fbpx
niedziela, 21 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumPakiet (anty)mobilności

Pakiet (anty)mobilności

Kiedy w połowie zeszłego roku przez instytucje unijne przechodziła dyrektywa o pracownikach delegowanych, wydawało się, że nie obejmie ona polskich firm transportowych. Przyjęte wówczas na szczeblu europejskim rozwiązania zakładają w największym skrócie, że pracownicy delegowani z jednego kraju Unii Europejskiej do innego powinni otrzymywać płacę w wysokości nie niższej niż minimalna pensja kraju przyjmującego. I to ze wszystkimi dodatkami wynikającymi z innych obowiązujących w kraju delegacji przepisów. Konia z rzędem temu, kto sensownie uzasadni, co takie prawo ma wspólnego z unijnymi traktatami. Szczególnie w miejscach mówiących o rynku wewnętrznym i swobodzie przepływu usług.

Kilka tygodni temu podobne przepisy przegłosowano w europarlamencie także w odniesieniu do sektora transportowego. I chociaż dokument nie został jeszcze ostatecznie przyjęty, determinacji jego zwolennikom odmówić nie można. To wszystko w ramach walki z  tzw. dumpingiem socjalnym. Trudno w istocie pojąć, co to tak naprawdę znaczy. Efektywnie jednak nasze przedsiębiorstwa tracą jedną ze swoich kluczowych przewag na unijnym rynku transportowym, czyli przewagę kosztową. Dotąd mieliśmy w nim 30 proc. udziału, zostawiając daleko w tyle konkurencję z innych państw członkowskich. To był sukces naszych firm, na który ciężko pracowały, i w który wiele zainwestowały. Teraz próbuje się je pozbawić efektów tych wysiłków. To rodzi poważny niepokój. Unia szczyciła się tym, że jest jednym wielkim obszarem wolnego handlu, to był znak rozpoznawczy tej organizacji. Swoboda prowadzenia działalności gospodarczej bez względu na to, gdzie się ją prowadzi.

Na naszych oczach próbuje się zniszczyć tę regułę. Nie można na to pozwolić. Potrzebujemy silnego głosu polskiego biznesu na unijnym forum. To tam zapada bardzo wiele decyzji, od których zależy także nasz los. Szczególnie kiedy największe kraje Unii Europejskiej zaczynają przejawiać coraz silniejsze tendencje protekcjonistyczne. Robią to, posługując się frazeologią mówiącą o wyrównywaniu szans i trosce o pracowników. Tego typu slogany przykrywać mają narodowy egoizm nastawiony na eliminowanie z rynku konkurencji. Poręcznym narzędziem do realizacji tego celu są europejskie dyrektywy i rozporządzenia. To wszystko niewiele ma wspólnego z ideami, jakie leżały u zarania integracji na Starym Kontynencie.

Nie jest jednak za późno, aby przeciwdziałać tym tendencjom. Polski biznes musi wziąć się w garść po serii bolesnych ciosów. Powinniśmy być obecni w Brukseli i Strasburgu, działając na rzecz dobrego europejskiego prawa. W tych staraniach pomóc ma Business Poland House, instytucja, nad powołaniem której pracowało Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. W zamierzeniach BPH ma wspierać merytorycznie polski biznes organizujący się w Brukseli. Planowany start projektu to maj tego roku. W obecnych okolicznościach takie wsparcie bardzo się przyda.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Dlaczego rząd w kwestii strategii mieszkaniowej wywiesił białą flagę?

Na rynek mieszkaniowy musimy patrzeć jak na jeden ze strategicznych obszarów gospodarczych państwa, takich jak komunikacja, energetyka czy zbrojeniówka. Bez mieszkań państwo nie będzie się w stanie rozwijać. Nadal będziemy mieć również poważne problemy natury demograficznej. Tymczasem można odnieść wrażenie, że rząd w kwestii strategii mieszkaniowej wywiesił białą flagę.
6 MIN CZYTANIA

Na czym polega rozsądna i skuteczna pomoc uchodźcom?

Jesteśmy świadkami największego od kilkudziesięciu lat kryzysu humanitarnego w naszej części świata. Na skutek inwazji Rosji na Ukrainę do Polski napłynęła kilkumilionowa rzesza uchodźców zza wschodniej granicy. Na tę potrzebę Polacy odpowiedzieli serdecznością i życzliwością. Wielkie serca naszych rodaków to wspaniały pokaz solidarności. Jednak dopiero teraz przed nami największe wyzwania: społeczne, polityczne i gospodarcze. Reakcja na nie stanowić będzie prawdziwy egzamin dla naszego państwa.
5 MIN CZYTANIA

List do przewodniczącej Komisji Europejskiej o natychmiastowe odblokowanie Polsce środków z KPO

Prezentujemy list prezesa Rady Gospodarczej Strefy Wolnego Słowa do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, w którym apeluje on o niezwłoczne odblokowanie Polsce funduszy z Krajowego Planu Odbudowy.
< 1 MIN CZYTANIA