fbpx
wtorek, 19 marca, 2024
Strona głównaArchiwumOrlen z dużą stratą na giełdzie po ujawnieniu planów spółki

Orlen z dużą stratą na giełdzie po ujawnieniu planów spółki

PKN Orlen planuje przejąć Energę poprzez wezwanie na 100% akcji spółki za 2,9 mld zł. Podczas piątkowej konferencji Orlen poinformowął, że w razie nieskutecznego wezwania na Energę, nie będzie podejmował innych akwizycji.

Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, poinformował w piątek, że strategia spółki "nie uwzględnia zaangażowania we wspieranie górnictwa". Zaznaczył, że przejęcie Energi jest uzasadnione biznesowo, gdyż koncern PKN Orlen chce angażować się między innymi w odnawialne źródła energii (OZE) i "źródła niskoemisyjne", natomiast nie przewiduje zaangażowania się w projekt elektrowni atomowej.

Akcje PKN Orlen kosztowały w piątek rano 78-79zł w stosunku do 87zł na koniec dnia poprzedniego. Jest to strata na poziomie 3,7 mld zł w ciągu jednej nocy. Ok. godz. 14:00 spółka traciła ok. 6% w stosunku do czwartkowego zamknięcia.

W przypadku spółki Energa sprawa była odwrotna – rano spółka drożała o ok. 6 proc., by koło 14:00 rosnąć o 3,9%.

Warto zaznaczyć, że w piątek traciły na wartości także inne spółki energetyczne.

JS/Business Insider

INNE Z TEJ KATEGORII

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

Złota era Bartosza Zmarzlika

Trudno w to uwierzyć... Polska – kraj, w którym żużel jest niesamowicie popularną dyscypliną sportu, do 2019 r. miała w swoich szeregach tylko dwóch Indywidualnych Mistrzów Świata. Na szczęście potem nadeszła era Bartosza Zmarzlika. I niech trwa jak najdłużej.

INNE TEGO AUTORA

Filharmonia Podkarpacka. Obcowanie z muzyką przynosi radość

Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie realizuje właśnie swój 69. sezon artystyczny. W najbliższych tygodniach zabrzmi tu muzyka m.in. Vivaldiego, Mozarta, Chopina, Dworzaka, Karłowicza, Ravela,Gershwina czy Berlioza.
2 MIN CZYTANIA

Najważniejsze wyzwania regulacyjne dla rolnictwa [DEBATA]

W tle protestów rolniczych przeciwko polityce KE i importowi ukraińskiego zboża odbyła się debata na temat wyzwań regulacyjnych dla rolnictwa, zorganizowana przez BASF Polska. Zdominowały ją jednak kwestie działań Komisji w reakcji na protesty rolników przelewające się przez całą Europę. Udział w dyskusji wzięli eksperci rynku rolnego i przedstawiciele organizacji rolniczych.
3 MIN CZYTANIA

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.
< 1 MIN CZYTANIA