fbpx
niedziela, 21 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumORLEN jednym z największych graczy na rynku energetyki wiatrowej

ORLEN jednym z największych graczy na rynku energetyki wiatrowej

Grupa ORLEN staje się czwartym co do wielkości graczem na polskim rynku lądowej energetyki wiatrowej. W połowie lutego jej portfel OZE powiększyła farma wiatrowa Kanin, a obecnie trwa realizacja inwestycji dotyczącej przejęcia trzech farm zlokalizowanych na Pomorzu. Po przeprowadzonej akwizycji koncern będzie posiadał aktywa energetyczne o łącznej mocy 3,3 GW, w tym 642 MW w źródłach zeroemisyjnych.

– Każda zmiana to szansa. Dlatego na Europejski Zielony Ład powinniśmy patrzeć właśnie z tej perspektywy. Gdy mamy sytuację zastaną, gdy rynek jest już podzielony, a karty zostały dawno rozdane, to nowym technologiom bardzo trudno jest wejść na tę scenę. Ale gdy tylko coś się zmienia, wtedy jest okazja znaleźć nową niszę. I tak się od pewnego czasu u nas dzieje. Wiele polskich firm staje się liderami różnych segmentów rynku, których dawniej nie było, także w energetyce. Dlatego powinniśmy odważnie stawiać na nowe technologie i przy okazji kłaść nacisk na edukację. Wszyscy muszą zrozumieć, że zielona transformacja nie jest wymierzona w konsumenta, tylko przeprowadzana w interesie konsumenta – mówi nam prof. Tadeusz Uhl z Akademii Górniczo-Hutniczej.

Grupa ORLEN  przejmując kolejne lądowe farmy wiatrowe staje się jednym z największych  graczy na tym rynku w Polsce. Działania te wpisane są w strategię ORLEN2030, zakładającą rozbudowę portfela odnawialnych źródeł energii, opartego o własne projekty oraz przejęcia innych, perspektywicznych aktywów. Inwestycja ta to także kolejny krok do budowy nowoczesnego koncernu multienergetycznego i osiągnięcia neutralności emisyjnej w 2050 roku.

– Niektórzy co prawda twierdzą, że zielona transformacja dopiero w Polsce raczkuje, ale patrząc na programy związane z odnawialnymi źródłami energii i środki finansowe skierowane na te programy oraz na inwestycje największych polskich spółek w OZE, możemy uznać, że ta transformacja w ostatnim czasie bardzo mocno przyśpieszyła – komentuje Maria Cholewińska, prezes Fundacji Instytut im. Kazimierza Promyka.

Grupa ORLEN, realizując zapowiedzianą w ubiegłym roku zeroemisyjną strategię, mocno angażuje się zarówno w inwestycje związane z morskimi farmami wiatrowymi (o czym pisaliśmy niedawno), jak i w inwestycje związane z farmami wiatrowymi na lądzie. W połowie lutego jej portfel odnawialnych źródeł energii powiększyła farma wiatrowa Kanin zlokalizowana w województwie zachodniopomorskim. Działająca od 2012 roku instalacja została zakupiona przez koncern od dwóch zagranicznych funduszy inwestycyjnych: Stage Capital i Mashav Energia. Farma wiatrowa Kanin działa w systemie wsparcia zielonych certyfikatów i na podstawie zawartych umów posiada gwarancję odbioru wyprodukowanej energii elektrycznej do 2027 roku. Dotychczas była w stanie wyprodukować do 50 GWh energii rocznie. Położona w okolicach Darłowa farma składa się z 8 turbin o mocy 2,5 MW każda i zlokalizowana jest w obszarze działalności Energa Operator.

Kolejna inwestycja dotyczy przejęcia przez Grupę ORLEN trzech farm na Pomorzu o łącznej mocy ok. 90 MW. Koncern podpisał umowę zakupu tych farm od hiszpańskich funduszy inwestycyjnych. Zlokalizowane są one w miejscowościach Kobylnica (41,4 MW), Subkowy (8 MW) i Nowotna (40 MW). Wszystkie, podobnie ja farma Kanin, objęte są systemem wsparcia zielonych certyfikatów i znajdują się w obszarze działalności Energa Operator. Ich łączna produkcja energii elektrycznej wynosi ok. 280 GWh rocznie. Na podstawie obecnie zawartych umów farmy wiatrowe mają zagwarantowany odbiór wyprodukowanej energii w perspektywie od roku do dziesięciu lat.

Po przeprowadzonej akwizycji Grupa ORLEN będzie posiadała aktywa energetyczne o łącznej mocy 3,3 GW, w tym 642 MW w źródłach zeroemisyjnych. Obejmą one m.in. 58 elektrowni produkujących energię z odnawialnych źródeł, w tym przede wszystkim elektrownie wodne, farmy fotowoltaiczne i lądowe farmy wiatrowe. Segment energetyki wiatrowej będzie tworzyło 10 farm, których łączna moc zainstalowana wyniesie 353 MW. Ponadto Grupa ORLEN posiada dwa nowoczesne bloki parowo-gazowe w Płocku i Włocławku. Koncern posiada również rozbudowaną sieć linii przesyłowych o łącznej długości ok. 200 tysięcy kilometrów, która zapewnia stałe dostawy energii dla ok. 3 milionów odbiorców.

– Transformacja energetyczna w Polsce będzie kosztować 240 miliardów euro. Aby osiągnąć cele klimatyczne UE, Polska będzie musiała zwiększyć roczne inwestycje średnio o 13 mld euro – napisała kilka dni temu na Twitterze sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

– Czy transformacja energetyczna to szansa dla polskiej gospodarki, czy raczej zagrożenie dla jej konkurencyjności? W momencie, kiedy nasi decydenci nie zdążyliby z przygotowaniem nowych sektorów do nieuchronnie nadchodzących zmian, wówczas polska gospodarka na polityce klimatyczno-energetycznej na pewno by nie skorzystała. To nie jest więc czas na to, by zastanawiać się nad tym, czy zabije nas CO2, bo na pewno w tym układzie zabiją nas ceny za CO2. Trzeba więc odpowiednio przygotować wszystkie regulacje. Musimy też skorzystać z postępu technologicznego. W tym upatrywałbym gigantycznej szansy dla polskich firm i całej naszej gospodarki na znalezienie niszy, która stanie się dla nas wszystkich ogromnym, prorozwojowym impulsem – uważa Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego.

– Transformacja energetyczna jest obecnie jednym z największych wyzwań dla całej polskiej gospodarki. Ta gospodarka musi utrzymać swoją konkurencyjność, a bez konkurencyjnej energii nie będzie konkurencyjnej gospodarki. Dlatego musimy myśleć o drodze do nowego miksu energetycznego. Taką drogę zapisaliśmy w polityce energetycznej państwa i chcemy ją konsekwentnie realizować – mówi nam Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych. I dodaje, że oczywiście należy sobie zdawać sprawę, iż transformacja energetyczna związana jest z wysiłkiem i kosztami, jakie trzeba będzie podjąć, jednak nie wolno zapominać, że to przede wszystkim szansa na powstanie nowych gałęzi przemysłu, a co za tym idzie – setek tysięcy nowych miejsc pracy.

To wreszcie szansa na dynamiczny rozwój dla polskiej gospodarki,  w który doskonale wpisuje się  Grupa ORLEN.

– W perspektywie najbliższej dekady Grupa ORLEN na inwestycje w nisko- i zeroemisyjne źródła energii przeznaczy łącznie 47 mld zł. Koncern będzie inwestował  przede wszystkim w morską i lądową energetykę wiatrową oraz fotowoltaikę. Do 2030 roku Grupa ORLEN będzie posiadać portfel odnawialnych źródeł energii o łącznej mocy 2,5 GW (liczonych wg udziałów Grupy ORLEN) – powiedział Jarosław Dybowski, Dyrektor Wykonawczy ds. Energetyki.

 

MATERIAŁ PRZYGOTOWANY WE WSPÓŁPRACY Z PKN ORLEN

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Na skutek rosnących kosztów teatry zwiększają zaległe zadłużenie

W zaledwie rok podmioty prowadzące działalność twórczą związaną z kulturą i rozrywką zwiększyły swoje nieopłacone w terminie zobowiązania zarejestrowane w bazie BIG InfoMonitor i BIK o niemal dwie trzecie, do blisko 63 mln zł.
4 MIN CZYTANIA