fbpx
środa, 10 lipca, 2024
Strona głównaBiznesOto największe polskie firmy

Oto największe polskie firmy

Dino Polska jest największą prywatną firmą w naszym kraju.

Magazyn „Forbes” przygotował listę 100 Największych Polskich Firm Prywatnych, na której czele znalazło się Dino Polska. Wartość tej firmy wynosi 30,6 mld zł, co oznacza, że spadła ona o 9 proc. w porównaniu do poprzedniego roku.

„W gospodarce nadchodzi czas weryfikacji. Poza Top100 znalazły się napędzane pandemią firmy technologiczne i okołomedyczne oraz biznesy przemysłowe, znajdujące się pod presją rosnących kosztów” – można przeczytać w listopadowym „Forbesie”.

Kolejne miejsca w zestawieniu „Forbesa” zajęły InPost oraz Cyfrowy Polsat. Wartość pierwszej z tych firm to 19,9 mld zł, czyli aż o 40 proc. mniej niż rok temu.

„Po fenomenalnym debiucie giełdowym [InPost – JW] szybko zaczął tracić na wartości. Gdy cena przyciągnęła fundusze, notowania błyskawicznie odbiły” – zauważono.

Dla porównania wartość Cyfrowego Polsatu to 18 mld zł, co również oznacza spadek rzędu aż 48 proc. Tuż za podium znalazła się spółka LPP, której wartość wynosi 16,3 mld zł. Także tutaj w porównaniu do poprzedniego roku odnotowano spadek wartości wynoszący 45 proc.

Magazyn „Forbes” przygotowuje ranking największych firm już od siedmiu lat.

Źródło: Forbes

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA