fbpx
niedziela, 21 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaOrlen pozwał dostawcę gazu z USA

Orlen pozwał dostawcę gazu z USA

Orlen pozwał amerykańskiego eksportera gazu Venture Global LNG, który miał nie respektować warunków zawartej umowy i zawyżać ceny oferowanego surowca.

Orlen złożył wniosek do Federalnej Komisji Regulacji Energetyki (FERC) przeciwko Venture Global LNG, amerykańskiemu dostawcy LNG. Polski koncern chce, aby dokonano dodatkowego przeglądu licencji eksportera.

W ten sposób Orlen dołączył do innych klientów Venture Global LNG, którzy wnieśli o arbitraż przeciwko firmie w związku z przedłużającym się uruchomieniem terminalu Calcasieu Pass w Luizjanie. Mowa tutaj o takich gigantach, jak BP, Shell czy hiszpański Repsol. Orlen w swoim wniosku wskazał, że Venture Global LNG miał w 2023 roku sprzedawać surowiec po dwukrotnie wyższych cenach niż jakikolwiek inny amerykański eksporter LNG.

Agencja Reutera wskazała natomiast, że europejskie firmy twierdzą, że mimo zawartych z Venture Global LNG długoterminowych kontraktów nie otrzymały od amerykańskiego dostawcy oczekiwanego surowca. Jednocześnie Amerykanie mieli sprzedawać gaz przez ponad rok po wyższych od innych firm stawkach, bo opłacało im się to bardziej niż respektowanie zapisów kontraktów ze skarżącymi firmami.

W ostatni piątek Venture Global LN zwróciło się do FERC z wnioskiem o odrzucenie skarg BP, Shella oraz Orlenu, twierdząc że zostały one złożone zbyt późno, a skarżący nie mają podstaw domagania się od FERC przekazania informacji o działaniu terminalu w Luizjanie.

Źródło: PAP, Reuter
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

Walka z globalnym ociepleniem trwa, a Chiny robią swoje

W 2023 roku władze Państwa Środka mocno postawiły na rozwój energetyki opartej o węgiel, co stawia pod znakiem zapytania możliwość realizacji przez Chiny celów klimatycznych wyznaczonych na rok 2030.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA