fbpx
czwartek, 28 marca, 2024
Strona głównaŚwiatOskarżana o brak solidarności w czasie epidemii francuska Grupa AXA obiecuje 500...

Oskarżana o brak solidarności w czasie epidemii francuska Grupa AXA obiecuje 500 mln euro na MŚP

– Chodzi oczywiście o wzmocnienie tych firm, które zostały osłabione przez kryzys – powiedział we wtorek Thomas Buberl, dyrektor generalny AXA. Jest to inwestycja w kapitał własny MŚP i spółek o średniej kapitalizacji, ponieważ konieczne jest dokapitalizowanie ich i ich potencjału produkcyjnego, aby wzmocnić serce francuskiej gospodarki – dodał Burberl.

Kopertą w wysokości 500 mln euro będzie zarządzać spółka inwestycyjna Capza, która ma zainwestować w około 20 spółek. – Zespoły Capza od 2004 r. wspierają MŚP poprzez elastyczne rozwiązania finansowe dostosowane do różnych etapów ich rozwoju – podkreśla ubezpieczyciel. Inwestycje te zostaną dodane do innych środków już ogłoszonych przez sektor ubezpieczeniowy we Francji, w których uczestniczy również AXA.

Francuscy ubezpieczyciele podjęli się ustanowienia programu inwestycyjnego w wysokości 1,5 mld euro w celu wsparcia ożywienia gospodarczego, w szczególności spółek o średniej kapitalizacji i MŚP w sektorach turystyki, gastronomii i zdrowia.

Tyle że sektor ubezpieczeniowy, a w szczególności Grupa AXA, są w poważnym konflikcie z… sektorem gastronomicznym. Thomas Buberl, przedstawiając plan wsparcia MŚP, próbował zatrzeć złe wrażenie na opinii publicznej, jakie zrobiła odmowa grupy wypłaty odszkodowań sektorowi gastronomicznemu w związku z epidemią koronawirusa.

Jednak Sąd Gospodarczy w Paryżu nakazał ubezpieczycielowi wyrokiem z 22 maja wypłatę odszkodowania dla znanego paryskiego restauratora Stéphane’s Manigolda w związku ze stratami operacyjnymi, jakie jego firmy poniosły podczas kwarantanny. Zdaniem sądu decyzja władz o obowiązku zamknięcia restauracji kwalifikuje się jako podstawa do wypłaty odszkodowania za straty wynikające z przerwania operacji biznesowych. Sąd dał Grupie AXA dwa i pół miesiąca na wypłatę odszkodowań.

Grupa AXA utrzymywała, że dekret rządowy z 14 marca ogłaszający, że placówki takie jak restauracje nie mogą przyjmować klientów, nie był równoznaczny z decyzją władz o zamknięciu restauracji. –Ubezpieczamy 20 tys. restauratorów i w zdecydowanej większości naszych umów pandemia nie jest ujęta (…) – wyjaśnił Buberl. – Istnieje kilka umów, w tym umowa pana Manigolda, które są dwuznaczne w interpretacji (…) Umowy te stanowią mniej niż 10 proc. umów właścicieli restauracji – dodaje.

Francuski ubezpieczyciel zapowiedział apelację od tej decyzji sądu. Jednak Thomas Buberl zapowiedział kilka dni po wyroku, że jest gotowy „na znalezienie rozwiązań” w przypadku niejednoznacznych sformułowanych umów. – Potrzebujemy szybkiego dialogu (…). Chcemy zrekompensować znaczną część tych umów – przyznał.

Wyrok sądu daje nadzieję francuskim restauratorom na uzyskanie odszkodowań, ponieważ może on uruchomić gigantyczną falę wniosków o odszkodowania. –Oznacza to, że wszystkie firmy, które mają taką klauzulę w kontrakcie ubezpieczeniowym, mogą zwrócić się do swoich ubezpieczycieli – powiedziała prawniczka Manigolda tuż po wyroku.

Francuscy ubezpieczyciele argumentują wciąż jednak, że ryzyko biznesowe związane z epidemią nie może być ubezpieczone i musi być wyłączone z klauzuli o stratach spowodowanych przerwaniem działalności. Według wstępnej oceny samego sektora ubezpieczeniowego, musieliby zapłacić 20 mld euro tytułem odszkodowań, gdyby uznać straty firm wynikłe z kwarantanny za objęte ubezpieczeniem.

Restauracje i bary we Francji nadal pozostają zamknięte, mimo luzowania izolacji społecznej rozpoczętej 11 maja i otwarcia wielu firm i punktów usługowych.

Rząd zapowiedział, że decyzja o dacie otwarcia restauracji zapadnie pod koniec maja. Nieoficjalnie mówi się, że sektor mógłby zostać uruchomiony już w czerwcu w tych francuskich departamentach, w których występować będzie mała liczba zarażonych Covid-19.

INNE Z TEJ KATEGORII

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA

Japonia podniosła stopy procentowe pierwszy raz od… 17 lat!

Bank Japonii podjął decyzję o podniesieniu stóp procentowych, co oznacza odejście od trwającej kilkanaście lat polityki utrzymywania ich na ujemnym poziomie.
< 1 MIN CZYTANIA

Rząd USA oskarża Apple o monopolizację rynku i niszczenie konkurencji

Stany Zjednoczone złożyły pozew przeciwko Apple, oskarżając technologicznego giganta o monopolizację rynku smartfonów i niszczenie konkurencji. Departament Sprawiedliwości USA zarzuca firmie nadużycie związane ze sklepem z aplikacjami iPhone'a, które miały blokować klientów i dostawców oprogramowania.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Z Karen Maguire o rynku pracy i bierności zawodowej w Polsce [WYWIAD]

Polska ma 3. najniższe bezrobocie w UE, jednak prawie jedna trzecia osób w wieku produkcyjnym w naszym kraju nie pracuje. O przyczynach tego zjawiska mówi nam szefowa Wydziału Lokalnego Zatrudnienia, Umiejętności i Innowacji Społecznych w Centrum Przedsiębiorczości OECD – Karen Maguire.
7 MIN CZYTANIA