fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaKrajOrlen ma większe przychody niż Panasonic, Airbus czy IBM

Orlen ma większe przychody niż Panasonic, Airbus czy IBM

Magazyn „Fortune” opublikował najnowszą edycję Global 500 – swojego rankingu firm z całego świata, które w ubiegłym roku osiągnęły największe przychody.

Rekordowo wysoką – 216. pozycję – w tegorocznej edycji zestawienia Fortune Global 500 zajął polski koncern naftowy Orlen. Jego przychody zostały oszacowane na ponad 62 mld dolarów, a zysk na 7,5 mld dolarów. Firma zatrudnia prawie 65 tysięcy osób. Oznacza to, że Orlen jest największą firmą Europy Środkowo-Wschodniej oraz zanotował jeden z najbardziej imponujących awansów w rankingu od ubiegłego roku, ponieważ tegoroczna pozycja jest aż o 208 miejsc lepsza od zeszłorocznej. Jest to konsekwencją przejęć i fuzji z Grupą Lotos i PGNiG. Tym samym polskie przedsiębiorstwo zostało sklasyfikowane wyżej niż takie firmy jak Lenovo, Panasonic, Airbus czy IBM.

Na czele Amerykanie, Arabowie i Chińczycy

Ranking Global 500 jest publikowany przez magazyn „Fortune” cyklicznie od 1995 roku. Uwzględnia on firmy, które podają do publicznej informacji swoje dane finansowe. Kolejne miejsca zajmują przedsiębiorstwa z największym przychodem.

W tym roku łączne przychody znajdujących się w nim firm sięgnęły 44 bln dolarów, co oznacza wzrost o ponad 6 bln od roku poprzedniego. Pierwsze miejsce od 10 lat zajmuje amerykańska sieć supermarketów Wallmart. Kolejne pozycje należą do Saudi Aramco (arabski producent ropy) i State Grid (chiński dostawca energii).

Źródło: „Fortune” 
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Patodeweloperka odejdzie do lamusa?

Komisja Europejska wyraziła zgodę, aby Polska przyjęła rozporządzenie, które ma zakończyć w naszym kraju tak zwaną patodeweloperkę.
2 MIN CZYTANIA

Polacy bardzo boją się wzrostu opłat

Polacy zdecydowanie najbardziej się obawiają, że najbliższej jesieni przygniecie ich wysokość bieżących opłat i rachunków.
2 MIN CZYTANIA

Produkujemy coraz mniej stali

W 2023 roku produkcja stali w Polsce mocno pikuje w dół, a spadek jest prawie najwyższy spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet – pieniądze nie pomogły

Kilkaset milionów euro przeznaczyła Unia Europejska na globalne działania, których celem jest przeciwdziałanie zjawisku przemocy wobec kobiet.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia przekaże setki milionów euro reżimowi dyktatora

Rządzona przez autorytarne władze Tunezja otrzyma z Unii Europejskiej setki milionów euro, które mają zapewnić wsparcie w radzeniu sobie z kolejnymi napływającymi falami migrantów.
2 MIN CZYTANIA

Unia Europejska chce ustawowo zmniejszyć uzależnienie od Chin

Parlament Europejski uchwalił przepisy, które pozwolą na zmniejszenie uzależnienia unijnego rynku od dostaw strategicznych surowców pochodzących z Chin.
< 1 MIN CZYTANIA