28 proc. pracodaców w Polsce od kwietnia do czerwca chce zatrudnić nowych pracowników – wynika z raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”. Zwolnienia przewiduje prawie co piąta firma (19 proc.), a niemal połowa (49 proc.) nie chce zmieniać poziomu zatrudnienia. Najbardziej otwarte na powiększanie swoich zespołów są duże organizacje zatrudniające powyżej 250 pracowników.
Analitycy ManpowerGroup podali, że prognoza netto zatrudnienia na najbliższy kwartał, która odzwierciedla nastroje rekrutacyjne firm, wynosi +8 proc. i jest to wynik o 7 pkt proc. wyższy od prognozy deklarowanej na trzy pierwsze miesiące tego roku oraz o 5 pkt proc. wyższy w porównaniu do II kwartału 2022 roku. Świadczy to o zwiększonej aktywności rynku pracy.
W najbliższym kwartale nowe oferty pracy pojawią się we wszystkich ośmiu analizowanych obszarach, ale najwięcej rekrutacji otwartych będzie w branży energetycznej i usługach komunalnych (+22 proc.), w usługach komunikacyjnych (+21 proc.) oraz w sektorze transportu, logistyki i motoryzacji (+19 proc.). Mniej optymistyczne prognozy zatrudnienia deklarują pracodawcy z obszaru nauk przyrodniczych i opieki zdrowotnej (+11 proc.), finansów i nieruchomości (+9 proc.), IT (+8 proc.), a także przemysłu i surowców (+8 proc.).
– Mimo wzrostu ogólnej prognozy, a także wzrostów w ujęciu kwartalnym w niemal wszystkich badanych przez nas sektorach nie spodziewamy się aż tak dużej dynamiki zmian na rynku pracy – powiedział dyrektor zarządzający ManpowerGroup w Polsce Tomasz Walenczak. – Polscy pracodawcy bardzo szybko reagują na zmieniającą się sytuację na rynku weryfikując swoje plany rekrutacyjne, a ta nadal nie jest komfortowa. Mimo poprawy nastrojów wynikających z danych nadal widzimy dużą ostrożność firm w decyzjach związanych z personelem.
Ekspert zauważył, że obecnie zwiększona aktywność na rynku pracy jest naturalnym zjawiskiem, bo na początku roku firmy uwalniają budżety na zatrudnienie, a także uruchamiają nowe inwestycje, które często są wstrzymane na zimę.
Biorąc pod uwagę dane dla regionów Polski najwięcej nowych pracowników chcą pozyskiwać firmy zlokalizowane na północnym-zachodzie (+27 proc.) i na wschodzie (+13 proc.). Mniej korzystne, lecz wciąż dodatnie prognozy zatrudnienia zadeklarowali pracodawcy z centrum (+10), południa (+7 proc.) oraz południowego-zachodu (+5 proc.) kraju. Zwolnień należy natomiast spodziewać się wśród organizacji zlokalizowanych w Polsce północnej (-4 proc.).
PAP