fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaBiznesPakiet dla przedsiębiorców przyjęty!

Pakiet dla przedsiębiorców przyjęty!

Rząd przyjął tzw. pakiet ułatwień dla przedsiębiorców, którego celem jest uproszczenie prowadzenia firm w Polsce.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że Rada Ministrów przyjęła tzw. pakiet ułatwień dla przedsiębiorców, który ma nie tylko ułatwić zakładanie firm, ale też uprościć ich dalsze prowadzenie. Pakiet składa się z czterech filarów.

Minister rozwoju Waldemar Buda podkreślił, że rządowi zależy, aby obowiązujące w Polsce przepisy nie ograniczały przedsiębiorców, tylko im pomagały.

Dlatego proponujemy m.in. zasadę „one in, one out” – to znaczy, że wprowadzając nowy obowiązek dla przedsiębiorców, będziemy dążyć do zniesienia innego. Kolejnym rozwiązaniem jest zasada miesięcznego vacatio legis dla przepisów gospodarczych. Znosimy także drobniejsze utrudnienia, m.in. ograniczamy konieczność posługiwania się pieczątką. Nowe przepisy przyczynią się do tworzenia bardziej stabilnego i przyjaznego przedsiębiorcom prawa

– powiedział minister Buda.

Wiceminister rozwoju Kamila Król dodała, że projekt jest efektem szerokich konsultacji społecznych, a także w dużej mierze zawiera postulaty zgłaszane przez partnerów społecznych oraz urzędy.

Pakiet ma cztery filary

Sam pakiet składa się z czterech filarów: łatwiejsze pierwsze kroki w biznesie, prostsze zasady prowadzenia firm, usprawnienie sukcesji w firmach, przyjazne prawo gospodarcze.

Łatwiejsze pierwsze kroki w biznesie – jak sama nazwa wskazuje – mają zachęcać mieszkańców Polski do zakładania działalności gospodarczej. Poza tym rząd rozszerzył definicję rzemiosła i rzemieślnika, żeby rozszerzyć grupę podmiotów uprawnionych do dofinansowania kosztów kształcenia młodocianych pracowników w rzemiośle.

Prostsze zasady prowadzenia firm oznaczają zmniejszenie liczby formularzy papierowych oraz wymaganych pieczątek. Do tego dochodzi usprawnienie zasad kontroli w firmach oraz odejście od zasady dwuinstancyjności na rzecz jednoinstancyjności w kilku kolejnych postępowaniach administracyjnych, aby przyspieszyć rozstrzygnięcie sprawy.

Pakiet ułatwień zakłada też usprawnienie sukcesji w firmach dzięki automatycznemu wydłużeniu zarządu sukcesyjnego przez sąd oraz ułatwienie przy powoływaniu zarządcy sukcesyjnego i usprawnienie pełnienia przez niego zadań. Do tego wprowadzona zostanie nowa procedura wyznaczania i odwoływania wspólnego przedstawiciela dla współposiadaczy udziałów lub akcji w spółkach handlowych.

Przyjęcie pakietu stworzy – jak zapewnia minister Buda – prawo gospodarcze bardziej przyjazne przedsiębiorcom. Zapewnienie dłuższej vacatio legis ma dać firmom czas na przystosowanie się do przepisów; zawsze ma też obowiązywać ocena ex post przepisów gospodarczych, gdy nie odbyły się konsultacje publiczne.

Źródło: MRiT

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Małe firmy są wykańczane

Nie jest to dobry czas dla drobnej przedsiębiorczości. Małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce mają coraz gorszą sytuację. Wiele z nich znajduje się w fazie „pełzającej likwidacji”.
2 MIN CZYTANIA

Rosjanie trafili polską fabrykę okien

W trakcie rosyjskiego ostrzału Lwowa trafiona została fabryka okien polskiego przedsiębiorstwa Fakro.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewiatan ma swoje postulaty dla przyszłego parlamentu

Konfederacja Lewiatan przedstawiła cały szereg postulatów dla ustawodawców na nową kadencję parlamentu po październikowych wyborach. Czego domagają się przedsiębiorcy?
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Skarbówka pójdzie na rękę przedsiębiorcom

Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany, którą mają ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorcom z punktu widzenia realizacji obowiązków podatkowych.
< 1 MIN CZYTANIA

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA

Patodeweloperka odejdzie do lamusa?

Komisja Europejska wyraziła zgodę, aby Polska przyjęła rozporządzenie, które ma zakończyć w naszym kraju tak zwaną patodeweloperkę.
2 MIN CZYTANIA