fbpx
czwartek, 1 czerwca, 2023
Strona głównaFinanseOto główne zagrożenia w branży finansowej

Oto główne zagrożenia w branży finansowej

Wyłudzenia produktów kredytowych i cyberataki to główne wyzwania w kontekście nadużyć w sektorze finansowym.

Raport „Nadużycia w sektorze finansowym. Edycja 2022” przygotowany przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce oraz EY Polska wykazał, że głównym zagrożeniem pozostają wyłudzenia kredytów i pożyczek. Problemami są również cyberataki, ale też nieświadomość klientów odnośnie zagrożeń.

W raporcie ZPF i EY Polska napisano, że przestępcy nie próżnują i stale zmieniają metody wyłudzeń, które stają się coraz bardziej wyrafinowane.

„Przestępcy coraz częściej wolą działać w cyberprzestrzeni i zdalnie okradać klientów instytucji finansowej, niż np. wyłudzić pożyczkę za pomocą podrobionych dokumentów, pojawiając się osobiście w placówce” – napisano w opracowaniu.

Warto zaznaczyć, że aż 88 proc. ankietowanych instytucji finansowych stwierdziło, że są dobrze przygotowane do walki z nieprawidłowościami, podczas gdy rok temu było to 77 proc. Tylko 2 proc. firm twierdzi, że są źle przygotowane do zagrożeń.

„Mając na względzie, jak poważnym zagrożeniem zdaniem instytucji finansowych są cyberataki, może wskazywać to na rosnącą rolę ataków phishingowych i kradzieży z kont, czyli nadużyć dotyczących cyberprzestrzeni, a jednocześnie bazujących na niskiej świadomości klientów” – oceniono w raporcie.

Uczestnicy badania twierdzą, że dużą pomocą w walce z nadużyciami byłby szerszy dostęp do państwowych baz danych oraz konieczność stworzenia mechanizmów wymiany informacji pomiędzy instytucjami finansowymi – taką opinię wyraziło 39 proc. respondentów.

PAP/IAR

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co Polacy sądzą o wprowadzeniu 800 plus?

Zdecydowana większość Polaków jest przekonanych, że wprowadzenie 800 plus negatywnie odbije się na inflacji w naszym kraju.
2 MIN CZYTANIA

W Polsce przybyło gotówki. Czy też jej używasz?

W kwietniu w Polsce pierwszy raz od wybuchu wojny na Ukrainie nastąpił solidny wzrost gotówki w obiegu.
2 MIN CZYTANIA

Prognozy gospodarcze dla Polski są coraz lepsze

Komisja Europejska opublikowała wiosenne prognozy gospodarcze, z których wynika, że perspektywy dla Polski są optymistyczne.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przez droższy prąd polskie firmy podniosły ceny

Większość polskich przedsiębiorstw w reakcji na kryzys energetyczny zdecydowało się na podwyżki cen swoich towarów i usług.
2 MIN CZYTANIA

Rząd przedłuża program Mały ZUS Plus

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało o przedłużeniu programu Mały ZUS Plus skierowanego do polskich przedsiębiorców.
2 MIN CZYTANIA

Polska będzie rozwijać technologię magazynowania energii

W Warszawie wybrane spółki Skarbu Państwa i polskie uczelnie podpisały list intencyjny w sprawie rozwoju elektrochemicznego magazynowania energii.
2 MIN CZYTANIA