fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatOrtodoksyjne partie żydowskie w rządzie Izreala

Ortodoksyjne partie żydowskie w rządzie Izreala

Benjamin Netanjahu powraca na stanowisko premiera Izreala. Jego partia Likud utworzyła koalicję z ultranacjonalistycznymi i ortodoksyjnymi partiami żydowskimi. To najbardziej konserwatywny i nacjonalistyczny rząd w historii Izraela.

Istnieją obawy, że nowy rząd Izraela zaogni konflikt z Palestyńczykami, ograniczy niezależność sądownictwa i ograniczy prawa mniejszości.

Netanjahu obiecał dążyć do pokoju i chronić prawa obywatelskie. Przemawiając na specjalnej sesji Knesetu w Jerozolimie nowy premier stwierdził, że jego administracja „przywróci rządy, pokój i bezpieczeństwo osobiste obywatelom Izraela”.

Oponenci Natanjahu sugerują, że został on zmuszony do podpisania umów z partiami ortodoksyjnymi, ponieważ te bardziej liberalne odmówiły zasiadania z nim w rządzie w związku z ciążącymi nad nim zarzutami przekupstwa, oszustwa i nadużycia zaufania. On sam zaprzecza tym zarzutom.

To rekordowa, szósta już kadencja Netanjahu, który został odsunięty od władzy przez swoich przeciwników 18 miesięcy temu. Jego koalicjanci obiecują poprowadzić kraj w nowym kierunku.

Pierwsza, przewodnia zasada nowego rządu głosi, że „naród żydowski ma wyłączne i niekwestionowane prawo do wszystkich obszarów ziemi Izraela” (a obejmować mają one okupowany Zachodni Brzeg) i obiecuje „postęp i rozwój” tamtejszych osiedli.

Od czasu rozpoczęcia okupacji przez Izrael Zachodniego Brzegu i Wschodniej Jerozolimy (w 1967 r.) w ok. 140 osadach osiedliło się ok. 600 000 Żydów. Większość społeczności międzynarodowej uważa te osiedla za nielegalne w świetle prawa międzynarodowego, chociaż Izrael temu zaprzecza.

Na Zachodnim Brzegu znajduje się również ok. 100 placówek – małych osad zbudowanych bez zgody izraelskiego rządu. W umowie koalicyjnej z ultranacjonalistyczną partią Religijnego Syjonizmu, którą Natanjahu podpisał w zeszłym tygodniu, zgodził się zalegalizować te placówki z mocą wsteczną. Obiecał również zaanektować Zachodni Brzeg, „wybierając czas i rozważając wszystkie narodowe i międzynarodowe interesy Państwa Izrael”. Takim poczynaniom sprzeciwiają się zachodni i arabscy sojusznicy Izraela.

Przywódca Religijnego Syjonizmu Bezalel Smotrich, osadnik z Zachodniego Brzegu, który będzie ministrem finansów, ma nadzorować też administrację cywilną, która zatwierdza budowę osiedli na Zachodnim Brzegu i kontroluje ważne aspekty życia Palestyńczyków.

Lider partii Otzma Yehudit (Władza Żydowska) – Itamar Ben-Gvir, kolejny osadnik i polityk ultranacjonalistyczny, skazany wcześniej za rasizm i wspieranie organizacji terrorystycznej, zostanie ministrem bezpieczeństwa narodowego odpowiedzialnym za policję.

Koalicyjni partnerzy Netanjahu odrzucają pomysł dwupaństwowego rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego – popieraną na arenie międzynarodowej formułę pokoju, która przewiduje istnienie niezależnego państwa palestyńskiego na Zachodnim Brzegu, z Jerozolimą jako wspólną stolicą.

Avi Maoz (anty-LGBTQ) szef partii Noam będzie pełnił funkcję wiceministra w Kancelarii Premiera Izraela. Wzywa on do zakazania parad równości w Jerozolimie, potępia równouprawnienie kobiet w wojsku i chce ograniczyć imigrację Żydów do Izraela, zgodnie ze ścisłą interpretacją prawa żydowskiego. Dla równowagi na przewodniczącego parlamentu wybrano otwarcie homoseksualnego członka Likudu – Amira Ohanę.

BBC, KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA