fbpx
środa, 12 czerwca, 2024
Strona głównaEnergetykaOrlen chce poprawić bezpieczeństwo energetyczne Polski

Orlen chce poprawić bezpieczeństwo energetyczne Polski

Orlen SA ma zamiar wydać w tym roku prawie 40 miliardów złotych na poprawienie bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Prezes Grupy Orlen Daniel Obajtek powiedział, że w 2023 roku koncern wyda aż 36 mld złotych na realizację projektów zwiększających bezpieczeństwo energetyczne i niezależność surowcową Polski i regionu. Orlen chce inwestować w OZE i energetykę jądrową.

W tym roku na realizację projektów trwale zwiększających bezpieczeństwo energetyczne i niezależność surowcową Polski oraz regionu przeznaczymy rekordowe 36 mld zł. Kluczowe pozostają dla na inwestycje w nowoczesną energetykę, przede wszystkim odnawialne źródła energii i bezpieczną energetykę jądrową

– powiedział prezes Daniel Obajtek.

W trakcie konferencji prasowej prezes koncernu dodał, że obecnie Orlen należy do największych wytwórców energii w kraju, a ponad 60 proc. prądu produkowanego przez Orlen pochodzi ze źródeł niskoemisyjnych lub zeroemisyjnych.

Prezes Daniel Obajtek dodał, że dobre wyniki finansowe Orlenu przekładają się na zwiększenie wpływów do budżetu państwa. To natomiast ma pomóc w zabezpieczeniu przyszłości Polaków. Według informacji przekazanych przez Daniela Obajtka Grupa Orlen osiągnęła w drugim kwartale 2023 roku ponad 4,5 mld zł zysku przy ponad 3,6 mld zł rok wcześniej, a za pierwsze półrocze było to ponad 13,6 mld zł – przy ponad 6,5 mld zł rok wcześniej.

Wśród kluczowych inwestycji Orlenu wymienia się budowę morskiej farmy wiatrowej Baltic Power, a także rozwój małej energetyki jądrowej. Orlen inwestuje też w kształcenie kadr w zaawansowanych technologiach wodorowych.

Źródło: Orlen

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA