fbpx
niedziela, 8 grudnia, 2024
Strona głównaEnergetykaOZE i fotowoltaiką w koszty firmowe

OZE i fotowoltaiką w koszty firmowe

W mniejszych firmach koszty dostarczenia oraz zużycia energii elektrycznej potrafią sięgać nawet około 20 procent wszystkich kosztów stałych. Dobrze przygotowana i opłacalnie sfinansowana instalacja fotowoltaiczna pozwoli je znacząco zredukować. Nie trzeba już na to wydawać gotówki czy brać nietani bankowy kredyt – można skorzystać z leasingu.

Nie jest tajemnicą, że ze względu na deficyt mocy, wygaszanie kopalni oraz – być może – przyhamowanie importu węgla, a także na czasowe problemy z jej dostarczaniem i koniecznością remontów sieci energetycznej, ceny prądu będą w najbliższych latach szybko rosły. Boleśnie odczują to zwłaszcza firmy działające w branżach i sektorach energochłonnych. Według GUS, w ciągu ostatnich kilkunastu lat energia elektryczna w Polsce podrożała już o blisko 140 procent. Instytut Energii Odnawialnej (IEO) prognozuje też, że do 2035 roku będzie ona stale rosła.

Fotowoltaika w firmie to nie tylko dobrze pojęta ekologia, uniezależnienie się od tradycyjnych źródeł energii, ale także sposób na realną obniżkę kosztów działania. Ceny jej wdrożenia, choć w ostatnich zmalały, są nadal wysokie; 1 kWp instalacji PV kosztuje (wraz z montażem) około 4,5 – 6,5 tys. zł brutto. To ciągle dużo. Dla wielu firm jest to niestety cena zaporowa – szczególnie w warunkach koronakryzysu, gdy zmagają się z różnymi problemami.

Jak sfinansować zakup instalacji

Korzystnym sposobem opłacenia zasilania firmy energią ze słońca wydaje się być leasing instalacji fotowoltaicznych. Wsparcie firm we wdrażaniu różnych rozwiązań OZE, w tym fotowoltaiki, deklarują m.in. spółki należące do banków: PKO Leasing, Idea Getin Leasing, Santander Leasing oraz MLeasing, będący częścią Grupy mBanku, który szczyci się tym, że ma ofertę dedykowaną MŚP. Ostatnio z nową propozycją dołączył Europejski Fundusz Leasingowy. Nie będziemy tu opisywać szczegółów i warunków poszczególnych ofert, bo zainteresowani do nich dotrą. Na przykładzie najnowszej oferty EFL pokazujemy tylko samą konstrukcję finansowania. Małe, średnie i duże przedsiębiorstwa mogą w jej ramach kupić panele słoneczne o mocy 25 kWp lub 50 kWp, właśnie w leasingu. Moc pojedynczej instalacji może wynosić 24,64 kWp lub 49,72 kWp.
Oferta została zaadresowana do przedsiębiorców, którzy chcą zamontować instalacje PV na należących do nich nieruchomościach komercyjnych. W ramach usługi firmy instalatorskiej, współpracującej tu ściśle z EFL, został przewidziany montaż, zgłoszenie do zakładu energetycznego, rozruch instalacji i serwis gwarancyjny na montaż oraz produkty, w tym tzw. gwarancja liniowa mocy. Procedura załatwienia sprawy ma nie nastręczać trudności – wystarczy tylko oświadczenie klienta o wynikach firmy; zamiast licznych dokumentów, nie tylko finansowych, których na ogół oczekują banki.

Branże szczególnie predestynowane

Powiedzmy sobie szczerze, że polskie MŚP nie korzystają jeszcze na masową skalę z fotowoltaiki. Niemniej sukcesywnie rośnie świadomość ekologiczna. Przedsiębiorcy potrafią też dokonywać samodzielnych kalkulacji, więc trudno ich oszukać. Z energią słoneczną planuje „zaprzyjaźnić się” już osiem procent przedsiębiorstw, a w przypadku średniej wielkości firm – nawet 30 procent.

Ostatnią rzeczą, na którą szczególnie warto zwrócić uwagę jest to, że leasing instalacji OZE sprawdzi się najlepiej w przypadku branż i sektorów energochłonnych, takich jak np. branża spożywcza (piekarnie, cukiernie, sklepy itp.) i rolna (sadownictwo i chłodnie sadownicze) oraz we wszystkich średniej wielkości firmach pracujących w trybie zmianowym.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA