fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaOto podmioty energochłonne, które otrzymają pomoc publiczną

Oto podmioty energochłonne, które otrzymają pomoc publiczną

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki opublikował listę podmiotów z sektorów i podsektorów energochłonnych, którym przyznano pomoc publiczną.

Na liście opublikowanej przez Urząd Regulacji Energetyki znajdują się 92 podmioty, które łącznie za 2021 r. otrzymają ponad 785 mln zł. Suma wszystkich dotychczas przyznanych rekompensat wyniosła już blisko 2 mld zł.

URE wyjaśnił, że z pomocy publicznej mogą korzystać firmy z kluczowych sektorów gospodarki oraz z gałęzi gospodarki, które są najbardziej obciążone kosztami produkcji związanymi z wysokimi cenami energii oraz uprawnień do emisji CO2. Mowa tutaj na przykład o hutnictwie, produkcji metali albo papieru.

Ponad 33 proc. rekompensat od państwa trafi do przemysłu ciężkiego. Mowa tutaj o kwocie rzędu 260 mln zł. Kolejne trzy sektory z największym wsparciem to produkcja papieru i tektury, wytwarzanie i przetwarzanie produktów rafinacji ropy naftowej oraz podstawowych chemikaliów nieorganicznych. Na te cztery gałęzie przypadnie aż 561 mln zł rekompensaty, czyli 71 proc. przyznanej pomocy publicznej.

URE poinformował, że średnia kwota rekompensaty wypłaconej w 2022 r. wyniesie ok. 8,5 mln zł, czyli o 30 proc. mniej niż rok temu, gdy było to ok. 12 mln zł. To efekt zmiany unijnych zasad dotyczących przyznawania rekompensat.

System rekompensat wprowadzono w Polsce w 2019 r. W 2020 r. wypłacono 340 mln zł wsparcia za 2019 r., a w 2021 r. wypłacono 815 mln zł za rok 2020. Środki na rekompensaty pochodzą z wpływów z aukcji uprawnień do emisji CO2 (przy czym jest to nie więcej niż 25 proc. wszystkich środków uzyskanych z aukcji).

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA