fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaBiznesOto największe bariery dla biznesu

Oto największe bariery dla biznesu

Niepewność sytuacji gospodarczej jest teraz największą barierą dla prowadzenia biznesu w Polsce w 2022 r. – wynika z badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Banku Gospodarstwa Krajowego.

Na niepewność sytuacji gospodarczej wskazuje dzisiaj aż 74 proc. polskich przedsiębiorców. Drugim największym problemem w prowadzeniu biznesu w 2022 r. są natomiast rosnące ceny energii, na co zwraca uwagę 70 proc. firm. Tu dominują głównie firmy produkcyjne, dla których prąd ma duży udział w kosztach. Trzecią największą barierą są natomiast rosnące koszty zatrudniania pracowników, które utrudniają działalność 58 proc. firm.

Przez wojnę na Ukrainę doszło do zerwania łańcuchów dostaw, co spowodowało, że coraz większą barierą dla działalności staje się niedostępność produktów, półproduktów lub materiałów. Odczuły to głównie firmy budowlane oraz handlowe, w zdecydowanie mniejszym stopniu natomiast usługi. Firmy wskazały również inne bariery dla prowadzenia biznesu, a były to: zatory płatnicze (47 proc.), braki pracowników (41 proc.) oraz rosnące koszty kredytu i finansowania zewnętrznego (31 proc.).

„Znaczenie poszczególnych barier prowadzenia biznesu wynika ze splotu wielu czynników” – napisano w Tygodniku Gospodarczym PIE. „Z jednej strony jest to nadal efekt kryzysu postcovidowego (zerwane łańcuchy dostaw, zaburzony rynek pracy, zdestabilizowane lockdownami procesy wydobycia i produkcji), a z drugiej – to nieuchronna konsekwencja obecnej sytuacji geopolitycznej. Wojna w Ukrainie może wpłynąć na dalszy wzrost znaczenia barier będących jej bezpośrednią konsekwencją, prawdopodobnie w kolejnych miesiącach na czele wskazań nadal będzie się niepewność sytuacji gospodarczej i rosnące ceny energii. Wysoce prawdopodobne jest też zwiększenie problemów z niedostępnością produktów” – podsumowano w artykule.

Źródło: Tygodnik Gospodarczy PIE

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ukraiński cement wjeżdża do Polski po bardzo „korzystnych” cenach

Nie tylko zboże oraz inne towary i produkty rolne po niskich cenach, o charakterze dumpingowym, są eksportowane z Ukrainy do Polski. Zalewa nas również ukraiński cement.
3 MIN CZYTANIA

Jak pomóc małym firmom?

Truizmem jest powiedzieć, że miniony rok był trudny dla firm sektora MŚP, a właśnie nieduże firmy – w szczególności mikroprzedsiębiorstwa – są nieodłącznym elementem funkcjonowania gospodarczego ekosystemu w Polsce. Zatem wszystkim powinno zależeć na utrzymaniu ich przy życiu.
4 MIN CZYTANIA

Polskie firmy zainteresowane odbudową Ukrainy

Ponad jedna czwarta polskich przedsiębiorstw jest zainteresowana zainwestowaniem w odbudowę Ukrainy po wojnie.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

E-papierosy znikną ze sklepów?

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad przepisami, które zakażą sprzedaży jednorazowych e-papierosów. Celem jest troska o zdrowie, szczególnie młodych ludzi–.
2 MIN CZYTANIA

Olbrzymi wzrost kontrabandy z Białorusi

W 2023 roku nastąpił znaczny wzrost przemytu papierosów z Białorusi do Polski. Przestępcy stawiają na szmugiel przez legalne przejścia graniczne.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy zainteresowane odbudową Ukrainy

Ponad jedna czwarta polskich przedsiębiorstw jest zainteresowana zainwestowaniem w odbudowę Ukrainy po wojnie.
2 MIN CZYTANIA