fbpx
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesOto klucz, jak przetrwać lockdown

Oto klucz, jak przetrwać lockdown

Większość mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce twierdzi, że jest dobrze przygotowana do kolejnego lockdownu — wynika z badania przeprowadzonego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Dobre przygotowanie do kolejnego lockdownu deklaruje 68 proc. przedstawicieli mikro, małych i średnich firm, a 22 proc. nie jest przygotowanych do takiej ewentualności. Tylko co dziesiąty przedsiębiorca nie wie, jak jego firma poradziłaby sobie z zamknięciem gospodarki. Jednocześnie, niespełna 36 proc. firm twierdzi, że do lockdownu nie da się przygotować, a według 28 proc. jest to jak najbardziej możliwe.

— Spore znaczenie dla adaptacji w warunkach trwającej już ponad 1,5 roku pandemii ma skala biznesu. Im większa firma, tym wyższa odporność na lockdown. W grupie podmiotów zatrudniających do 9 pracowników za wytrzymałych na lockdown ma się 62 proc. respondentów, wśród zatrudniających od 10 do 49 osób – 70 proc, a w firmach średnich, z załogą do 249 pracowników aż 77 proc. ankietowanych — powiedział cytowany w komunikacie Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Aktualnie 38 proc. najmniejszych i średnich firm w Polsce twierdzi, że wiedzie im się tak samo lub lepiej niż przed pandemią. Jako receptę do sukcesu wymieniają utrzymanie zatrudnienia (33 proc.), ale też stosowanie konkurencyjnych cen (18 proc.) czy dbałość o dobrych dostawców (12 proc.). Tylko 10 proc. firm twierdzi, że kluczem dla prosperity jest skorzystanie z pomocy państwa.

Źródło: BIG InfoMonitor

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA