Przyciąganie inwestycji to priorytet polskiej gospodarki – powiedział minister rozwoju i technologii Piotr Nowak.

Podczas spotkania z przedstawicielami Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce minister Nowak powiedział, że dla naszego kraju kluczowy jest dalszy napływ inwestycji amerykańskich do Polski, głównie do branż innowacyjnych. Polska liczy również na rozwijanie współpracy w dziedzinie energetyki, technologii niskoemisyjnej, informacyjnej, kosmicznej i cyberbezpieczeństwa.

– Polska gospodarka ma stabilne fundamenty i pomimo kryzysu na Wschodzie jest bezpiecznym miejscem do inwestowania i otwierania działalności biznesowej — mówił minister Nowak.

Podczas spotkania minister wyraził przekonanie, że nasz kraj „może stać się bezpieczną alternatywą dla firm, które w związku wojną w Ukrainie rozważają przeniesienie siedziby z Europy Wschodniej do Polski”. Również tutaj Polska jest otwarta na współpracę z firmami amerykańskimi.

Zachętą dla amerykańskich inwestycji ma być fakt, że krajowy przemysł jest odporny na różnorakie napięcia i zaburzenia globalnych łańcuchów wartości, pozostając „silnikiem polskiej gospodarki”. Jednocześnie zapowiedziano, że MRiT przygotuje nową strategię dla przemysłu, a jednym z instrumentów rozwoju ma być kontrakt branżowy, który „zakłada bliską współpracę sektora prywatnego i publicznego”. Tutaj minister Nowak wyraził przekonanie o konieczności pobudzania przemysłu zbrojeniowego, który daje polskiej gospodarce innowacje.

– Dodatkowym plusem jest to, że wydatki zbrojeniowe nie napędzają inflacji – podkreślił szef resortu.

W trakcie spotkania minister Nowak wskazał, że 2021 r. był rekordowy dla wyników Polskiej Strefy Inwestycji. Oficjalne dane mówią, że w ciągu 12 miesięcy wydano 713 decyzji o wsparciu, o wartości inwestycji przekraczającej 37,1 mld zł oraz z 16 831 deklarowanymi nowymi miejscami pracy. To dało aż 3,5 mld euro zagranicznych inwestycji.

Poprzedni artykułJak Polacy reagują na wojnę na Ukrainie
Następny artykułJak Polska może zyskać na ucieczce zachodnich firm z Rosji