fbpx
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
Strona głównaKrajOto bariery rozwoju gospodarstw rolnych

Oto bariery rozwoju gospodarstw rolnych

Niska opłacalność produkcji spowodowana między innymi wojną na Ukrainie jest główną barierą ograniczającą rozwój małych gospodarstw rolnych w Polsce.

Prawie 30 proc. polskich gospodarstw rolnych, głównie tych najmniejszych, nie jest w stanie utrzymać się wyłącznie z pracy na roli. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest niska opłacalność produkcji spowodowana wojną na Ukrainie, ale też brakiem ziemi.

Raport instytutu badawczego Market Research World pod tytułem „Polska wieś i rolnictwo” zrealizowano m.in. na zlecenie resortu rolnictwa. Badanie wykazało, że spośród osób kierujących gospodarstwami rolnymi 64,2 proc. deklaruje, że jest w stanie utrzymać siebie (rodzinę) wyłącznie z gospodarstwa rolnego, natomiast 29 proc. udzieliło odpowiedzi negatywnej. Im większa powierzchnia gospodarstwa rolnego, tym wyższy wskaźnik odpowiedzi twierdzących.

Rolnicy jako główne bariery rozwoju wskazują niską opłacalność produkcji (63,5 proc.), zbyt mały areał (43 proc.), trudności ze sprzedażą produktów (40,3 proc.) oraz zbyt wysokie ceny ziemi (39,3 proc.). W efekcie niemal jedna czwarta osób kierujących gospodarstwami rolnymi podejmuje również pracę poza rolnictwem. Pracę na roli z innymi zajęciami zarobkowymi częściej łączą mężczyźni (26,4 proc.) niż kobiety (19,7 proc.) i częściej osoby poniżej 35 lat (33,1 proc.) niż w wieku 55+ (11,6 proc.). Jeśli ktoś nie podejmuje się drugiej pracy, to głównie z uwagi na brak czasu (64,7 proc.).

Rolnicy wskazali też kluczowe inwestycje planowane na najbliższych 5 lat. Na pierwszym miejscu znalazł się zakup maszyn rolniczych (53,3 proc.), a następnie remont budynków gospodarczych (50,4 proc.), zakup ziemi (50 proc.) oraz remont posiadanych maszyn rolniczych (49,6 proc.). Wśród propozycji zmian w rolnictwie ankietowani najczęściej wskazywali na modyfikację prawa łowieckiego w zakresie rekompensat za straty w rolnictwie spowodowane przez zwierzynę łowną oraz wprowadzenie wakacji kredytowych dla kredytów rolniczych.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wydawcy założyli organizację lobbingową

Piętnaście polskich wydawnictw założyło Porozumienie Wydawców Książek – Związek Pracodawców. Po rejestracji w sądzie Związek będzie otwarty na przyjmowanie nowych członków.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA