fbpx
czwartek, 28 marca, 2024
Strona głównaBiznesOżywienie gospodarcze w strefie euro. Sprawdź, które kraje najszybciej wracają do równowagi...

Ożywienie gospodarcze w strefie euro. Sprawdź, które kraje najszybciej wracają do równowagi po pandemii

Złagodzenie środków zapobiegających COVID-19 pozytywnie wpłynęło na wzrost całkowitej aktywności sektora prywatnego w strefie euro w lutym.  Zniesienie części restrykcji poprawiło nastroje na rynkach, a to przełożyło się na liczbę nowo utworzonych miejsc pracy, zwłaszcza w sektorach takich jak usługi i produkcja przemysłowa.

Wskaźnik aktywności gospodarczej w sektorze produkcyjnym (PMI) wykorzystywany przez ekonomistów do oceny kondycji danego sektora gospodarki w lutym 2022 r. dla strefy euro wyniósł 55,8 pkt., czyli o 3,5 pkt więcej w porównaniu ze styczniem i osiągnął najwyższą od pięciu miesięcy wartość.

Zdaniem ekonomistów z londyńskiej firmy doradczej IHS Markit, chociaż obserwujemy intensywne przyspieszenie gospodarcze, to wciąż niepokojący jest wysoki wskaźnik inflacji.

Jak wynika z opublikowanych danych, chociaż zniesienie obostrzeń pomogło złagodzić skutki wąskiego gardła łańcucha dostaw, a przez to przyczyniły się do obniżenia kosztów produkcji w krajach strefy euro, to jednak skutki spirali inflacyjnej i powiązane z nią efekty drugiej rundy mogą być odczuwalne jeszcze przez długi czas.

„Dane ze stycznia obejmują wzmożoną falę zakażeń wariantem omikron, co doprowadziło do zwiększonej ostrożności konsumentów, a także wprowadzenia przez rządy dodatkowych środków zapobiegawczych rozprzestrzenianiu się koronawirusa. W trakcie szczytu pandemii odnotowano spadek koniunktury w turystyce, rekreacji, transporcie i szeroko rozumianej branży usług konsumenckich. Co więcej zaobserwowane zjawiska były najbardziej gwałtowne od czasu lockdownu z początku 2021 r.” – czytamy w raporcie.

Jak wynika z analizy IHS Markit, skutki koronawirusa najbardziej odczuwają producenci sprzętu technologicznego, producenci żywności i usług transportowych. To właśnie w tych sektorach odnotowano najbardziej gwałtowne wzrosty cen. Biorąc pod uwagę znaczenie cen żywności dla kosztów życia i stabilności społecznej najbardziej niepokojące są podwyżki cen artykułów spożywczych, które w styczniu bieżącego roku odnotowały rekordy na całym świecie.

Największe ożywienie gospodarcze w lutym odnotowano we Francji, gdzie Indeks PMI, wyniósł w lutym 57,6 pkt., wobec 55,5 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Równie dobrze radzą sobie Niemcy, gdzie wskaźnik PMI w lutym szacował się na poziomie 58,5 pkt. wobec 59,8 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca.

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska chce zwiększyć eksport do Chin

W Warszawie miało miejsce polsko-chińskie spotkanie, którego głównym tematem była współpraca w sektorze rolno-spożywczym.
2 MIN CZYTANIA

Salony kosmetyczne toną w długach

W ostatnim roku gwałtownie wzrosło zadłużenie salonów kosmetycznych i fryzjerskich funkcjonujących w Polsce. Nadzieją jest obniżka stawki VAT dla branży beauty.
2 MIN CZYTANIA

Nierówna konkurencja z Ukrainy przytłacza polskich transportowców

Znów przybywa firm transportowych zmagających się z zatorami płatniczymi – wynika z badania „Skaner MŚP” za I kwartał tego roku, zrealizowanego dla BIG InfoMonitor. Zaległości w transporcie wzrosły w minionym roku o niemal jedną piątą. Co jest tego powodem?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA