W tym tygodniu wystartował projekt „Liberalny samorząd” skierowany do kandydatów posiadających liberalne (wolnościowe) przekonania. Celem inicjatywy jest powiększenie zakresu wolności osobistej i gospodarczej w polskich gminach i miastach.
Deklaracja Liberalnego Samorządowca
W ramach projektu libertariańscy aktywiści przygotowali „Deklarację Liberalnego Samorządowca”, czyli listę najpilniejszych z ich punktu widzenia postulatów. Deklarację mogą podpisywać kandydaci na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast podzielający wartości liberalne, a sygnatariusze będą umieszczani na interaktywnej mapce widocznej na stronie internetowej projektu. Wyborcy mogą dzięki temu poznać obietnice wyborcze polityków ze swojej miejscowości, ubiegających się o stanowiska w samorządzie.
Dodatkowo, osoby chętne, by poszerzyć swoją wiedzę na temat liberalnych rozwiązań w polityce samorządowej, mogą bezpłatnie pobrać udostępnionego przez Stowarzyszenie Libertariańskie e-booka „Liberalny samorząd – kurs podstawowy„ autorstwa Karola Sobieckiego, koordynatora Centrum Analiz SL. Autor opisał w publikacji podstawy prawne zaprezentowanych postulatów, uzasadnienie ich wprowadzenia, zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki społeczno-ekonomiczne oraz liczne przykłady ich wdrożenia. Do e-booka dołączono również gotowe projekty uchwał do wykorzystania przez samorządowców.
Wolnościowy samorząd
Karol Sobiecki, autor wydanej przez SL książki „Liberalny samorząd – kurs podstawowy” podaje w swojej publikacji liczne przykłady implementacji opisywanych przez niego rozwiązań. Pochodzą one z rozmaitych samorządów różnej wielkości (od małych gmin wiejskich przez gminy miejsko-wiejskie i miejskie po duże miasta wojewódzkie) i były wprowadzane przez polityków wywodzących się z różnych partii z całego spektrum politycznego, nawet tych, które na poziomie ogólnokrajowym otwarcie sprzeciwiają się liberalizmowi, prowadząc politykę etatystyczną. Wymienia też liczne przykłady działań podejmowanych przez lokalne bezpartyjne komitety, inicjatyw oddolnych, a także pomysłów realizowanych przez władze samorządowe w innych państwach.
Źródło: Stowarzyszenie Libertariańskie