fbpx
sobota, 10 czerwca, 2023
Strona głównaEnergetykaOto podmioty energochłonne, które otrzymają pomoc publiczną

Oto podmioty energochłonne, które otrzymają pomoc publiczną

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki opublikował listę podmiotów z sektorów i podsektorów energochłonnych, którym przyznano pomoc publiczną.

Na liście opublikowanej przez Urząd Regulacji Energetyki znajdują się 92 podmioty, które łącznie za 2021 r. otrzymają ponad 785 mln zł. Suma wszystkich dotychczas przyznanych rekompensat wyniosła już blisko 2 mld zł.

URE wyjaśnił, że z pomocy publicznej mogą korzystać firmy z kluczowych sektorów gospodarki oraz z gałęzi gospodarki, które są najbardziej obciążone kosztami produkcji związanymi z wysokimi cenami energii oraz uprawnień do emisji CO2. Mowa tutaj na przykład o hutnictwie, produkcji metali albo papieru.

Ponad 33 proc. rekompensat od państwa trafi do przemysłu ciężkiego. Mowa tutaj o kwocie rzędu 260 mln zł. Kolejne trzy sektory z największym wsparciem to produkcja papieru i tektury, wytwarzanie i przetwarzanie produktów rafinacji ropy naftowej oraz podstawowych chemikaliów nieorganicznych. Na te cztery gałęzie przypadnie aż 561 mln zł rekompensaty, czyli 71 proc. przyznanej pomocy publicznej.

URE poinformował, że średnia kwota rekompensaty wypłaconej w 2022 r. wyniesie ok. 8,5 mln zł, czyli o 30 proc. mniej niż rok temu, gdy było to ok. 12 mln zł. To efekt zmiany unijnych zasad dotyczących przyznawania rekompensat.

System rekompensat wprowadzono w Polsce w 2019 r. W 2020 r. wypłacono 340 mln zł wsparcia za 2019 r., a w 2021 r. wypłacono 815 mln zł za rok 2020. Środki na rekompensaty pochodzą z wpływów z aukcji uprawnień do emisji CO2 (przy czym jest to nie więcej niż 25 proc. wszystkich środków uzyskanych z aukcji).

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pracodawcy chcą poprawić bezpieczeństwo energetyczne Polski

Konfederacja Lewiatan przedstawiła szereg rekomendacji dotyczących kwestii zwiększenia bezpieczeństwa i niezależności energetycznej Polski.
2 MIN CZYTANIA

Przez droższy prąd polskie firmy podniosły ceny

Większość polskich przedsiębiorstw w reakcji na kryzys energetyczny zdecydowało się na podwyżki cen swoich towarów i usług.
2 MIN CZYTANIA

Polska będzie rozwijać technologię magazynowania energii

W Warszawie wybrane spółki Skarbu Państwa i polskie uczelnie podpisały list intencyjny w sprawie rozwoju elektrochemicznego magazynowania energii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Co młodzi Polacy myślą o praktykach zawodowych?

Praktyki zawodowe i staże są pozytywnie postrzegane przez młodych Polaków, którzy często z nich korzystają. Prawie 70 proc. młodych ludzi z Polski przynajmniej raz uczestniczyło w praktykach zawodowych.
2 MIN CZYTANIA

Mikrofirmy pozytywnie o stabilności finansowej

Większość polskich mikrofirm pozytywnie ocenia swoją stabilność finansową, ale bardzo dużym problemem są dla nich zatory płatnicze.
2 MIN CZYTANIA

Branża nawozów oczekuje wsparcia od rządu

Polscy producenci nawozów już od kilku miesięcy borykają się z trudną sytuacją na rynku, a teraz pojawiły się apele o organizację jakiejś formy wsparcia.
2 MIN CZYTANIA