fbpx
piątek, 1 listopada, 2024
Strona głównaEnergetykaOto kluczowy surowiec w Polsce

Oto kluczowy surowiec w Polsce

Węgiel jest kluczowym surowcem w Polsce i na długo takim pozostanie.

Według Agencji Rozwoju Przemysłu węgiel jest kluczowy w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego Polski. W okresie od stycznia do maja 2020 r. aż 70 proc. energii elektrycznej wyprodukowanej w Polsce pochodziło właśnie z węgla.

Ponad połowę surowca wykorzystuje się w elektrowniach, elektrociepłowniach, kotłach ciepłowniczych i ciepłowniach do wytworzenia energii elektrycznej i cieplnej. Z danych ARP wynika, że w przemyśle i budownictwie wykorzystano w 2018 r. 17,774 mln ton (23,9 proc.), a w sektorze drobnych odbiorców (m.in. gospodarstwa domowe, rolnictwo) zużyto 12,370 mln ton (16,7 proc.). W transporcie wykorzystano tylko 0,018 mln ton węgla kamiennego, co stanowi raptem 0,02 proc. Najwięcej węgla kamiennego zużyto w województwie śląskim (19,038 mln ton), a najmniej w lubuskim (zaledwie 0,32 mln ton). Poziom wykorzystania węgla w naszym kraju sugeruje, że pozostanie on dla nas kluczowy jeszcze przez 20, a nawet 30 lat.

Węgiel kamienny występuje w Polsce w trzech rejonach. Na południu (woj. śląskie i małopolskie – Górnośląskie Zagłębie Węglowe) znajduje się ok. 80 proc. krajowych zasobów i 145 złóż, z czego 43 było eksploatowanych w 2019 r. Na wschodzie (woj. lubelskie – Lubelskie Zagłębie Węglowe) znajduje się ok. 19 proc. zasobów w kraju i 10 złóż, z czego trzy były eksploatowane w 2019 r. Z kolei na południowym zachodzie (Dolnośląskie Zagłębie Węglowe) znajduje się ok. 1 proc. zasobów w kraju i 7 złóż, z których żadne nie jest eksploatowane od 2000 roku. Złoża węgla kamiennego są własnością Skarbu Państwa.

World Energy Council szacuje udział polskich zasobów węgla kamiennego na 8,3 proc. spośród 665 mld ton wszystkich zasobów tego surowca na świecie. Udokumentowane zasoby bilansowe węgla kamiennego wynosiły w Polsce w 2019 r. 64 330 mln ton, a zasoby przemysłowe – 4 779,20 mln ton.

Polskie Radio 24

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA