fbpx
wtorek, 23 lipca, 2024
Strona głównaPodatkiOskładkują zlecenia

Oskładkują zlecenia

Rząd już w przyszłym roku chce oskładkować umowy zlecenia.

„Dziennik Gazeta Prawna” dotarł do zapowiedzi Krajowego Programu Reform, z której wynika, że jedną ze zmian będzie ozusowanie umów zleceń. Reforma miałaby wejść w życie już w 2024 r.

Pełnymi składkami ZUS miałyby zostać objęte wszystkie umowy zlecenia. Obecnie plan ma trafić do konsultacji i zgodnie z założeniami władz wiadomo, że zmiana nie obejmie wszystkich umów cywilnoprawnych. Oznacza to, że umowy o dzieło nadal pozostaną wolne od ZUS-u.

„Dziennik Gazeta Prawna” przypomina, że dzisiaj umowy zlecenia są objęte ZUS-em tylko do kwoty minimalnego wynagrodzenia. Rząd chce, żeby składkami została objęta każda umowa zlecenie, niezależnie od zawartej w niej kwoty wynagrodzenia, bo twierdzi, że w ten sposób osoby zatrudnione na tzw. umowach śmieciowych będą miały lepszą ochronę. Oskładkowanie tej kategorii umów cywilnoprawnych bez wątpienia natomiast obniży wynagrodzenia „na rękę”.

To nie pierwszy pomysł ozusowania zleceń. Taki sam plan zawarto w Krajowym Planie Odbudowy, ale termin reformy ciągle odraczano. Sam Krajowy Program Reform na lata 2023-2024, w którym ponownie pojawił się pomysł ozusowania zleceń, to swego rodzaju rozpiska dla Brukseli, z której Unia Europejska może poznać planowane działania rządów krajów członkowskich.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

W tym roku Dzień Wolności Podatkowej przypada jeszcze później niż w roku ubiegłym!

Już po raz trzydziesty pierwszy Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień Wolności Podatkowej. W tym roku przypada on w piątek 28 czerwca, dopiero w 180 dzień roku! Na opłacenie wszystkich danin, czyli podatków, niezależnie od tego, jak się nazywają, w tym opłat i składek, które są przymusowe, pracujemy 179 (sto siedemdziesiąt dziewięć) z 366 dni, czyli o 8 dni dłużej niż w roku 2023.
5 MIN CZYTANIA

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA