fbpx
czwartek, 18 lipca, 2024
Strona głównaArchiwumORLEN rusza z nową marką

ORLEN rusza z nową marką

PKN ORLEN intensywnie rozwija biznes detaliczny i pozapaliwowy. Jeszcze w tym półroczu na rynku pojawią się nowoczesne formaty sprzedaży detalicznej dostępne poza stacjami paliw pod marką „ORLEN w ruchu”. Koncern zamierza też zaangażować się w rozwój punktów odbioru paczek i usług kurierskich, m.in. stawiając własne automaty paczkowe. Nic dziwnego, bo polski rynek tych usług jest jednym z najszybciej rozwijających się w Europie.

PKN ORLEN zamierza do końca 2030 roku zainwestować w rozwój działalności detalicznej ok. 11 mld zł, co przełoży się na wzrost EBITDA segmentu detalicznego do ok. 5 mld zł rocznie. W strategii ORLENU rozwój sprzedaży pozapaliwowej zajmuje bardzo ważne miejsce, a przejęcie spółki RUCH to niezwykle istotny krok w jej realizacji.

Olbrzymi potencjał

Segment detaliczny w koncernie ma olbrzymi potencjał. Świadczą o tym wyniki Grupy Kapitałowej ORLEN, która wypracowuje z niego rocznie 3,3 mld zł zysku operacyjnego. Plany rozwoju biznesu detalicznego wpisują się także w trendy w Europie Środkowo-Wschodniej. Na tym rynku widoczne jest zwiększenie konkurencji w jakości obsługi, asortymencie, usługach oraz poprawie standardów operacyjnych.

W Polsce za sprawą PKN ORLEN jeszcze w tym półroczu pojawią się trzy formaty obiektów sklepowo-gastronomicznych pod nazwą „ORLEN w ruchu”. Docelowo ma ich być kilkaset. Będą to placówki zarówno wolnostojące, jak też zlokalizowane w ciągach komunikacyjnych. Mniejsze – ok. 20-metrowe i większe – ok. 70-metrowe. Powstaną również kąciki kawowe, w których sprzedaż będzie całkowicie zautomatyzowana. Zostaną one udostępnione w miejscach o szczególnie dużym natężeniu ruchu, m.in. na dworcach, w biurowcach i na lotniskach.

Zaliczony egzamin

Swoje biznesowe uzasadnienie ma również inwestycja w rozwój marki „ORLEN Paczka”. Polski segment e-commerce w 2020 roku przekroczył 15 mld euro i z 30 proc. wzrostem obrotów należał do najdynamiczniej rosnących europejskich rynków. Zarówno platformy sprzedażowe, jak i producenci oraz klienci i dostawcy w nowej rzeczywistości związanej z pandemią przeszli przyspieszony kurs efektywności. I trzeba przyznać, że bez zarzutów ten kurs zaliczyli.

Fot. PKN ORLEN

Wraz z rozwojem tego segmentu bardzo dynamicznie zaczął się rozwijać rynek usług kurierskich. Ten polski również jest jednym z najszybciej rosnących na Starym Kontynencie. Jak wynika z danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej, od kilku lat sukcesywnie zwiększa on swoją wartość – w 2019 roku było to 6,95 mld zł, a w roku 2023 jego wartość ma przekroczyć 12 mld zł. Eksperci szacują, że w tym czasie liczba przesyłek kurierskich w Polsce wzrośnie do 850 mln rocznie (w roku 2018 było ich 392 mln, a więc w ciągu pięciu lat byłby to wzrost o 117 proc.). W tym aspekcie wszyscy są zgodni – trend ten w najbliższych latach się utrzyma. To również dobra wiadomość dla całej polskiej gospodarki, bo rozwój tej branży napędza inwestycje w technologie i innowacje, dzięki czemu przyspiesza w naszym kraju tzw. transformację cyfrową, będącą jednym z elementów czwartej rewolucji przemysłowej.

W ten trend wpisuje się strategia PKN ORLEN. Koncern chce efektywnie wykorzystać potencjał współki RUCH i zamierza rozwijać nie tylko segment sklepowo-gastronomiczny, lecz także segment usług kurierskich. Do końca tego roku ORLEN ma uruchomić 500 automatów paczkowych. Będą one zlokalizowane na stacjach paliw należących do koncernu, przy wybranych lokalizacjach RUCH-u oraz w innych atrakcyjnych miejscach dostępnych 24/7. Klienci będą mogli korzystać z automatów paczkowych w łatwy i intuicyjny, a zarazem bezpieczny sposób – w tym celu PKN ORLEN udostępni specjalną aplikację mobilną.

Rozwój RUCHU-u

Docelowo koncern zamierza udostępnić klientom możliwość odbioru i nadań przesyłek w ponad 10 tys. punktach. Do końca tego roku korzystać będzie można w sumie już z ponad 5,5 tys. punktów sieci. Jednocześnie rozwijane będą kioski RUCH-u, których obecnie jest ok. 1200, a do końca 2021 r. zostanie uruchomione kolejnych 100. Natomiast już teraz spółka RUCH wprowadza do nich nowy asortyment, m.in. zdrowe przekąski, kanapki i inne produkty spożywcze polskich producentów, które uzupełnią dotychczasową ofertę.

MATERIAŁ PRZYGOTOWANY PRZY WSPÓŁPRACY Z PKN ORLEN

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA