fbpx
piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaEnergetykaORLEN ma pomysł, jak chronić Polskę przed szokami cenowymi

ORLEN ma pomysł, jak chronić Polskę przed szokami cenowymi

Partnerstwo ORLENU z Saudi Aramco ma zabezpieczyć Polskę przed szokami cenowymi na rynku ropy naftowej – taki jest plan Polskiego Koncernu Naftowego.

Dyrektor wykonawczy ds. inwestycji kapitałowych w PKN Orlen Robert Śleszyński wyjaśnił, że taka współpraca powinna zabezpieczyć nas kraj przed szokami przynajmniej w średnim okresie.

– Partnerstwo z Saudi Aramco polega na tym, że nie uzależniamy się w pełni od innego dostawcy ropy, ale budujemy stabilny fundament, który pozwala planować inwestycje w długim terminie i eliminuje partnera nieprzewidywalnego i – jak się okazuje – agresywnego – powiedział dyrektor Śleszyński. – To powinno w średnim okresie zapewnić przewidywalność i ograniczenie skutków szoków cenowych na rynku ropy – dodał przedstawiciel koncernu.

Robert Śleszyński podkreślił, że PKN ORLEN zdaje sobie, że w długiej perspektywie ostateczną miarą bezpieczeństwa energetycznego jest uniezależnienie się od paliw kopalnych.

– Bezwzględnie potrzebne są inwestycje w nowe technologie. Przygotowanie się do tej transformacji, redefiniującej pozyskanie pierwotnego surowca, co już się dzieje, to nasza odpowiedź na dzisiejszą sytuację – wskazał Śleszyński.

Grupa ORLEN zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 131,5 mld zł w 2021 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

ORLEN obniża ceny paliw na wakacje. Sprawdź warunki promocji

ISBnews

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA