fbpx
piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaBiznesOto największe bariery dla biznesu

Oto największe bariery dla biznesu

Niepewność sytuacji gospodarczej jest teraz największą barierą dla prowadzenia biznesu w Polsce w 2022 r. – wynika z badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Banku Gospodarstwa Krajowego.

Na niepewność sytuacji gospodarczej wskazuje dzisiaj aż 74 proc. polskich przedsiębiorców. Drugim największym problemem w prowadzeniu biznesu w 2022 r. są natomiast rosnące ceny energii, na co zwraca uwagę 70 proc. firm. Tu dominują głównie firmy produkcyjne, dla których prąd ma duży udział w kosztach. Trzecią największą barierą są natomiast rosnące koszty zatrudniania pracowników, które utrudniają działalność 58 proc. firm.

Przez wojnę na Ukrainę doszło do zerwania łańcuchów dostaw, co spowodowało, że coraz większą barierą dla działalności staje się niedostępność produktów, półproduktów lub materiałów. Odczuły to głównie firmy budowlane oraz handlowe, w zdecydowanie mniejszym stopniu natomiast usługi. Firmy wskazały również inne bariery dla prowadzenia biznesu, a były to: zatory płatnicze (47 proc.), braki pracowników (41 proc.) oraz rosnące koszty kredytu i finansowania zewnętrznego (31 proc.).

„Znaczenie poszczególnych barier prowadzenia biznesu wynika ze splotu wielu czynników” – napisano w Tygodniku Gospodarczym PIE. „Z jednej strony jest to nadal efekt kryzysu postcovidowego (zerwane łańcuchy dostaw, zaburzony rynek pracy, zdestabilizowane lockdownami procesy wydobycia i produkcji), a z drugiej – to nieuchronna konsekwencja obecnej sytuacji geopolitycznej. Wojna w Ukrainie może wpłynąć na dalszy wzrost znaczenia barier będących jej bezpośrednią konsekwencją, prawdopodobnie w kolejnych miesiącach na czele wskazań nadal będzie się niepewność sytuacji gospodarczej i rosnące ceny energii. Wysoce prawdopodobne jest też zwiększenie problemów z niedostępnością produktów” – podsumowano w artykule.

Źródło: Tygodnik Gospodarczy PIE

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska chce zwiększyć eksport do Chin

W Warszawie miało miejsce polsko-chińskie spotkanie, którego głównym tematem była współpraca w sektorze rolno-spożywczym.
2 MIN CZYTANIA

Salony kosmetyczne toną w długach

W ostatnim roku gwałtownie wzrosło zadłużenie salonów kosmetycznych i fryzjerskich funkcjonujących w Polsce. Nadzieją jest obniżka stawki VAT dla branży beauty.
2 MIN CZYTANIA

Nierówna konkurencja z Ukrainy przytłacza polskich transportowców

Znów przybywa firm transportowych zmagających się z zatorami płatniczymi – wynika z badania „Skaner MŚP” za I kwartał tego roku, zrealizowanego dla BIG InfoMonitor. Zaległości w transporcie wzrosły w minionym roku o niemal jedną piątą. Co jest tego powodem?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

UOKiK surowo ukarał Amazona

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył ponad 31 mln złotych grzywny na Amazon za wprowadzanie konsumentów w błąd.
2 MIN CZYTANIA

Polska chce zwiększyć eksport do Chin

W Warszawie miało miejsce polsko-chińskie spotkanie, którego głównym tematem była współpraca w sektorze rolno-spożywczym.
2 MIN CZYTANIA