fbpx
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaKrajOrlen ma większe przychody niż Panasonic, Airbus czy IBM

Orlen ma większe przychody niż Panasonic, Airbus czy IBM

Magazyn „Fortune” opublikował najnowszą edycję Global 500 – swojego rankingu firm z całego świata, które w ubiegłym roku osiągnęły największe przychody.

Rekordowo wysoką – 216. pozycję – w tegorocznej edycji zestawienia Fortune Global 500 zajął polski koncern naftowy Orlen. Jego przychody zostały oszacowane na ponad 62 mld dolarów, a zysk na 7,5 mld dolarów. Firma zatrudnia prawie 65 tysięcy osób. Oznacza to, że Orlen jest największą firmą Europy Środkowo-Wschodniej oraz zanotował jeden z najbardziej imponujących awansów w rankingu od ubiegłego roku, ponieważ tegoroczna pozycja jest aż o 208 miejsc lepsza od zeszłorocznej. Jest to konsekwencją przejęć i fuzji z Grupą Lotos i PGNiG. Tym samym polskie przedsiębiorstwo zostało sklasyfikowane wyżej niż takie firmy jak Lenovo, Panasonic, Airbus czy IBM.

Na czele Amerykanie, Arabowie i Chińczycy

Ranking Global 500 jest publikowany przez magazyn „Fortune” cyklicznie od 1995 roku. Uwzględnia on firmy, które podają do publicznej informacji swoje dane finansowe. Kolejne miejsca zajmują przedsiębiorstwa z największym przychodem.

W tym roku łączne przychody znajdujących się w nim firm sięgnęły 44 bln dolarów, co oznacza wzrost o ponad 6 bln od roku poprzedniego. Pierwsze miejsce od 10 lat zajmuje amerykańska sieć supermarketów Wallmart. Kolejne pozycje należą do Saudi Aramco (arabski producent ropy) i State Grid (chiński dostawca energii).

Źródło: „Fortune” 
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA