fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesOto priorytety biznesu dla Unii Europejskiej

Oto priorytety biznesu dla Unii Europejskiej

Prezydenci federacji zrzeszonych w BusinessEurope, w tym Konfederacja Lewiatan z Polski, przyjęli deklarację, w której wskazali siedem priorytetowych obszarów dla francuskiej prezydencji w Radzie UE.

Prezydencja Francji rozpocznie się 1 stycznia, a Paryż zapowiada, że chce się skupić zarówno na zapewnieniu bezpieczeństwa unijnym granicom, jak też kwestiom budżetowym oraz przygotowaniu gruntu pod cyfrową i zieloną transformację Europy. Organizacja BusinessEurope wskazała natomiast własne priorytety, na których UE powinna się skupić w najbliższych miesiącach.

Pierwszym z prioryretów jest przywrócenie wzrostu gospodarczego, poprzez skupienie się na ulepszaniu jednolitego rynku oraz eliminacji istniejących na nim barier. Poza tym, BusinessEurope chce, żeby UE rozwiązała problem z łańcuchami dostaw oraz inflacją, np. przez uproszczenie procedur celnych. Federacje biznesowe chcą też, aby ambicje klimatyczne Europy szły w rękę z interesami przedsiębiorców oraz sprzyjały konkurencyjności europejskich firm.

BusinessEurope apeluje też do Francji, aby stworzyła grunt pod innowacje, które są kluczowe dla cyfryzacji.
„Posiadanie sprzyjających innowacjom ram prawnych w kwestiach cyfrowych jest również niezbędne do zmobilizowania inwestycji potrzebnych do transformacji cyfrowej. Cyfryzacja powinna być skoncentrowana na człowieku i przynosić korzyści całemu społeczeństwu, ale równocześnie nie możemy, poprzez nadmierne regulowanie, hamować innowacji” – napisano w komunikacie publikowanym przez Konfederację Lewiatan.

Według biznesu sektor finansowy UE musi być w stanie sfinansować ożywienie gospodarcze oraz zieloną i cyfrową transformację, bo dziś dostęp do finansowania i stabilność rynku finansowego są ważniejsze niż kiedykolwiek. BusinessEurope chce też, aby UE dbała o utrzymanie atrakcyjności Europy, jako miejsca do inwestowania i lokowania tu swoich interesów przez największe korporacje. W końcu biznes apeluje o dbałość o warunki dla handlu, który jest kluczem dla ożywienia gospodarczego.
„UE powinna pozostać wiodącym globalnie partnerem handlowym, promującym zrównoważony i oparty na zasadach handel, przy jednoczesnym wspieraniu i otwieraniu nowych możliwości handlowych i inwestycyjnych dla firm europejskich” – podkreślono.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

Branża IT redukuje zatrudnienie i zwiększa długi

O 1/3 wzrosło w ciągu dwóch lat zadłużenie branży IT – wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów. Sektor „skazany na rozwój” powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu. Jego długi wynoszą obecnie 264 mln zł, ale jeszcze więcej, bo prawie 400 mln zł, firmy informatyczne muszą odzyskać od swoich klientów.
4 MIN CZYTANIA

Nadchodzą jeszcze trudniejsze czasy dla małych sklepów. Ich liczba systematycznie maleje

Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA