Raport „Nadużycia w sektorze finansowym. Edycja 2022” przygotowany przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce oraz EY Polska wykazał, że głównym zagrożeniem pozostają wyłudzenia kredytów i pożyczek. Problemami są również cyberataki, ale też nieświadomość klientów odnośnie zagrożeń.
W raporcie ZPF i EY Polska napisano, że przestępcy nie próżnują i stale zmieniają metody wyłudzeń, które stają się coraz bardziej wyrafinowane.
„Przestępcy coraz częściej wolą działać w cyberprzestrzeni i zdalnie okradać klientów instytucji finansowej, niż np. wyłudzić pożyczkę za pomocą podrobionych dokumentów, pojawiając się osobiście w placówce” – napisano w opracowaniu.
Warto zaznaczyć, że aż 88 proc. ankietowanych instytucji finansowych stwierdziło, że są dobrze przygotowane do walki z nieprawidłowościami, podczas gdy rok temu było to 77 proc. Tylko 2 proc. firm twierdzi, że są źle przygotowane do zagrożeń.
„Mając na względzie, jak poważnym zagrożeniem zdaniem instytucji finansowych są cyberataki, może wskazywać to na rosnącą rolę ataków phishingowych i kradzieży z kont, czyli nadużyć dotyczących cyberprzestrzeni, a jednocześnie bazujących na niskiej świadomości klientów” – oceniono w raporcie.
Uczestnicy badania twierdzą, że dużą pomocą w walce z nadużyciami byłby szerszy dostęp do państwowych baz danych oraz konieczność stworzenia mechanizmów wymiany informacji pomiędzy instytucjami finansowymi – taką opinię wyraziło 39 proc. respondentów.
PAP/IAR