fbpx
środa, 28 lutego, 2024
Strona głównaBiznesOto klucz, jak przetrwać lockdown

Oto klucz, jak przetrwać lockdown

Większość mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce twierdzi, że jest dobrze przygotowana do kolejnego lockdownu — wynika z badania przeprowadzonego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Dobre przygotowanie do kolejnego lockdownu deklaruje 68 proc. przedstawicieli mikro, małych i średnich firm, a 22 proc. nie jest przygotowanych do takiej ewentualności. Tylko co dziesiąty przedsiębiorca nie wie, jak jego firma poradziłaby sobie z zamknięciem gospodarki. Jednocześnie, niespełna 36 proc. firm twierdzi, że do lockdownu nie da się przygotować, a według 28 proc. jest to jak najbardziej możliwe.

— Spore znaczenie dla adaptacji w warunkach trwającej już ponad 1,5 roku pandemii ma skala biznesu. Im większa firma, tym wyższa odporność na lockdown. W grupie podmiotów zatrudniających do 9 pracowników za wytrzymałych na lockdown ma się 62 proc. respondentów, wśród zatrudniających od 10 do 49 osób – 70 proc, a w firmach średnich, z załogą do 249 pracowników aż 77 proc. ankietowanych — powiedział cytowany w komunikacie Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Aktualnie 38 proc. najmniejszych i średnich firm w Polsce twierdzi, że wiedzie im się tak samo lub lepiej niż przed pandemią. Jako receptę do sukcesu wymieniają utrzymanie zatrudnienia (33 proc.), ale też stosowanie konkurencyjnych cen (18 proc.) czy dbałość o dobrych dostawców (12 proc.). Tylko 10 proc. firm twierdzi, że kluczem dla prosperity jest skorzystanie z pomocy państwa.

Źródło: BIG InfoMonitor

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rekordowe polskie drobiarstwo

Polska jest największym producentem mięsa drobiowego w Europie i siódmym graczem na światowym rynku, co powinno napawać nas dumą. Już dziś jesteśmy europejskim czempionem, a cyfry jednoznacznie świadczą o dobrych perspektywach na przyszłość. O ile branża nie padnie ofiarą politycznych gier.
3 MIN CZYTANIA

Czy polskie firmy respektują sankcje na Rosję?

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorstw stara się respektować sankcje nałożone na Rosję po jej ataku na Ukrainę w lutym 2022 roku.
2 MIN CZYTANIA

Ukraiński cement wjeżdża do Polski po bardzo „korzystnych” cenach

Nie tylko zboże oraz inne towary i produkty rolne po niskich cenach, o charakterze dumpingowym, są eksportowane z Ukrainy do Polski. Zalewa nas również ukraiński cement.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Księgarnie znikają z handlowej mapy Polski

W ciągu ostatnich dziesięciu lat działalność zamknęła niemal co trzecia księgarnia w Polsce. Regularnie rosną też długi sklepów z książkami.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy pod ostrzałem hakerów

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorstw w minionym roku przynajmniej raz była celem ataku cyberprzestępców.
2 MIN CZYTANIA

Kontrola zagranicznych przewoźników w Polsce wcześniej

Rząd chce przyspieszyć wejście w życie przepisów o obowiązku rejestracji w systemie SENT przewoźników zagranicznych wykonujących międzynarodowe przewozy drogowe.
2 MIN CZYTANIA