fbpx
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaEnergetykaOrlen chce poprawić bezpieczeństwo energetyczne Polski

Orlen chce poprawić bezpieczeństwo energetyczne Polski

Orlen SA ma zamiar wydać w tym roku prawie 40 miliardów złotych na poprawienie bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Prezes Grupy Orlen Daniel Obajtek powiedział, że w 2023 roku koncern wyda aż 36 mld złotych na realizację projektów zwiększających bezpieczeństwo energetyczne i niezależność surowcową Polski i regionu. Orlen chce inwestować w OZE i energetykę jądrową.

W tym roku na realizację projektów trwale zwiększających bezpieczeństwo energetyczne i niezależność surowcową Polski oraz regionu przeznaczymy rekordowe 36 mld zł. Kluczowe pozostają dla na inwestycje w nowoczesną energetykę, przede wszystkim odnawialne źródła energii i bezpieczną energetykę jądrową

– powiedział prezes Daniel Obajtek.

W trakcie konferencji prasowej prezes koncernu dodał, że obecnie Orlen należy do największych wytwórców energii w kraju, a ponad 60 proc. prądu produkowanego przez Orlen pochodzi ze źródeł niskoemisyjnych lub zeroemisyjnych.

Prezes Daniel Obajtek dodał, że dobre wyniki finansowe Orlenu przekładają się na zwiększenie wpływów do budżetu państwa. To natomiast ma pomóc w zabezpieczeniu przyszłości Polaków. Według informacji przekazanych przez Daniela Obajtka Grupa Orlen osiągnęła w drugim kwartale 2023 roku ponad 4,5 mld zł zysku przy ponad 3,6 mld zł rok wcześniej, a za pierwsze półrocze było to ponad 13,6 mld zł – przy ponad 6,5 mld zł rok wcześniej.

Wśród kluczowych inwestycji Orlenu wymienia się budowę morskiej farmy wiatrowej Baltic Power, a także rozwój małej energetyki jądrowej. Orlen inwestuje też w kształcenie kadr w zaawansowanych technologiach wodorowych.

Źródło: Orlen

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA

Czekają nas olbrzymie podwyżki za prąd?

Jeśli rząd odejdzie od zamrożenia cen energii, to w 2024 roku Polacy będą musieli zapłacić za prąd o wiele więcej niż dzisiaj.
2 MIN CZYTANIA

Polska stanie się regionalnym hubem energetycznym?

Polski rząd liczy na to, że dzięki rozwojowi Terminalu FSRU 2 w rejonie Gdańska, nasz kraj stanie się hubem energetycznym dla państw regionu.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

Dobra pogoda martwi polską branżę odzieżową

Polska branża odzieżowa przeżywa zastój, a wielu firmom grozi utrata płynności finansowej i – ostatecznie – zamknięcie interesu.
2 MIN CZYTANIA

Polskie gofry podbijają świat!

Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o eksport gofrów i wafli, które są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich.
< 1 MIN CZYTANIA