Od 1971 r. do 1981 r. Kukliński przekazał ponad 40 tys. stron tajnych dokumentów dotyczących m.in. planów użycia przez ZSRR broni nuklearnej oraz planów wprowadzenia w PRL stanu wojennego. Dzięki przekazanym dokumentom Stany Zjednoczone wiedziały nawet, że w przypadku wybuchy kolejnej wojny ZSRR miało przejąć kontrolę nad polską armią. Planowana wojna nuklearna miała być prowadzona m.in. przy pomocy głowic atomowych, które znajdowały się na terytorium PRL – w przypadku odwetu z Zachodu Polska mogłaby stać się polem walki…
Dzięki wiedzy zawartej w dokumentach dostarczonych przez Kuklińskiego prezydent USA Ronald Reagan obrał twardy kurs w stosunku do ZSRR i państw komunistycznych, stawiając z jednej strony na sankcje gospodarcze, a z drugiej na przyspieszone zbrojenia USA. I ostatecznie doprowadził do upadku Związku Sowieckiego.
Wielu ekspertów w dziedzinie wojskowości nie ma dzisiaj wątpliwości co do tego, że działania Ryszarda Kuklińskiego ujawniające plany Imperium Zła rozpętania wojny nuklearnej przyczyniły się do jej udaremnienia.
Po ucieczce pułkownika Kuklińskiego wraz z rodziną na Zachód, w listopadzie 1981 r., sąd wojskowy w Warszawie skazał go zaocznie na karę śmierci. Jeszcze w wolnej Polsce wyrok śmierci złagodzono do… 25 lat więzienia. W 1995 r. wyrok ten został uchylony. Ostatecznie pułkownik Ryszard Kukliński został uniewinniony i zrehabilitowany.
Ostatni rycerz Rzeczypospolitej zapłacił bardzo wysoką cenę za odwagę służenia Polsce. Jego dwaj dorośli synowie zginęli w tajemniczych okolicznościach. Jeden z synów został kilkukrotnie przejechany przez samochód terenowy na terenie kampusu uniwersyteckiego w Phoenix – kierowcy nigdy nie ujęto, a w samochodzie nie odkryto żadnych odcisków palców. Drugi syn zaginął bez śladu podczas morskiego rejsu.
W Polsce na rzecz uniewinnienia i zrehabilitowania Ryszarda Kuklińskiego skutecznie działał jego pełnomocnik Józef Szaniawski. Pułkownik odwiedził Polskę w 1998 r. (po rehabilitacji ) stając się inicjatorem powstania Pomnika Katyńskiego w Warszawie.
Pułkownik Ryszard Kukliński zmarł 11 lutego 2011 r. w szpitalu w Tampie w USA. Przyczyną śmierci był udar mózgu. Dwa lata później zmarła jego żona (w Stanach Zjednoczonych mieszka ich wnuk Michał). 2 września 2016 r. Prezydent RP Andrzej Duda mianował pośmiertnie Ryszarda Kuklińskiego na stopień generała brygady.

Z okazji 19. rocznicy śmierci pułkownika Ryszarda Kuklińskiego odbyły się oficjalne uroczystości państwowe, ale nie tylko. O jego zasługach pamiętali też mieszkańcy Krakowa, którzy złożyli kwiaty pod pierwszym pomnikiem Kuklińskiego, jaki powstał w Polsce – w Parku im. Henryka Jordana w Krakowie.
Warto w tym miejscu przypomnieć, że w roku 2011 (w nocy z 12 na 13 grudnia) nieznani sprawcy uszkodzili popiersie Ryszarda Kuklińskiego. Zamalowany został napis „pułkownik”, a pod nazwiskiem dopisano słowo „zdrajca”. Z boku pomnika namalowano napis „śmierć USA”, a czerwoną farbą pomalowane zostało lewe ramię popiersia. Do ponownych profanacji doszło w lutym i marcu 2014 r. Wciąż waży się, jaka ma być Polska.