fbpx
niedziela, 21 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajOrganizacje wolnościowe oferują pomoc wolnościowym samorządowcom

Organizacje wolnościowe oferują pomoc wolnościowym samorządowcom

Organizacje pozarządowe o profilu wolnościowym, ze Stowarzyszeniem Libertariańskim na czele, zaoferowały wsparcie politykom samorządowym w zakresie układania programów.

W tym tygodniu wystartował projekt „Liberalny samorząd” skierowany do kandydatów posiadających liberalne (wolnościowe) przekonania. Celem inicjatywy jest powiększenie zakresu wolności osobistej i gospodarczej w polskich gminach i miastach.

Deklaracja Liberalnego Samorządowca

W ramach projektu libertariańscy aktywiści przygotowali „Deklarację Liberalnego Samorządowca”, czyli listę najpilniejszych z ich punktu widzenia postulatów. Deklarację mogą podpisywać kandydaci na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast podzielający wartości liberalne, a sygnatariusze będą umieszczani na interaktywnej mapce widocznej na stronie internetowej projektu. Wyborcy mogą dzięki temu poznać obietnice wyborcze polityków ze swojej miejscowości, ubiegających się o stanowiska w samorządzie.

Dodatkowo, osoby chętne, by poszerzyć swoją wiedzę na temat liberalnych rozwiązań w polityce samorządowej, mogą bezpłatnie pobrać udostępnionego przez Stowarzyszenie Libertariańskie e-booka „Liberalny samorząd – kurs podstawowy autorstwa Karola Sobieckiego, koordynatora Centrum Analiz SL. Autor opisał w publikacji podstawy prawne zaprezentowanych postulatów, uzasadnienie ich wprowadzenia, zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki społeczno-ekonomiczne oraz liczne przykłady ich wdrożenia. Do e-booka dołączono również gotowe projekty uchwał do wykorzystania przez samorządowców.

Wolnościowy samorząd

Karol Sobiecki, autor wydanej przez SL książki „Liberalny samorząd – kurs podstawowy” podaje w swojej publikacji liczne przykłady implementacji opisywanych przez niego rozwiązań. Pochodzą one z rozmaitych samorządów różnej wielkości (od małych gmin wiejskich przez gminy miejsko-wiejskie i miejskie po duże miasta wojewódzkie) i były wprowadzane przez polityków wywodzących się z różnych partii z całego spektrum politycznego, nawet tych, które na poziomie ogólnokrajowym otwarcie sprzeciwiają się liberalizmowi, prowadząc politykę etatystyczną. Wymienia też liczne przykłady działań podejmowanych przez lokalne bezpartyjne komitety, inicjatyw oddolnych, a także pomysłów realizowanych przez władze samorządowe w innych państwach.

Źródło: Stowarzyszenie Libertariańskie

 

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Etapy rozwoju Unii

Niektórzy zarzucają mi, że bez powodu nienawidzę Unii Europejskiej. Albo uważają, że nawet jeśli mam jakiś powód, to nie mam racji, bo przecież Unia jest taka wspaniała i chce wyłącznie naszego dobrobytu. To kompletna nieprawda.
5 MIN CZYTANIA

Sri Lanka nie tylko tuk tukiem

Podczas targów książki w Łodzi, na których odbyła się prapremiera mojej najnowszej książki „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”, jedna z czytelniczek napomknęła, że planuje wyjazd na Sri Lankę. Odpowiedziałem, że właśnie cały styczeń przebywałem w tym kraju i co nieco wiem o wyspie. Kobieta spytała mnie, czy da się tam przeżyć za 20 dolarów. Spytałem, czy ma na myśli jeden dzień, ale po jej minie wywnioskowałem, że chyba myślała o znacznie dłuższym okresie czasu. Stwierdziłem, że jeden dzień jedna osoba może jakoś przeżyć za tę kwotę, ale na pewno nie cała rodzina przez miesiąc.
7 MIN CZYTANIA

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA