fbpx
środa, 29 maja, 2024
Strona głównaŚwiatPacyfistyczny Banksy ze swoją sztuką na Ukrainie

Pacyfistyczny Banksy ze swoją sztuką na Ukrainie

Banksy, słynny streetartowy brytyjski twórca wielu murali czy też obrazów o charakterze głęboko ironicznym, znalazł się na Ukrainie zatrutej wojną. Spod jego „sprayu” wyszło siedem prac w różnych miastach. Każdy przekazuje treści pacyfistyczne, każdy wykonany w charakterystycznym dla artysty stylu.

Banksy’ego zdecydowanie można określić epitetem „tajemniczy”. Mimo że od lat znany jest na całym świecie, to wciąż jego tożsamość pozostaje nieznana. Wiadomo, że urodził się w Bristolu, w Wielkiej Brytanii i to tam, spacerując po ulicach (ale też na wystawach), możemy znaleźć najwięcej dzieł tego wielkiego mistrza graffiti.

Swoją sztukę uliczną Banksy tworzy w bardzo charakterystycznym stylu, często łącząc graffiti z techniką szablonową. Nie używa kolorów, aby odbiorca mógł zwyczajnie utonąć w najważniejszym dla autora przekazie. Ten jest najczęściej polityczny, społeczny czy ekologiczny. Jednak nie zawsze jest on możliwy do natychmiastowego rozszyfrowania – Banksy chowa się za maską ironii i czarnego humoru, przy okazji utrzymując ogromny dystansy do siebie i świata. Swoje prace tworzy nie tylko w rodzinnym Bristolu czy Londynie, ale także w miejscach, w których coś się dzieje i niejako proszą się o komentarz. Swój ślad pozostawił na przykład w Betlejem, gdzie namalował gołębicę w kamizelce kuloodpornej. Teraz swoje oko (i spray) zwrócił w stronę pogrążonej w wojnie, cierpiącej Ukrainy.

Akrobatka na zgliszczach

W listopadzie zaczęły się pojawiać pierwsze wzmianki o tajemniczych muralach na gruzach ukraińskich, często opuszczonych miast. Najpierw zauważono gimnastyczkę balansującą na rękach w ruinach zniszczonego przez rosyjską rakietę budynku. Dyskutowano, czy namalował ją sam Banksy, ale ten w końcu przyznał się do autorstwa. Miejscem powstania muralu jest ukraińska Borodzianka w obwodzie kijowskim, którą przed wojną zamieszkiwało ponad 13 tysięcy osób. Po zbombardowaniu przez siły rosyjskie ok. 90 procent mieszkańców zmuszono do ucieczki. Zgrabne ciało gimnastyczki, jej lekkość i zwinność kontrastują z gruzami domów. Grozy i cichego niepokoju całej scenie dodają wystające z betonu kable i złowieszcze pręty. Dziewczyna niejako nadaje spokoju tym ruinom, jednocześnie przypominając o makabrze, która ma miejsce na Ukrainie.

Pojedynek judo z samym Władimirem

Tym najczęściej komentowanym i cieszącym się największą popularnością jest mural przedstawiający chłopczyka powalającego jednym rzutem dorosłego mężczyznę. Obaj są ubrani w stroje judo, co staje się kluczowe dla zrozumienia owego graffiti. Szybko pojawiły się skojarzenia, że mężczyzna przedstawia Władimira Putina, który posiada czarny – najwyższy – pas w tej dyscyplinie i do lutego był honorowym prezydentem i ambasadorem Międzynarodowej Federacji Judo. Banksy jednak tej interpretacji nie potwierdził.

Poranek z gaśnicą w ręku

Kolejny mural – w Hostolu – przedstawia kobietę w wałkach na głowie, ubraną w zwykły szlafrok, ale z maską gazową na twarzy i gaśnicą w ręku. Namalowana przy oknie zniszczonego domu, praca ta przybiera co najmniej groteskowy charakter. Co ciekawe, na początku grudnia dzieło zostało usunięte ze ściany. Krótko po zdarzeniu udało się złapać i aresztować grupę ludzi odpowiedzialnych za jego kradzież. Zatrzymani tłumaczyli, że chcieli sprzedać uliczne dzieło, żeby w ten sposób zdobyć pieniądze na pomoc ukraińskim siłom zbrojnym. Gubernator obwodu kijowskiego po odzyskaniu muralu powiedział: „Te obrazy są przecież symbolami naszej walki z wrogiem. To są opowieści o poparciu i solidarności całego cywilizowanego świata z Ukrainą. Zrobimy wszystko, aby zachować te dzieła sztuki ulicznej jako symbol naszego zwycięstwa.”

Takie akcje artysty o globalnym zasięgu – a Banksy z 12 milionami obserwujących na portalach społecznościowych na pewno takowe posiada – krzyczą o uwagę i wciąż przypominają o trwających, czasem tuż „za miedzą”, ludzkich dramatach. I dobrze, bo zapomnieć, oddając się sprawom codziennym, nie należy.

Barbara Hofman
Barbara Hofman
Studentka dziennikarstwa, a w bliskiej przyszłości lingwistyki stosowanej na Uniwersytecie Warszawskim. Pasjonatka tenisa, amatorka żeglarstwa, entuzjastka dobrego kina i dobrej książki. Za cel stawia sobie opanowanie do perfekcji przynajmniej pięciu języków Starego Kontynentu (najchętniej angielski, hiszpański, włoski, francuski i portugalski). Lubi śledzić działalność wielkich domów aukcyjnych, a przy wszelakiej sposobności do nich wchodzi i na krótką chwilę zawiesza wzrok na dziełach szczególnie twórców międzywojennych – Amadea Modiglianiego czy Mojżesza Kislinga.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Czym festiwal Millenium filmów dokumentalnych zaskoczy nas w tym roku?

Millenium Docs Against Gravity to największy festiwal filmowy w Polsce. W tym roku wraz z twórcami i bohaterami poszczególnych dokumentów obchodzimy jego 21. edycję. Festiwal trwa od 10 do 19 maja. Hasło tegorocznej edycji to „W relacji ze światem”. Tak uniwersalny temat pozwala na pokazanie szerokiego wachlarzu filmów dokumentalnych.
3 MIN CZYTANIA

Iga Świątek kroczy od rekordu do rekordu. Czas na kolejne – w Wielkim Szlemie

W miniony weekend Iga Świątek sięgnęła po swój 20. tytuł WTA. W finale turnieju w Madrycie pokonała wiceliderkę rankingu Arynę Sabalenkę. Na tę chwilę Polka wydaje się nie do zatrzymania. Pytanie, czy to wystarczy do triumfu w wielkoszlemowych turniejach w tym roku. Najbliższy, czyli Roland Garros, rozpoczyna się już 26 maja…
4 MIN CZYTANIA

„Challengers” i tenisowe szaleństwo na całym globie

Do kin wszedł nowy, uważany za przebój tego roku, film „Challengers”. Obsadzona w roli głównej Zendaya promowała produkcję od marca, paradując w tenisowych strojach. To właśnie ta dyscyplina jest głównym tematem filmu. Czy opowieść o rakietach i piłkach jest na tyle dobra, aby tenis utrzymał się w mainstreamie?
4 MIN CZYTANIA