fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaInwestycjeOrlen zbuduje nowoczesną instalację do produkcji bioetanolu

Orlen zbuduje nowoczesną instalację do produkcji bioetanolu

PKN Orlen podpisał ze spółką Orlen Południe porozumienie, które zakłada budowę nowoczesnej instalacji przemysłowej do produkcji bioetanolu II generacji i określa sposoby jej sfinansowania. Inwestycja, która zostanie zrealizowana w rafinerii w Jedliczu, będzie pierwszą tego typu w Polsce i drugą w Europie. Wydajność instalacji wyniesie 25 tys. ton bioetanolu rocznie.

Bioetanol to alkohol etylowy otrzymywany z biomasy. Stanowi dodatek do benzyny, dzięki czemmu może być wykorzystywany w transporcie. Instalacja do jego produkcji, która powstanie w Jedliczu, będzie drugą w Europie. Pierwsza znajduje się w Rumunii.

– Zgodnie ze strategią Orlen 2030, wzmacniamy pozycję regionalnego lidera w obszarze biopaliw nowej generacji. Budowa instalacji do produkcji bioetanolu II generacji to kolejna inwestycja w przyjazne środowisku technologie, które ograniczają emisję CO2. Realizacja tego projektu znacząco przyczyni się także do wypełnienia przez PKN Orlen Narodowego Celu Wskaźnikowego, którego poziom sukcesywnie rośnie. Oznacza też stworzenie nowych miejsc pracy i wykorzystanie potencjału rolnictwa w południowo-wschodniej Polsce, co przełoży się na wymierne korzyści dla polskiej gospodarki i regionu – powiedział prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Bioetanol będzie produkowany w Jedliczu z surowców niespożywczych pozyskiwanych głównie od polskich rolników, przede wszystkim ze słomy zbóż. Pozwoli to lepiej wykorzystać potencjał lokalnego rolnictwa. W skład kompleksu bioetanolu wejdzie instalacja główna oraz nowoczesna elektrociepłownia oparta na kotle biomasowym opalanym ligniną. Wykorzystywana w elektrociepłowni lignina będzie produktem odpadowym instalacji bioetanolu. Rocznie będzie powstawać jej ok. 90 tys. ton. Lignina będzie spalana w kotle fluidalnym o mocy 48 MW. Wytworzona w ten sposób energia cieplna w całości będzie przeznaczana na potrzeby kompleksu instalacji do produkcji bioetanolu II generacji.

Realizacja projektu umożliwi większe wykorzystanie pod inwestycje terenów Orlen Południe w Jedliczu. Ponadto będzie wiązała się ze wzrostem zatrudnienia. W rafinerii powstanie około 50 nowych miejsc pracy, m.in. dla specjalistów z zakresu zaawansowanych biotechnologii.

Orlen Południe na bazie tej inwestycji planuje realizację także kolejnych projektów badawczo-rozwojowych, m.in. związanych z dalszym przetwarzaniem produktów ubocznych, np. ligniny i wywaru, w procesach biologicznych. Spółka zamierza także poszerzać bazę surowcową o produkty odpadowe i rośliny energetyczne, np. miskant.

Budowa instalacji do produkcji bioetanolu II generacji to kolejny krok w kierunku przekształcania zakładów Orlen Południe w nowoczesne biorafinerie, w których produkcja oparta jest na źródłach odnawialnych. W listopadzie ubiegłego roku w rafinerii w Trzebini została uruchomiona największa w Europie instalacja do produkcji ekologicznego glikolu. Spółka inwestuje również w program biogazowy, w ramach którego na terenie całego kraju powstanie sieć biometanowni.

INNE Z TEJ KATEGORII

UOKiK doradza cierpliwość przy inwestowaniu

W związku ze Światowym Dniem Konsumenta Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje do Polaków o cierpliwość i ostrożność przy inwestowaniu.
2 MIN CZYTANIA

Polacy wolą oszczędzać niż inwestować

Polacy niechętnie inwestują, bo mają niski poziom wiedzy finansowej, nie ufają instytucjom finansowym, a oferta inwestycyjna nie jest dla nich przejrzysta.
2 MIN CZYTANIA

Młode Polki interesują się inwestowaniem

Większość Polek dobrze ocenia własną sytuację finansową, a młodsze kobiety są coraz bardziej zainteresowane inwestycjami.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Na skutek rosnących kosztów teatry zwiększają zaległe zadłużenie

W zaledwie rok podmioty prowadzące działalność twórczą związaną z kulturą i rozrywką zwiększyły swoje nieopłacone w terminie zobowiązania zarejestrowane w bazie BIG InfoMonitor i BIK o niemal dwie trzecie, do blisko 63 mln zł.
4 MIN CZYTANIA