dla ogromnej grupy podmiotów, ceny energii będą znacząco wyższe, co przełoży się na ceny żywności”.

Według sygnatariuszy apelu taka sytuacja sprawi, że koszty prowadzenia biznesu staną się na tyle wysokie, że produkcja będzie nieopłacalna i zacznie być ograniczana. To z kolei będzie skutkowało spadkiem konkurencyjności polskich producentów za granicą i utratą rynków eksportowych.

„Warto przy tym wyraźnie zaznaczyć, że to właśnie duże przedsiębiorstwa stanowią ponad 60 procent wartości produkcji oraz ponad 70 proc. wartości polskiego eksportu” – podkreślono.

W apelu wskazano też, że może dojść do katastrofy polskiego sektora żywnościowego, a małe i średnie firmy, które już teraz stoją na skraju upadku, nie będą mogły zaspokoić potrzeb polskiego społeczeństwa.

Pod apelem podpisali się przedstawiciele ośmiu organizacji branżowych, w tym Polskiej Izby Mleka, Polskiej Federacji Producentów Żywności, Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mlecznego, Związku Polskie Mięso i NSZZ Solidarność Przemysł Spożywczy.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA