fbpx
wtorek, 17 września, 2024
Strona głównaBiznesOto największe bariery dla biznesu

Oto największe bariery dla biznesu

Niepewność sytuacji gospodarczej jest teraz największą barierą dla prowadzenia biznesu w Polsce w 2022 r. – wynika z badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Banku Gospodarstwa Krajowego.

Na niepewność sytuacji gospodarczej wskazuje dzisiaj aż 74 proc. polskich przedsiębiorców. Drugim największym problemem w prowadzeniu biznesu w 2022 r. są natomiast rosnące ceny energii, na co zwraca uwagę 70 proc. firm. Tu dominują głównie firmy produkcyjne, dla których prąd ma duży udział w kosztach. Trzecią największą barierą są natomiast rosnące koszty zatrudniania pracowników, które utrudniają działalność 58 proc. firm.

Przez wojnę na Ukrainę doszło do zerwania łańcuchów dostaw, co spowodowało, że coraz większą barierą dla działalności staje się niedostępność produktów, półproduktów lub materiałów. Odczuły to głównie firmy budowlane oraz handlowe, w zdecydowanie mniejszym stopniu natomiast usługi. Firmy wskazały również inne bariery dla prowadzenia biznesu, a były to: zatory płatnicze (47 proc.), braki pracowników (41 proc.) oraz rosnące koszty kredytu i finansowania zewnętrznego (31 proc.).

„Znaczenie poszczególnych barier prowadzenia biznesu wynika ze splotu wielu czynników” – napisano w Tygodniku Gospodarczym PIE. „Z jednej strony jest to nadal efekt kryzysu postcovidowego (zerwane łańcuchy dostaw, zaburzony rynek pracy, zdestabilizowane lockdownami procesy wydobycia i produkcji), a z drugiej – to nieuchronna konsekwencja obecnej sytuacji geopolitycznej. Wojna w Ukrainie może wpłynąć na dalszy wzrost znaczenia barier będących jej bezpośrednią konsekwencją, prawdopodobnie w kolejnych miesiącach na czele wskazań nadal będzie się niepewność sytuacji gospodarczej i rosnące ceny energii. Wysoce prawdopodobne jest też zwiększenie problemów z niedostępnością produktów” – podsumowano w artykule.

Źródło: Tygodnik Gospodarczy PIE

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA