fbpx
niedziela, 21 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesPAIH chce pomóc firmom lokalnie

PAIH chce pomóc firmom lokalnie

Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH), zachęcona dobrym odbiorem wydarzenia PAIH Forum Biznesu, chce rozszerzyć tę inicjatywę na poziom regionalny – we współpracy ze specjalnymi strefami ekonomicznymi. Projekt pod nazwą PAIH Forum Biznesu, skierowany głównie do małych i średnich firm, został przedłużony do czerwca 2021 roku.

Kilka słów o tym, na czym polega ten projekt; chodzi o wspieranie firm z sektora MŚP zainteresowanych eksportem i międzynarodową ekspansją kapitałowo-inwestycyjną. Szczególnie tych z nich, które nie bardzo wiedzą, jak się do przedsięwzięcia zabrać, na przykład w jaki sposób znaleźć odpowiedniego partnera biznesowego.

– Patrząc na sukces ubiegłorocznego PAIH Forum Biznesu, byliśmy przygotowani na realizację tegorocznej edycji naszego wydarzenia. Niestety, COVID-19 pokrzyżował nam plany. Uznaliśmy więc, w tej nowej rzeczywistości, że – nie czekając już do wydarzenia w 2021 roku, bo wiemy, że odbędzie się ono w czerwcu 2021 – dobrym wyjściem dla przedsiębiorców, głównie małych i średnich, będzie zorganizowanie, wspólnie z Polską Strefą Inwestycji, cyklu wydarzeń pod nazwą PAIH Forum Biznesu Sesje Regionalne – zapowiada Grażyna Ciurzyńska, p.o. prezes zarządu PAIH.

Duże zainteresowanie przedsiębiorców

Na ubiegłorocznym PAIH Forum Biznesu rzeczywiście stawiło się wiele firm sektora MŚP. Byli to przedsiębiorcy zainteresowani eksportem, importem, inwestycjami zagranicznymi i nawiązaniem międzynarodowych kontaktów. Szczególnie chwalili sobie obecność pracowników PAIH, w tym kierowników zagranicznych biur handlowych Agencji – wszak powołana ona została przede wszystkim do promowania polskiego biznesu poza granicami Polski. Widać było wyraźnie, że polscy przedsiębiorcy, przedstawiciele firm z sektora MŚP, są coraz bardziej zainteresowani eksportem i międzynarodową ekspansją kapitałowo-inwestycyjną.

Przy tym oczywiste powinno być, że naszym małym, czy nawet średniej wielkości firmom, jest o wiele trudniej zaistnieć poza granicami Polski niż przedsiębiorstwom tak znanym jak np. PKN ORLEN, PKO BP czy KGHM Polska Miedź, których rozpoznanie – dzięki sile marki – jest łatwe nie tylko w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

To właśnie MŚP najtrudniej jest odnaleźć się na zagranicznych rynkach, gdzie nie wystarczy tylko mieć dobry produkt, ale potrzebny jest też kapitał na inwestycje, w tym znaczne środki na promocję.

Wyjść poza Polskę

– Kierujemy nasz program głównie do małych i średnich firm zainteresowanych ekspansją zagraniczną. Z jednej strony eksportem, a z drugiej inwestycjami, bo to właściwy moment, aby o polskich inwestycjach za granicą myśleć bardziej intensywnie – uważa Grażyna Ciurzyńska.
Prezeska PAIH zwraca uwagę, że Agencja realizuje swe przedsięwzięcie również pod kątem sektorowo-branżowym. – Pracując z Polską Strefą Inwestycji, chcielibyśmy we współpracy z zarządami spółek strefowych, pokazać w województwach specjalizacje w danym regionie naszego kraju, także na rynkach międzynarodowych, po to, aby połączyć podaż z popytem.

Dobrze by było, aby działania Agencji realnie przełożyły się na obecność małych i średnich polskich firm na takich dynamicznych rynkach jak np. rynek chiński, indyjski, czy niektóre rynki południowoamerykańskie, a nawet USA. A także na znajdowanie odpowiednich partnerów do importu. MŚP trzeba tylko w odpowiedni sposób pomóc. I to na samym starcie, bo wtedy jest firmom najtrudniej.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA