fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaInwestycjeOto priorytet polskiej gospodarki

Oto priorytet polskiej gospodarki

Przyciąganie inwestycji to priorytet polskiej gospodarki – powiedział minister rozwoju i technologii Piotr Nowak.

Podczas spotkania z przedstawicielami Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce minister Nowak powiedział, że dla naszego kraju kluczowy jest dalszy napływ inwestycji amerykańskich do Polski, głównie do branż innowacyjnych. Polska liczy również na rozwijanie współpracy w dziedzinie energetyki, technologii niskoemisyjnej, informacyjnej, kosmicznej i cyberbezpieczeństwa.

– Polska gospodarka ma stabilne fundamenty i pomimo kryzysu na Wschodzie jest bezpiecznym miejscem do inwestowania i otwierania działalności biznesowej — mówił minister Nowak.

Podczas spotkania minister wyraził przekonanie, że nasz kraj „może stać się bezpieczną alternatywą dla firm, które w związku wojną w Ukrainie rozważają przeniesienie siedziby z Europy Wschodniej do Polski”. Również tutaj Polska jest otwarta na współpracę z firmami amerykańskimi.

Zachętą dla amerykańskich inwestycji ma być fakt, że krajowy przemysł jest odporny na różnorakie napięcia i zaburzenia globalnych łańcuchów wartości, pozostając „silnikiem polskiej gospodarki”. Jednocześnie zapowiedziano, że MRiT przygotuje nową strategię dla przemysłu, a jednym z instrumentów rozwoju ma być kontrakt branżowy, który „zakłada bliską współpracę sektora prywatnego i publicznego”. Tutaj minister Nowak wyraził przekonanie o konieczności pobudzania przemysłu zbrojeniowego, który daje polskiej gospodarce innowacje.

– Dodatkowym plusem jest to, że wydatki zbrojeniowe nie napędzają inflacji – podkreślił szef resortu.

W trakcie spotkania minister Nowak wskazał, że 2021 r. był rekordowy dla wyników Polskiej Strefy Inwestycji. Oficjalne dane mówią, że w ciągu 12 miesięcy wydano 713 decyzji o wsparciu, o wartości inwestycji przekraczającej 37,1 mld zł oraz z 16 831 deklarowanymi nowymi miejscami pracy. To dało aż 3,5 mld euro zagranicznych inwestycji.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polscy inwestorzy pozostają optymistami

Prawie połowa polskich inwestorów oczekuje, że ich zwroty z inwestycji w ciągu najbliższych 12 miesięcy będą wyższe niż rok wcześniej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy coraz chętniej wychodzą na zagraniczne rynki

W 2022 roku znacznie wzrosła wartość polskich inwestycji za granicą, a nasze firmy zdecydowanie najchętniej inwestują w Europie.
2 MIN CZYTANIA

Geely ruszy w Polsce z produkcją samochodów elektrycznych

Chińska firma Geely będzie produkować modele swoich marek w fabryce Izery w Jaworznie. Ostateczne ustalenia mają prowadzić do wyboru dwóch modeli chińskiego właściciela. Ma to pozwolić na takie moce produkcyjne, by zapewnić rentowność zakładu i planowaną skalę.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA