PKN Orlen zbuduje w Polsce kolejne stacje tankowania wodoru.

stacje wodorowe w polsce - grafika wpisu

Polski Koncern Naftowy planuje zbudować stacje wodorowe w Bielsku-Białej, Gorzowie Wielkopolskim, Krakowie, Warszawie i Pile, które zostaną oddane do użytku w połowie 2025 r. Środki na ten cel, w wysokości ponad 60 mld zł, pochodzą z bezzwrotnego dofinansowania z unijnego programu CEF Transport Alternative Fuels Infrastructure Facility. Z kolei już w drugiej połowie 2023 r. otwarte zostaną stacje tankowania wodoru w Poznaniu i Katowicach. W planach jest też otwarcie stacji w Wałbrzychu.

PKN Orlen wyjaśnił w informacji prasowej, że nowe stacje tankowania wodoru będą przeznaczone do „zasilania środków komunikacji publicznej, samochodów osobowych, a docelowo także pojazdów ciężarowych”. Tylko do 2030 r. Orlen otworzy w Europie Środkowej ponad 100 stacji wodorowych.

Zdaniem prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka „wodór to przyszłość motoryzacji”.

– Budujemy nowoczesną gospodarkę wodorową w Europie. Nasz projekt znalazł się w prestiżowym gronie 24 europejskich przedsięwzięć objętych dofinansowaniem wspierającym rozwój infrastruktury paliw alternatywnych. To potwierdza, że ścieżka wyznaczona przez naszą strategię wodorową jest właściwym kierunkiem rozwoju zrównoważonego biznesu – powiedział Daniel Obajtek.

Strategia wodorowa PKN Orlen zakłada, aby do 2030 r. na inwestycje w wodór  przeznaczonych zostało 7,4 mld zł.

IAR, PAP

Poprzedni artykułPołowa firm nie planuje podwyżek
Następny artykułTo rząd zyska na podwyżce płacy minimalnej