fbpx
niedziela, 16 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesPakiet dla przedsiębiorców przyjęty!

Pakiet dla przedsiębiorców przyjęty!

Rząd przyjął tzw. pakiet ułatwień dla przedsiębiorców, którego celem jest uproszczenie prowadzenia firm w Polsce.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że Rada Ministrów przyjęła tzw. pakiet ułatwień dla przedsiębiorców, który ma nie tylko ułatwić zakładanie firm, ale też uprościć ich dalsze prowadzenie. Pakiet składa się z czterech filarów.

Minister rozwoju Waldemar Buda podkreślił, że rządowi zależy, aby obowiązujące w Polsce przepisy nie ograniczały przedsiębiorców, tylko im pomagały.

Dlatego proponujemy m.in. zasadę „one in, one out” – to znaczy, że wprowadzając nowy obowiązek dla przedsiębiorców, będziemy dążyć do zniesienia innego. Kolejnym rozwiązaniem jest zasada miesięcznego vacatio legis dla przepisów gospodarczych. Znosimy także drobniejsze utrudnienia, m.in. ograniczamy konieczność posługiwania się pieczątką. Nowe przepisy przyczynią się do tworzenia bardziej stabilnego i przyjaznego przedsiębiorcom prawa

– powiedział minister Buda.

Wiceminister rozwoju Kamila Król dodała, że projekt jest efektem szerokich konsultacji społecznych, a także w dużej mierze zawiera postulaty zgłaszane przez partnerów społecznych oraz urzędy.

Pakiet ma cztery filary

Sam pakiet składa się z czterech filarów: łatwiejsze pierwsze kroki w biznesie, prostsze zasady prowadzenia firm, usprawnienie sukcesji w firmach, przyjazne prawo gospodarcze.

Łatwiejsze pierwsze kroki w biznesie – jak sama nazwa wskazuje – mają zachęcać mieszkańców Polski do zakładania działalności gospodarczej. Poza tym rząd rozszerzył definicję rzemiosła i rzemieślnika, żeby rozszerzyć grupę podmiotów uprawnionych do dofinansowania kosztów kształcenia młodocianych pracowników w rzemiośle.

Prostsze zasady prowadzenia firm oznaczają zmniejszenie liczby formularzy papierowych oraz wymaganych pieczątek. Do tego dochodzi usprawnienie zasad kontroli w firmach oraz odejście od zasady dwuinstancyjności na rzecz jednoinstancyjności w kilku kolejnych postępowaniach administracyjnych, aby przyspieszyć rozstrzygnięcie sprawy.

Pakiet ułatwień zakłada też usprawnienie sukcesji w firmach dzięki automatycznemu wydłużeniu zarządu sukcesyjnego przez sąd oraz ułatwienie przy powoływaniu zarządcy sukcesyjnego i usprawnienie pełnienia przez niego zadań. Do tego wprowadzona zostanie nowa procedura wyznaczania i odwoływania wspólnego przedstawiciela dla współposiadaczy udziałów lub akcji w spółkach handlowych.

Przyjęcie pakietu stworzy – jak zapewnia minister Buda – prawo gospodarcze bardziej przyjazne przedsiębiorcom. Zapewnienie dłuższej vacatio legis ma dać firmom czas na przystosowanie się do przepisów; zawsze ma też obowiązywać ocena ex post przepisów gospodarczych, gdy nie odbyły się konsultacje publiczne.

Źródło: MRiT

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA