fbpx
czwartek, 16 stycznia, 2025
Strona głównaEnergetykaOrlen sprowadzi norweską ropę dzięki współpracy z BP

Orlen sprowadzi norweską ropę dzięki współpracy z BP

Grupa Orlen podpisała z koncernem BP umowę, na mocy której sprowadzi drogą morską do swoich rafinerii ropę naftową z norweskich złóż położonych na Morzu Północnym.

Orlen kupi od brytyjskiego koncernu BP 6 mln ton ropy przez najbliższy rok. Pierwsze dostawy mają trafić do gdańskiego naftoportu najwcześniej we wrześniu. Ilość ta wypełnia 15 proc. całości zapotrzebowania surowca przez polski koncern.

Działania te wpisują się w realizowaną od pięciu lat politykę Orlenu, której celem jest dywersyfikacja dostaw surowca. Obecnie całkowicie wykluczono już jej import z Rosji. Zamiast tego sprowadzana jest z rejonu Morza Północnego oraz Śródziemnego, a także z krajów położonych na wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej i Perskiej, a także z Afryki Zachodniej.

Rozszerzenie portfolio o dodatkowy wolumen z Morza Północnego gwarantuje stabilne zaopatrzenie naszych rafinerii, a w konsekwencji niezakłócone dostawy paliw na wszystkie stacje ORLEN w regionie. Z sukcesem wzmacniamy relacje z największymi światowymi producentami ropy oraz zabezpieczamy nowe kierunki dostaw

– skomentował nową umowę prezes Orlenu, Daniel Obajtek.

Zdaniem prezesa Obajtka kontrakt z brytyjską firmą petrochemiczną jest cenną umową, która może dać początek szerszej współpracy obydwu firm w działaniach związanych z transformacją energetyczną.

orlen.pl

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA