fbpx
niedziela, 1 października, 2023
Strona głównaEnergetykaOsłony dla energetyków i górników

Osłony dla energetyków i górników

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o osłonach socjalnych dla pracowników sektora elektroenergetycznego i branży górnictwa węgla brunatnego.

Kancelaria Prezydenta RP poinformowała, że prezydent Andrzej Duda złożył swój podpis pod ustawą, która gwarantuje osłony socjalne dla energetyków i górników. Chodzi o ustawę, która została przyjęta przez Sejm w dniu 17 lipca 2023 r.

Przyjęte przepisy wcielają w życie postanowienia zawartej w grudniu 2022 r. umowy społecznej poprzedzającej przygotowywane obecnie przekazanie węglowych aktywów wytwórczych oraz kopalń węgla brunatnego do NABE – Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Ustawa gwarantuje odchodzącym z pracy górnikom węgla brunatnego i pracownikom sektora elektroenergetycznego przejście na urlopy, podczas których będą otrzymywać 80 proc. dotychczasowego wynagrodzenia naliczanego jak za urlop wypoczynkowy. Osłony dotyczą tych energetyków i górników, którym do nabycia praw emerytalnych zostało nie więcej niż cztery lata.

Podpisana ustawa przewiduje również wypłacanie jednorazowych wypłat. Z tej opcji będą mogły skorzystać osoby, które mają co najmniej pięcioletni staż pracy, ale nie kwalifikują się do skorzystania z urlopów przedemerytalnych. Dla takich pracowników przewidziano jednorazowe odprawy pieniężne w wysokości odpowiadającej wynagrodzeniu za dwanaście miesięcy.

Łącznie z przewidzianych w ustawie instrumentów osłonowych ma skorzystać około 23 tysiące osób, natomiast maksymalny limit wydatków budżetowych na osłony w latach 2023-2033 oszacowano na 1 mld 268,3 mln zł.

Źródło: PAP

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA

Czekają nas olbrzymie podwyżki za prąd?

Jeśli rząd odejdzie od zamrożenia cen energii, to w 2024 roku Polacy będą musieli zapłacić za prąd o wiele więcej niż dzisiaj.
2 MIN CZYTANIA

Polska stanie się regionalnym hubem energetycznym?

Polski rząd liczy na to, że dzięki rozwojowi Terminalu FSRU 2 w rejonie Gdańska, nasz kraj stanie się hubem energetycznym dla państw regionu.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

Dobra pogoda martwi polską branżę odzieżową

Polska branża odzieżowa przeżywa zastój, a wielu firmom grozi utrata płynności finansowej i – ostatecznie – zamknięcie interesu.
2 MIN CZYTANIA

Polskie gofry podbijają świat!

Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o eksport gofrów i wafli, które są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich.
< 1 MIN CZYTANIA