fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaInnowacjePakiet dla Innowatora - realnym wsparciem dla przedsiębiorców w ochronie ich własności...

Pakiet dla Innowatora – realnym wsparciem dla przedsiębiorców w ochronie ich własności intelektualnej

Formułując strategię biznesową, warto uwzględnić ochronę własności intelektualnej, gdyż jest to czynnik chroniący rozwój firmy - przekonuje dr Piotr Zakrzewski, zastępca prezesa Urzędu Patentowego RP. Aby wesprzeć przedsiębiorców w dążeniu do zachowania monopolu na swoje innowacje, Urząd Patentowy RP przygotował Pakiet dla Innowatora.

Założenia Pakietu dla Innowatora były tematem webinarium, które odbyło się w ramach cyklu Idea Rozwoju Twojego Biznesu, zorganizowanego przez PARP we współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Technologii.

– Chcemy być blisko przedsiębiorców i dlatego w ub.r. zebraliśmy różne nasze działania, stawiając się w pozycji zgłaszającego, osoby, która jest zainteresowana ochroną swoich rozwiązań, ale nie do końca wie, jak to zrobić – wyjaśnia dr Zakrzewski.

W ten sposób powstał Pakiet dla Innowatora.

Według wiceprezesa Urzędu Patentowego RP zapewnienie ochrony własności intelektualnej jest bardzo istotne, gdyż decyduje o pozycji firmy na rynku. – Według raportu amerykańskiej firmy Ocean Tomo dziś ponad 90 proc. firm swoją przewagę konkurencyjną osiąga dzięki wykorzystaniu ochrony własności intelektualnej. Więc to tutaj, a nie w zasobach materialnych, tkwi ogromny potencjał – podkreśla Piotr Zakrzewski.

Jednym z bardziej istotnych elementów pakietu jest projekt „Własność intelektualna w twojej firmie” skierowany do mikro-, małych i średnich przedsiębiorców, których siedziba firmy mieści się na terytorium Polski. Działalność firmy powinna mieścić się w obszarze tzw. Krajowych Inteligentnych Specjalizacji, czyli takich, które uwzględniają istniejący potencjał naukowy i biznesowy w obszarze B+R+I (badań, rozwoju i innowacji), aktualne możliwości rozwoju gospodarki, istniejące powiązania kooperacyjne w ramach obszarów specjalizacji, trendy rozwojowe i nisze rynkowe, w których kraj ma lub może mieć przewagi w konkurowaniu z innymi państwami.

– Istotą projektu jest zapewnienie przedsiębiorcom możliwości poznania, na jakim poziomie jest system ochrony własności intelektualnej w ich firmie. Polega to na tym, ze specjaliści zajmujący się ochroną własności intelektualnej, komercjalizacją czy też szeroko pojętymi innowacjami, w tym również rzecznicy patentowi, pomagają przedsiębiorcom zrozumieć, na czym polega ochrona własności intelektualnej, w tym przemysłowej, dostrzec, jakie luki są w poszczególnych firmach w tym zakresie, a także rekomendują konkretne rozwiązania, co można zrobić, aby tę ochronę poprawić – wyjaśnia Piotr Wiatrowski, specjalista w Urzędzie Patentowym RP.

Celem projektu jest zwiększenie wiedzy przedsiębiorców o tym, że własność intelektualna jest kapitałem, który ma realne przełożenie na ich zyski i wynik inwestycji. W ramach projektu można uzyskać dofinansowanie ze środków unijnych na pokrycie 90 proc. (mali lub średni) lub 95 proc. (mikroprzedsiębiorcy) kosztów usługi identyfikacji własności intelektualnej świadczonej w ramach projektu. Średnia cena usługi to ok. 3 tys. zł.

W Pakiecie dla Innowatora znajduje się też możliwość zgłaszania rozwiązań do Urzędu Patentowego za pośrednictwem przyjaznej, bezpiecznej i szybkiej Platformy Usług Elektronicznych (PUEUP), przy użyciu nowoczesnej wyszukiwarki wykorzystującej sztuczną inteligencję oraz interaktywnych formularzy elektronicznych. Osoby ubiegające się o udzielenie prawa ochronnego na znak towarowy oraz prawa z rejestracji na wzór przemysłowy mają do dyspozycji tryb przyspieszony rozpatrywania tych zgłoszeń (tzw. Fast Track).

Urząd Patentowy RP zapewnia też w ramach Platformy usługę e-powiadomienia o zbliżającym się terminie wygaśnięcia ochrony na znak towarowy oraz na życzenie dla pozostałych praw własności przemysłowej. Z kolei poprzez usługę e-płatności kalkulator opłat pomoże użytkownikowi wyliczyć opłaty przed dokonaniem płatności elektronicznej przy składaniu np. wniosku o udzielenie prawa ochronnego na znak towarowy.

W krajach Unii Europejskiej 99 proc. firm to firmy z sektora MŚP, 67 proc. zatrudnienia też przypada na ten sektor, ale jedynie 9 proc. z tej potężnej grupy przedsiębiorstw zarejestrowało swoje przedmioty własności przemysłowej (znak towarowy, wynalazki, wzory przemysłowe) i korzystają z ich ochrony.

– To może dziwić, zważywszy na to, że według badań prowadzonych przez Urząd UE ds. Własności Intelektualnej firmy, które korzystają z praw własności przemysłowej mają o 1/3 większe dochody na pracownika, niż te, które z tych praw nie korzystają – wskazuje Jacek Romanowicz, specjalista w Urząd Patentowy RP. – Patenty to są aktywa wyceniane w odpowiednich procedurach, które możemy skomercjalizować, choćby poprzez sprzedaż czy udzielanie licencji. Co więcej, pozwalają one lepiej chronić się na obecnym rynku, gdzie nie ma granic, gdzie jest bardzo duże zagrożenie, że nasze rozwiązanie zostanie skopiowane – tłumaczy.

W ramach swoich działań Urząd Patentowy RP ma też segment dotyczący rozpowszechniania informacji na temat przedmiotów własności przemysłowej. Działania edukacyjne skierowane są nie tylko do przedsiębiorców, ale także do kadry naukowej i młodzieży. W zeszłym roku 42 proc. udzielonych patentów ochrony na wzory użytkowe pochodziło od przedsiębiorców, a drugie tyle od uczelni i instytutów badawczych.

Wśród działań edukacyjnych warto wymienić zestaw 14 modułów e-learningowych, tak skonstruowanych, żeby nawet osoba, która do tej pory nie miała do czynienia z własnością przemysłową, mogła bez problemu poznać tę dziedzinę i zrozumieć zasady, które w niej obowiązują. Chcąc zasięgnąć opinii specjalistów, przedsiębiorca uzyska porady w: Centrum Informacji Urzędu, Front Office w Cambridge Innovation Centre albo przez Wirtualne Okno Obsługi Informacyjnej.

Źródło: PAP MediaRoom

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA