fbpx
wtorek, 10 grudnia, 2024
Strona głównaBiznesOto polskie hity eksportowe

Oto polskie hity eksportowe

Drób, pieczywo i ciastka przyczyniają się do doskonałych wyników eksportowych Polski – wynika z wypowiedzi na antenie RMF24 prof. Iwony Szczepaniak z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej Polskiego Instytutu Badawczego.

Dane Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa mówią, że wartość polskiego eksportu towarów rolno-spożywczych za pierwszych sześć miesięcy 2022 r. przekroczyła 100 mld zł. To wzrost aż o 23,6 proc. w porównaniu do tego samego okresu rok wcześniej. Naturalnie niemal trzy czwarte produktów Polska eksportuje do krajów Unii Europejskiej, ale nasza żywność trafia też do Azji, Japonii, Chin czy nawet Arabii Saudyjskiej.

Wypowiadająca się na antenie RMF24 prof. Iwona Szczepaniak z Polskiego Instytutu Badawczego powiedziała, że na czele produktów żywnościowych eksportowanych z Polski plasują się papierosy (choć zaliczenie tego produktu to przemysłu spożywczego jest dyskusyjne), a następne mięso drobiowe, wyroby piekarnicze oraz ciastkarskie. Udział w eksporcie samego drobiu to przeszło 7 proc.

Polska eksportuje również dużo słodyczy, w tym czekolady, ale też karmy dla zwierząt domowych, przetworów spożywczych typu koncentraty, a także wołowinę, której eksport w ciągu roku wzrósł o ok. 14 proc. i obecnie stanowi ok. 3 proc. udziału w sprzedawanych za granicę produktach.

Choć Polska eksportuje dużo żywności, to też ma spory import. Według prof. Iwony Szczepaniak wynika to z chęci urozmaicenia oferty rynkowej. Mowa tutaj o produktach, które nie są wytwarzane w naszym kraju, jak np. owoce południowe, kawa czy herbata.

– Część tych produktów, po przetworzeniu w naszym krajowym przemyśle spożywczym, jest ponownie eksportowana. I to jest korzystne dla naszych zakładów. Mamy lepsze wykorzystanie zdolności wytwórczych w naszym nowoczesnym, rozwiniętym przemyśle spożywczym, ale też realizujemy wyższą wartość dodaną która zostaje w kraju – dodała ekspertka.

Źródło: RMF24

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Strefa komfortu, czyli śmiertelna pułapka dla przedsiębiorcy [WYWIAD]

„Ceną wolności jest wieczna czujność” – ten cytat pasuje idealnie do naszych czasów, które – jak dla mnie – są bardziej niż przerażające. Mimo faktu, że z pewnością nie należę do osób strachliwych – mówi nam Krzysztof Oppenheim. Z naszym ekspertem finansowym, wieloletnim przedsiębiorcą znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima” rozmawiamy o śmiertlenej pułapce, jaką nie tylko dla ludzi biznesu jest pozostawanie w „strefie komfortu”.
10 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA