fbpx
wtorek, 14 stycznia, 2025
Strona głównaKrajOto pozytywny efekt inflacji

Oto pozytywny efekt inflacji

Przez rosnące ceny w sklepach Polacy przestają marnować żywność — wynika z badania przeprowadoznego przez Quality Watch dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w czerwcu 2022 r. ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 14,5 proc. w porównania do czerwca z 2021 r. Najbardziej podrożał cukier (39,3 proc.), mąka (38 proc.), a następnie drób i wołowina (odpowiednio 34,7 i 32,3 proc.) oraz masło (30,6 proc.). Na skutek tego już 60 proc. Polaków kupuje żywność w sposób przemyślany, chociaż ciągle co trzeci Polak traci pieniądze przez zmarnowane jedzenie. Według danych podawanych przez BIG InfoMonitor w lipcu 2022 r. kwota ponoszonych w ten sposób strat wynosiła 37 zł miesięcznie. Do marnowania żywności o wartości poniżej 100 zł miesięcznie przyznało się 26 proc. ankietowanych.

– W ubiegłym roku takiej odpowiedzi udzieliło znacznie więcej pytanych, bo aż 38 proc. Podobnie jest w przypadku osób twierdzących, że w ogóle nie marnują produktów spożywczych. W 2021 można było spotkać się z tym w nieco ponad połowie (52 proc.) polskich domów, natomiast teraz jest tak już w 65 proc. przypadków – powiedział Sławomir Grzelczak, Prezes BIG InfoMonitor. – To doskonale obrazuje, jak bardzo pogorszyła się sytuacja finansowa w polskich gospodarstwach domowych. I o ile efekt jest z pewnością pozytywny – bo na takim oszczędzaniu skorzystamy zarówno my, jak i planeta – to główna przyczyna tej zmiany nie napawa optymizmem – dodał.

Głównym powodem marnowania żywności Polaków jest… zapominalstwo. Aż 52 proc. pytanych osób powiedziało, że wyrzuca jedzenie, bo o nim zapomniało. Z kolei 28 proc. ankietowanych marnuje żywność przez przygotowanie zbyt dużych porcji, a 23 proc. po prostu kupuje za dużo jedzenia. Z kolei 13 proc. respondentów twierdzi, że marnuje żywność, bo robi zakupy bez listy.

– Już niemal 60 proc. pytanych oszczędza pieniądze robiąc zakupy spożywcze w sposób przemyślany, bo w dobie kryzysu racjonalne gospodarowanie zasobami stało się ratunkiem dla domowego budżetu – mówi Sławomir Grzelczak. – Miejmy jednak nadzieję, że gdy inflacja wyhamuje i gospodarka wróci do normy, nasze nawyki zakupowe pozostaną takie same, a oszczędzanie – nie tylko żywności – stanie się czymś naturalnym – podsumował prezes BIG InfoMonitor.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żądamy przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej! – kampania byłego rzecznika MŚP

Wzywam wszystkich do jak najszybszego podpisania petycji, w której zwracamy się do premiera i polityków rządzącej koalicji o przywrócenie składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu – mówi Adam Abramowicz. Były rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystartował z ogólnopolską kampanią przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA