fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaEnergetykaOrlen sprowadzi norweską ropę dzięki współpracy z BP

Orlen sprowadzi norweską ropę dzięki współpracy z BP

Grupa Orlen podpisała z koncernem BP umowę, na mocy której sprowadzi drogą morską do swoich rafinerii ropę naftową z norweskich złóż położonych na Morzu Północnym.

Orlen kupi od brytyjskiego koncernu BP 6 mln ton ropy przez najbliższy rok. Pierwsze dostawy mają trafić do gdańskiego naftoportu najwcześniej we wrześniu. Ilość ta wypełnia 15 proc. całości zapotrzebowania surowca przez polski koncern.

Działania te wpisują się w realizowaną od pięciu lat politykę Orlenu, której celem jest dywersyfikacja dostaw surowca. Obecnie całkowicie wykluczono już jej import z Rosji. Zamiast tego sprowadzana jest z rejonu Morza Północnego oraz Śródziemnego, a także z krajów położonych na wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej i Perskiej, a także z Afryki Zachodniej.

Rozszerzenie portfolio o dodatkowy wolumen z Morza Północnego gwarantuje stabilne zaopatrzenie naszych rafinerii, a w konsekwencji niezakłócone dostawy paliw na wszystkie stacje ORLEN w regionie. Z sukcesem wzmacniamy relacje z największymi światowymi producentami ropy oraz zabezpieczamy nowe kierunki dostaw

– skomentował nową umowę prezes Orlenu, Daniel Obajtek.

Zdaniem prezesa Obajtka kontrakt z brytyjską firmą petrochemiczną jest cenną umową, która może dać początek szerszej współpracy obydwu firm w działaniach związanych z transformacją energetyczną.

orlen.pl

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA

Czekają nas olbrzymie podwyżki za prąd?

Jeśli rząd odejdzie od zamrożenia cen energii, to w 2024 roku Polacy będą musieli zapłacić za prąd o wiele więcej niż dzisiaj.
2 MIN CZYTANIA

Polska stanie się regionalnym hubem energetycznym?

Polski rząd liczy na to, że dzięki rozwojowi Terminalu FSRU 2 w rejonie Gdańska, nasz kraj stanie się hubem energetycznym dla państw regionu.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pociągi PKP Intercity przyspieszą i zabiorą więcej pasażerów

Do 2030 roku PKP Intercity zamierza przeprowadzić gruntowną modernizację swojego taboru, aby zapewnić pasażerom bardziej komfortowe i szybsze połączenia.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska z najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska zadba o interes Polski w sporze z Ukrainą

Światowa Organizacja Handlu potwierdziła, że wpłynęła do niej oficjalna skarga z Kijowa na Polskę, Węgry i Słowację, które wprowadziły embargo na import ukraińskiego złoża.
< 1 MIN CZYTANIA